Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 7 (1926). Praha: Ministerstvo sociální péče, 544 s.
Authors:

Vládní nařízení ze dne 16. července 1926, č. 146, kterým se vydává volební řád do orgánů Léčebného fondu veřejných zaměstnanců a do rozhodčích soudů.


Vláda republiky Československé nařizuje podle § 16 a § 17, odst. 3., pokud se týče § 41, odst. 3., zákona ze dne 15. října 1925, č. 221 Sb. z. a n., o nemocenském pojištění veřejných zaměstnanců:
HLAVA I.
Volba členů okresního sboru.
§ 1. — (1) Pro obvod každého okresního úřadu zřizuje se okresní sbor Léčebného fondu. Obvodem okresního sboru v hlavním městě Praze a v zemském hlavním městě Brně jest obvod stanovený zákony ze dne 6. února 1920, č. 114, resp. ze dne 16. dubna 1919, č. 213 Sb. z. a n.
(2) Okresní sbor Léčebného fondu je pětičlenný. V čele stojí přednosta okresního úřadu nebo jeho zástupce; ostatní 4 členy a jejich náhradníky volí pojištěnci. Okresní lékař zúčastní se schůzí okresního sboru s hlasem poradním. (3) Za každého člena zvolí se 2 náhradníci. Jestliže člen během funkční doby trvale odpadne, nastupuje na jeho místo na zbytek funkční doby náhradník podle pořadí; je-li člen pouze dočasně zaneprázdněn, nastupuje náhradník na jeho místo na dobu, po kterou trvá zaneprázdnění. K náhradníku nastoupivšímu místo člena jest hleděti jako ke členu.
(4) Funkční doba členů okresního sboru trvá 4 léta.
§ 2. — Volba do okresního sboru jest přímá, tajná a osobní a děje se podle zásady skupinového zastoupení.
Podmínky práva volebního a volitelnosti.
§ 3. —(1) Volební právo do okresního sboru mají všechny osoby, bydlící v jeho obvodě, které v roce volby dokonají nejméně 20. rok svého věku a které v den vyhlášení volby podléhají pojištění podle zákona, s výjimkou těch, pro které je zřízen zvláštní fond neb pokladna podle § 22 zákona, a těch, které jsouce katolickými duchovními, jsou pojištěny u Kněžské zapsané pokladny pomocné.
(2) Z volebního práva je vyloučen, kdo následkem pravoplatného odsuzujícího rozsudku ztratil volební právo do obce, jestliže tato ztráta trvá ještě v den vyhlášení volby.
§ 4. —· (1) Volitelný je pojištěnec, který v den volby překročil 26. rok svého věku a není vyloučen z volebního práva nebo z volitelnosti.
(2) Z volitelnosti je vyloučen:
a) kdo byl pravoplatným výrokem soudním zbaven, práva volně nakládali svým majetkem,
b) kdo upadl v konkurs, pokud trvá řízení konkursní, jakož i ten, na jehož žádost se provádí řízení vyrovnávací, pokud nebylo prohlášeno za skončené,
c) kdo poškodil Léčebný fond přetvařováním se nebo jiným způsobem a byl proto odsouzen k náhradě podle § 12 zákona, a to na dobu 1 roku ode dne stanovení náhrady.
§ 5. —(1) Za účelem provedení volby rozdělují se voliči na:
skupinu A, do které patří aktivní a pensionovaní civilní zaměstnanci státu, státních podniků a veřejných fondů státem spravovaných, jakož i příslušníci četnictva a pozůstalí po těchto zaměstnancích, pokud podle § 1, odst. 1., písm. d), zákona podléhají pojištění;
skupinu B, do níž patří aktivní a pensionovaní učitelé v § 1, odst. 1., písm. b), zákona uvedení, jakož i učitelé a duchovní, uvedení v § 1, odst. 2., zákona, pokud jsou pojištěni podle vládního nařízení vydaného k zákonů č. 221/1925 Sb. z. a n. u Léčebného fondu a pozůstalí po těchto zaměstnancích, pokud podléhají pojištění podle zákona;
skupinu C, do které patří aktivní a pensionovaní zaměstnanci samosprávní, t. j. zaměstnanci zemí, župních svazů, žup, okresů, obcí a fondů a ústavů jimi spravovaných, dále zaměstnanci korporací, kteří byli podle § 1, odst. 1., písm. e), zákona prohlášeni za rovnocenné zaměstnancům státu a jiných nucených svazků územních, jakož; jejich pozůstalí, pokud podléhají pojištění podle zákona.
