Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 7 (1926). Praha: Ministerstvo sociální péče, 544 s.
Authors:

Oběžník Ústřední sociální pojišťovny okresním sociálním pojišťovnám, jímž byly stanoveny formuláře přihlášek, odhlášek a ohlášek změn mzdy.


I. Formulář dopisu okresní nemocenské pojišťovny zaměstnavatelům:
Žádáme Vás, abyste vyplnil pro každého svého zaměstnance jednotlivě připojenou přihlášku, a to podle stavu k 1. červenсi 1926.
Zmíněná data potřebujeme k provedení zákona o sociálním pojištění, který dnem 1. července 1926 nabývá účinnosti.
V těchto tiskopisech není třeba zodpověděti otázky č. 9, 13 a 14, týkající se dne vstupu do zaměstnání, předešlého zaměstnavatele a dřívější nemocenské pokladny. V otázce č. 10 jest rozuměti »tímto dnem« 1. červenec 1926.
Vyplněné přihlášky zašlete nám hromadně co nejdříve, nejpozději však do 10. července t. r.
Podání těchto přihlášek nahradí předložení výkazů podle § 21 zákona o sociálním pojištění pro prvé období.
Nové vstupy db zaměstnání a změny, které nastanou v době od 1. července až do dne hromadného odevzdání těchto přihlášek, nutno stejně jako všechna ostatní budoucí povinná hlášení (přihlášky, odhlášky a změny mzdy) prováděti v předepsané třídenní lhůtě na tiskopisech, které Vám vydáme po 1., červenci t. r.
Datum: Razítko nemocenské pokladny:
II. Formulář přihlášky.
nemocenská pojišťovna v
Přihláška.
1. Jméno a příjmení zaměstnavatele (firma): , ..........
2. Druh zaměstnání (podnikání): ...
3. Adresa: Čís. kat. zaměstnavatele:..
4. Jméno a příjmení zaměstnance:
5. Narozen(a)....;....;........ : den...měsíc... rok.....
6. Místo narození
7. Domovská obec ..
8. Postavení pojištěncovo v zaměstnání ;„...„...
9. Den vstupu do zaměstnání
10. Konal během 6 měsíců před tímto dnem presenční vojenskou službu? ano, ne. (Nehodící se budiž škrtnuto.)
11. Mzda (viz poučení) : denní KČ
a) Mzda na penězích: týdenní Kč.....,..,....
měsíční Κč.....:.
b) Naturální požitky (byt, strava, deputát atd.).
c) Dávky osob třetích (zpropitné a pod.):
12. Je-li smluvena mzda týdenní (měsíční), udejte, kolik dnů pracuje se v týdnu,..,., v měsíci.
13. Předešlý zaměstnavatel (jméno a adresa):..,.. ....„...;........
14. Posledně přihlášen u nemocenské pojišťovny v.....
15. Jest pojištěn podle pensijního zákona a kde? . měsíční pojistné Kč.......
dne...... 192
Podpis zaměstnavatele (razítko firmy). Rub přihlášky.
Podle § 17 zákona o sociálním pojištění je zaměstnavatel povinen přihlásiti osoby u něho zaměstnané nejpozději třetího dne ode dne, kdy pojištěnec počal vykonávati práce nebo služby povinně pojištěné a odhlásiti je v téže lhůtě ode dne, kdy pojištěnec přestal je vykonávati.
Zaměstnavatel je dále povinen nejpozději třetího dne oznámiti každou změnu, zejména změnu mzdy, pokud je rozhodnou pro zařádění pojištěnce do mzdové třídy (§ 19 zákona).
Nesplní-li zaměstnavatel tuto povinnost včas, dopouští se přestupku, který se podle § 262 zákona trestá podle zavinění a podle výše způsobené škody peněžitou pokutou až do 5000 Kč, v případě nedobytnosti vězením až do jednoho měsíce. Kromě toho vydává se zaměstnavatel v nebezpečí, že podle § 20 zák. musí pojišťovně nahraditi veškeré náklady za poskytnuté dávky, nastane-li v době nepřihlášení pojištěnce pojistný případ. Mimo to musí zaměstnavatel zaplatiti pojišťovně dlužné pojistné i s úrokem, pokud není promlčeno.
Z pojistného hradí zaměstnavatel i zaměstnanec po jedné polovině. Za zaměstnanče, kteří nemají mzdy na penězích a za učně (§ 12, odst. 4.) hradí zaměstnavatel celé pojistné (§ 162 zákona).
Zaměstnavatel je povinen zaplatiti celé pojistné, ale může si část připadající na zaměstnance při výplatě vždy srážeti (§ 163 a 164 zákona). Pojistné, které zaměstnavatel srazil zaměstnanci se mzdy, je statkem zaměstnavateli svěřeným (§ 165 zákona).