(2) Pojištěnci skupiny A volí 2 členy okresního sboru a 4 náhradníky, pojištěnci skupiny В а С po 1 členu a 2 náhradnících.
Vyhlášení a způsob volby do okresních sborů.
§ 6. — (1) Všeobecné volby do okresních sborů vyhlásí představenstvo Léčebného fondu v úředních listech republiky Československé tak, aby pravoplatně zvolení členové mohli nastoupiti svůj úřad bez odkladu po uplynutí funkční doby dosavadních členů okresního sboru. Volby nutno vyhlásiti nejdéle na 8 týdnů předem. Nevyhlásí-li představenstvo voleb do této doby, učiní tak ministerstvo vnitra.
(2) Nekonají-li se volby do všech okresních sborů současně, nařídí představenstvo Léčebného fondu předsedovi okresního sboru, do něhož mají býti volby konány, aby vyhlásil volbu podle obdoby odst. 1. Nenařídí-li představenstvo Léčebného fondu včas vyhlášení této volby, vyhlásí ji přednosta okresního úřadu. Volební vyhlášku jest uveřejniti v úředních listech příslušného okresního úřadu (nebo nadřízeného župního úřadu), příp. způsobem v obvodě obvyklým.
(3) Den, kdy je volební vyhláška uveřejněna, platí za den vyhlášení voleb.
§ 7. — Ve vyhlášce jest oznámiti:
1. do kdy a kde mají zaměstnavatelé event, přednostové úřadů, nalézající se v příslušném obvodě, zaslati seznam svých zaměstnanců, podléhajících pojištění,
2. kde budou vyloženy voličské seznamy a kde je možno do nich nahlédnouti,
3. do kdy a kde je možno podati námitky proti vyloženým voličským seznamům,
4. do kdy budou rozeslány voličské legitimace a hlasovací lístky, 5. kam je zaslati hlasovací lístky a do kterého dne a hodiny musí tyto dojíti volební komisi, aby se k nim mohlo přihlížeti,
6. kolik je v té které skupině voliti členů okresního sboru a jejich náhradníků.
Volební komise.
§ 8. — O Volbu řídí volební komise, skládající se z přednosty okresního úřadu nebo zástupce jím jmenovaného jako předsedy přísedících. Přísedící jmenuje okresní úřad 9. dne po vyhlášení volby, a to 4 ze skupiny A a po 2 ze skupiny В а С (§ 5). Za každého člena jest podle týchž zásad jmenovati náhradníka. Z rozhodnutí okresního úřadu není opravného prostředku.
(2) Volební komise usnáší se platně za přítomnosti jakéhokoli počtu členů nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů. Předseda hlasuje jen při rovnosti hlasů.
Voličské seznamy.
§ 9. (1) Voličské seznamy sestaví okresní sbor podle seznamů zaslaných mu jednotlivými úřady, resp. zaměstnavateli a podle seznamů pojištěnců, které sám povede. Za tím účelem budtež zaměstnavatelé, resp. přednostové úřadů, v příslušném obvodě, vyzváni ve volební vyhlášce, aby zaslali seznam svých zaměstnanců, podléhajících pojištění, podle stavu v den vyhlášení voleb.
(2) V seznamu budiž uvedeno jméno, příjmení, hodnost, den a rok narození a přesný údaj bydliště pojištěnců.
(3) Okresní sbor vyškrtne z těchto výkazů osoby, které nemají práva volebního, nebo jsou z něho vyloučeny, a doplní je jmény a ostatními údaji osob, majících právo volební, ve výkazech neuvedených, jakož i jmény ostatních voličů, bydlících v jeho obvodě. Poté srovná pojištěnce, mající právo volební, podle skupin a sestaví pro každou skupinu zvláštní seznam v abecedním pořádku a označí voliče pořadovými čísly.
§ 10. — (1) Voličské seznamy takto upravené vyloží okresní sbor nejpozději 14. dne po vyhlášení voleb na veřejně přístupných místech svých úřadoven po dobu 8 po sobě nepřetržitě jdoucích dnů. (2) Voličské seznamy buďtež přístupny k nahlédnutí aspoň 3 hodiny denně, a to v době, která je pro voliče nejvhodnější vzhledem k místním poměrům, u okresních sborů, v jichž obvodě je více než 5000 pojištěnců, aspoň 8 hodin denně. V neděli buďtež voličské seznamy přístupny od 8—12 hod.
(3) Každý pojištěnec má právo nahlížeti do voličských seznamů a činiti si opisy a výpisy, pokud tím nevylučuje jiných osob z výkonu téhož práva.
§ 11. — (1) Každý pojištěnec může proti obsahu voličských seznamů v době jich vyložení podati písemné námitky u volební komise, buď proto, že nebyl do seznamu zapsán, nebo že je nesprávně označen, nebo že někdo je v seznamu neoprávněně zapsán.
(2) V námitkách řádně odůvodněných musí býti uvedeno jméno, příjmení a bydliště osoby, která námitky podává, příp. i osoby, proti jejímuž zápisu námitky směřují. Této osobě buďtež námitky ihned předsedou volební komise oznámeny s tím, že může volební komisi podati vyjádření o nich nejpozději do 3 dnů poté, kdy jí byly doručeny. Jedny námitky mohou týkati se jen jedné osoby.
(3) Námitky proti volebním seznamům i vyjádření o nich přijímá předseda volební komise.
(4) O námitkách rozhodne, přihlížejíc k případnému vyjádření, volební komise. O svém rozhodnutí vyrozumí zúčastněné osoby a opraví podle něho voličské seznamy. Stížnost do rozhodnutí volební komise je přípustná pouze ve spojení s námitkami proti volbě (§ 19).
Volba.
§ 12. — (1) Nejpozději 15. dne přede dnem volby zašle okresní sbor všem osobám, které jsou zapsány v opravených voličských seznamech, v uzavřené obálce volební legitimace, prázdné hlasovací lístky, dvě neneprůhledné obálky, z nichž jedna jest opatřena adresou volební komise. Zasílají-li se tyto volební legitimace a hlasovací lístky poštou, podávají se poštovnímu úřadu jako zásilky doporučené a vyplaceně.
(2) Hlasovací lístky buďtež pro každou skupinu (§ 5) jiné barvy. Buďtež opatřený na stejném místě razítkem okresního sboru, buďtež stejné velikosti a pro touž volební skupinu stejné barvy; nebuďtež za účelem rozlišení opatřovány značkami, nebo znameními. Totéž platí o obálkách na hlasovací lístky, které musí býti neprůhledné a téže barvy, jako hlasovací lístky a volební legitimace.
(3) Volební legitimace obsahujtež pořadové číslo voliče, jméno, příjmení, hodnost a bydliště voličovo, den a hodinu, do které musí hlasovací lístky dojíti volební komisi, aby se k nim mohlo přihlížeti, a podstatná ustanovení o způsobu hlasování. Zejména jest upozorniti voliče, že musí vyplněný hlasovací lístek vložiti do obálky (bez adresy), tuto zalepiti a odeslati s voličskou legitimací volební komisi v obálce, opatřené tištěnou adresou volební komise. Dále jest upozorniti na to, že mohou býti voleny pouze osoby té skupiny, ke které náleží volič, pokud jsou volitelný.