Mzdou (pracovním výdělkem, služným) je veškerý příjem za smluvenou práci, pokud není nahodilý. Ke mzdě patří veškeré druhy přídavků, odměn (remunerace, novoročné, úplata za práci přes čas a pod.) a podíl na zisku; dávky osob třetích (zpropitné a pod.), pokud obvyklé jich poskytování má vliv na vyměření mzdy; Jakož i veškeré druhy materiálních požitků (§ 10 zákona). Zaměstnavatelé jsou povinni vésti mzdové záznamy, kterých je třeba, aby byly vyšetřeny požitky jednotlivých pojištěnců a uchovati je aspoň po dobu 5 let.
Zaměstnavatel ručí za správnost údajů uvedených v otázkách č. 1, 2, 4, 8, 9, 11 (§ 18, odst. 1., písm. a).
Návod k vyplnění.
Jako druh zaměstnání (podnikání) (otazka č. 2) budiž označen druh výroby nebo živnosti, po př. závod, ve kterém přihlašovaný zaměstnanec je zaměstnán, na př. strojírna, lihovar, kovářství, obchod papírem, zemědělství, domácnost a pod.
Postavení pojištěncovo v zaměstnání (č. 8) jest zodpověděti bližším označením služební vlastnosti nebo pracovního výkonu, na př. slevač, zámečník, krejčí, sedlář, pomocnice v domácnosti, nádeník, čeledín atd.
V údajích o mzdě (č 11) jest dlužno vyplniti rubriku a) Mzda na penězích pouze v té řádce, která se týká mzdy smluvené nebo v podniku obvyklé, tedy buď údaje o mzdě denní, týdenní, nebo měsíční. Je-li v zaměstnání (na př. v zemědělském podniku) obvyklou mzda roční, opovažuje se za mzdu měsíční její dvanáctina.
Není-li zaměstnanec v týdnu nebo v měsíci plně zaměstnán, jest denní mzdou podíl mezi vydělanou mzdou v uvedeném období a počtem jeho pracovních dnů.
Smluví-li se mzda podle jiného měřítka, dlužno v příslušné. rubrice mzdy týdenní nebo měsíční uvésti mzdu, jež přísluší pravděpodobně jako střední za týden nebo měsíc (§ 12, odst. 3.).
Ad b). Naturální požitky, jejichž hodnotu určují politické úřady, jest udati pouze podle druhu: byt, strava, světlo, otop, druh a obsah deputátu, služební oblek a pod.
Ad c). Dávky osob třetích budtež udány částkou, která pravděpodobně přísluší jako střední za týden nebo měsíc.
Je-li smluvena mzda týdenní nebo měsíční (služné), dlužno vyplniti rubriku o tom, zdali práce pojistné povinnosti podléhající konají se po 7 dnů, případně po celý měsíc.
III. Formulář odhlášky.
nemocenská pojišťovna v
Odhláška.
1. Jméno a příjmení zaměstnavatele (firma):
2. Druh zaměstnání (podnikání):
3. Adresa: Čís. kat. zaměstnavatele: ...
4. Jméno a příjmení zaměstnance: ...
5. Narozen(a) den měsíc rok
6. Místo narození:
7. Postavení pojištěncovo v zaměstnání
8. Den výstupu ze zaměstnání
9. Příčina odhlášky (viz poučení): ...
dne 192
Podpis zaměstnavatele (razítko firmy).
Rub odhlášky.
Podle § 17 zákona o sociálním pojištění je zaměstnavatel povinen přihlásiti osoby u něho zaměstnané nejpozději třetího dne ode dne, kdy pojištěnec počal vykonávati práce nebo služby povinně pojištěné a odhlásiti je v téže lhůtě ode dne, kdy pojištěnec přestal je vykonávati.
Nesplní-li zaměstnavatel tuto povinnost včas, dopouští se přestupku, který se podle § 262 zákona trestá podle zavinění a podle výše způsobené škody peněžitou pokutou až do 5000 Kč, v případě nedobytnosti vězením až do jednoho měsíce. Kromě toho musí zaměstnavatel podle § 160, odst. 1., písm. b), platiti pojistné po dobu, po kterou pojištěnec nebyl odhlášen (§ 17), ač byl přerušen poměr, zakládající pojistnou povinnost, leč že by v osobě pojištěncově nastal pojistný případ nebo byl pojištěnec přihlášen k pojištění jiným zaměstnavatelem.
Návod k vyplnění.
Jako druh zaměstnání (podnikání) (otázka č. 2) budiž označen druh výroby nebo živnosti, po př. závod, ve kterém přihlašovaný zaměstnanec jest zaměstnán, na př. strojírna, lihovar, kovářství, obchod papírem, zemědělství, domácnost a pod.