§ 13. — (1) Za ztracenou nebo poškozenou volební legitimaci vydá okresní sbor voliči na průkaz totožnosti legitimaci novou, označenou jako duplikát. Vydání duplikátu nutno poznamenati v příslušném voličském seznamu. Vydáním duplikátu pozbývá originál platnosti.
(1) Legitimace, které nebylo možno doručiti voličům, mohou si tito na průkaz totožnosti vyzvednouti u okresního sboru nejpozději posledního dne předcházejícího dni volby. (3) Rovněž si mohou vyzvednouti hlasovací lístky a potřebné obálky.
§ 14. — (1) Volba koná se zasláním vyplněného hlasovacího lístku volební komisi poštou. Volič napíše na hlasovací lístek jména, příjmení a bližší označení osob, které mají podle jeho vůle býti členy okresního sboru a které jejich náhradníky; volič ze skupiny A má jich napsati pouze 6 (2 členy a 4 náhradníky), volič ze skupiny В а С pouze 3 (1 člena a 2 náhradníky). Napíše-li jich více, nebude ke jménům na lístku posléze napsaným, která jsou přes tento počet, brán zřetel.
(2) Takto vyplněný hlasovací lístek vloží do obálky (bez adresy), zalepí ji a spolu s legitimačním lístkem zašle volební komisi v obálce opatřené její tištěnou adresou.
(3) Hlasovací lístek musí býti odeslán tak, aby volební komisi došel nejpozději do 18 hod. toho dne, který ve volební vyhlášce byl stanoven za den volby. Zásilku nutno podati doporučeně a při podání řádně vyplatiti.
(4) Zásilky tyto přijímá za vlastní odpovědnosti předseda volební komise nebo člen její předsedou zvláště určený. Čísla zásilek doručených přede dnem volby zapíší se ve zvláštním seznamu s udáním podacích míst.
(5) V den volby sejde se o 14. hod. volební komise a přikročí k otevření úředních obálek došlých a postupně docházejících zásilek. Zjistí-li podle vložené voličské legitimace, že volič je zapsán ve voličském seznamu, vyjme zalepenou obálku s hlasovacím lístkem, vloží ji do osudí a poznamená to ve voličském seznamu. Je-li v obálce volební legitimace pozbyvší podle § 13, odst. 1., platnosti nebo není-li připojena volební legitimace, nevloží obálku s hlasovacím lístkem do osudí, nýbrž odloží ji neotevřenou; rovněž odloží neotevřenou obálku, která má jinou barvu než volební legitimace. Prázdné obálky opatřené adresou volební komise připojí k seznamu zásilek jako doklad. Zjištění a prohlášení výsledku volby.
§ 15. — (1) Když doba volby, stanovená ve volební vyhlášce, uplynula, prohlásí předseda volební komise volbu za skončenou, a zastaví přijímání dalších zásilek.
(2) Nato vyjme volební komise z volebního osudí odevzdané obálky, rozdělí je podle jednotlivých skupin a srovná jejich počet se záznamy v jednotlivých voličských seznamech a s počtem odevzdaných voličských legitimací. Nato vyjme hlasovací lístky z obálek, vyloučí hlasovací lístky nevyplněné, jakož i hlasy neplatné.
(3) Neplatné jsou hlasy:
a) nejsou-li napsány na hlasovacím lístku úředně vydaném,
b) není-li hlasovací lístek vložen do úřední obálky,
c) je-li hlasovací lístek vložen do obálky jiné volební skupiny,
d) je-li více hlasovacích lístků v téže obálce,
e) není-li jasno, pro které osoby hlasuje nebo které z osob na hlasovacím lístku uvedených mají býti členy a které náhradníky okresního sboru.