Postavení pojištěncovo v zaměstnání (č. 8) jest zodpověděti bližším označením služební vlastnosti nebo pracovního výkonu, na př. slevač, zámečník, krejčí, sedlář, pomocnice v domácnosti, nádeník, čeledín atd.
Otázka č. 8 »Příčina odhlášky« vyplní se údajem o přerušení poměru zakládajícího pojistnou povinnost, na př. vystoupil, byl propuštěn, práce — stavba — sezónní práce se skončila, byla přerušena, pojištěnec zemřel, vystěhoval se a pod.
IV. Formulář ohlášky změn mzdy.
nemocenská pojišťovna v
Ohláška změn mzdy.
Jméno a příjmení zaměstnavatele (firma):
2. Drah zaměstnání (podnikání):...
3. Adresa:..... ....... ..... čís. kat., zaměstnavatele:
4. Jméno a příjmení zaměstnance: .,
5. Narozen(a) ;... den... měsíc........... ; rok..
6. Místo narození ....,......,
7. Postavení pojištěncovo v zaměstnání .....:
8. Den, kterým nastala změna ...........r......:...,...
9. Nová mzda (viz poučení): denní Kč....
a) Mzda na penězích: v týdenní Kč měsíční. Kč.
b) Naturální požitky (byt, strava, deputát atd.),
c) Dávky osob třetích (zpropitné a pod.):·
týdenní Kč měsíční Kč
10. Je-li smluvena mzda týdenní (měsíční), udejte, kolik dnů pracuje se v týdnu...! v měsíci.
dne.......,............ 192..
Podpis zaměstnavatele (razítko firmy).
Rub ohlášky změn mzdy.
Zaměstnavatel jest povinen na tomto formuláři nejpozději třetího dne oznámiti každou změnu mzdy, pokud je rozhodnou pro zařadění pojištěnce do mzdové třídy (§ 19 zák.).
Nesplní-li zaměstnavatel tuto povinnost včas, dopouští se přestupku, který se podle § 262 zákona trestá podle zavinění a podle výše způsobené škody peněžitou pokutou až do 5000 Kč, v případě nedobytnosti vězením až do jednoho měsíce.
Kromě ohlášení změny mzdy je však zaměstnavatel povinen ohlásili ostatní změny uvedené v § 18, odst. 1. (změna příjmení na příklad provdáním, změna druhu zaměstnání a postavení pojištěncova V něm, pokud vylučuje zaměstnance z povinného pojištění podle §§ 5—6 zákona). Tyto změny dlužno ohlásiti nemocenské pojišťovně jiným způsobem (na příklad dopisem, ústně a pod.).
Návod k vyplnění.
Jako druh zaměstnání (podnikání) (otázka č. 2) budiž označen druh výroby nebo živnosti, po př. závod, ve kterém přihlašovaný zaměstnanec je zaměstnán, na př. strojírna, lihovar, kovářství, obchod papírem, zemědělství, domácnost a pod.
Postavení pojištěncovo v zaměstnání (č. 8) jest zodpověděti bližším označením služební vlastnosti nebo pracovního výkonu, na př. slevač, zámečník, krejčí, sedlář, pomocnice v domácnosti, nádeník, čeledín atd. V údajích o nové mzdě (čís. 9) je dlužno vyplniti rubriku
a) Mzda na penězích pouze v té řádce, která se týká mzdy smluvené nebo v podniku obvyklé, tedy bud údaje o mzdě denní, týdenní nebo měsíční. Je-li v zaměstnání (na příklad v zemědělském podniku) obvyklou mzda roční, považuje se za mzdu měsíční její dvanáctina.
Není-li zaměstnanec v týdnu nebo v měsíci plně zaměstnán, je denní mzdou podíl mezi vydělanou mzdou v uvedeném období a počtem jeho pracovních dnů.
Smluví-li se mzda podle jiného měřítka, dlužno v příslušné rubrice mzdy týdenní nebo měsíční uvésti mzdu, jež přísluší pravděpodobně jako střední za týden nebo měsíc (§ 12, odst. 3.)
b) Naturální požitky, jejichž hodnotu určují politické úřady, jest udati pouze podle druhu (byt, strava, světlo, otop, druh a obsah deputátu, služební oblek a pod.).
c) Dávky osob třetích buďtež udány částkou, která pravděpodobně přísluší jako střední za týden nebo měsíc.
Je-li smluvena mzda týdenní nebo měsíční (služné), dlužno vyplniti rubriku o tom, zdali práce pojistné povinnosti podléhající konají se po 7 dnů, případně po celý měsíc.
Citace:
Oběžník Ústřední sociální pojišťovny okresním sociálním pojišťovnám. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1926, svazek/ročník 7, s. 352-356.