(4) Volební komise sečte, kolik hlasů obdržely jednotlivé osoby. Za zvolené členy okresního sboru prohlásí ve skupině A 2 osoby, které obdržely v této skupině největší počet hlasů jako členové, a za náhradníky 4 osoby, které obdržely největší počet hlasů jako náhradníci, ve skupině В а С osobu, která obdržela v příslušné skupině největší počet hlasů jako člen, za člena okresního sboru a 2 osoby, které obdržely největší počet hlasů jako náhradníci, za náhradníky a určí zároveň pořadí těchto náhradníků podle počtu obdržených hlasů. Při rovnosti hlasů rozhodne o pořadí los, je-li toho třeba.
§ 16. — Člen volební komise zvláště к tomu určený zapisuje do volebního zápisu usnesení komise mezi volbou a po volbě, jakož i všechny okolnosti důležité pro provedení volby. V zápise jest uvésti odděleně podle jednotlivých skupin (§ 5) jména zvolených členů okresního sboru a jejich náhradníky s udáním počtu obdržených hlasů. Dále buďtež uvedena i jména ostatních kandidátů s udáním počtu hlasů, které obdrželi. Zápis podepíší všichni přítomní členové volební komise.
§ 17. — Volební komise oznámí výsledek volby (§ 15) nejpozději 3. dne po dni volby vyhláškou na úřední desce a v úředním listě okresního úřadu (nebo nadřízeného župního úřadu). Zároveň oznámí výsledek okresnímu úřadu a zašle mu volební spisy.
Ověření výsledku volby.
§ 18. — (1) Byl-li někdo zvolen, kdo není volitelný, zruší okresní úřad jeho volbu proti zákonu provedenou, proti čemuž může kandidát pro- hlášený za zvoleného podati stížnost nejpozději 15. dne po obdržení zprávy o tom politickému úřadu II. stolice, jenž rozhodne s platností konečnou.
(2) V případě uvedeném v odst. 1., jakož i odepře-li zvolený funkci přijmouti, nastoupí na vyzvání okresního úřadu místo něho za člena, event, náhradníka, osoba, která v téže skupině obdržela po něm nejvíce hlasů jako člen, event. náhradník. Námitky proti volbě.
§ 19. — O Námitky do voleb jest podati písemně příslušnému okresnímu úřadu nejpozději 15. dne po oznámení výsledků volby (§ 17).
(2) Námitky může podati každá osoba podléhající pojištění podle zákona, i když nemá práva volebního. Podmínkou ovšem je, aby náležela do skupiny, do jejíhož volebního výsledku podává námitky.
(3) Námitky musí býti podepsány takovým počtem pojištěnců, který se rovná aspoň jedné desítině voličů, zapsaných ve volebním seznamu té které skupiny, nejvýše však 20 pojištěnci. (4) Z rozhodnutí okresního úřadu možno odvolati se do 15 dnů k politickému úřadu II. stolice, jenž rozhodne s platností konečnou.
Doplňování náhradníků.
§ 20. — Jestliže všichni zvolení náhradníci členů okresního sboru trvale odpadli nebo postoupili na místo trvale odpadnuvších členů okresního sboru, jmenuje na zbytek funkční doby chybějící náhradníky té které skupiny přednosta okresního úřadu.
HLAVA II.
Volba členů ústředního sboru Léčebného fondu a rozhodčích soudů.
§ 21. — (1) Ústřední sbor se skládá ze 24 volených zástupců pojištěnců a 4 zástupců státní správy, z nichž po jednom jmenuje ministerstvo vnitra, ministerstvo financí, ministerstvo sociální péče a ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy. Za každého člena ústředního sboru zvolí, pokud se týče, jmenuje se náhradník.
(2) Do ústředního sboru Léčebného fondu volí členové okresních sborů náležející do skupiny A 12 členů a 12 náhradníků, členové náležející do skupiny В а С po 6 členech a 6 náhradnících.
(3) Volí se podle zásady poměrného zastoupení na základě (kandidátních listin volbou přímou, tajnou, a to odesláním hlasů poštou.
§ 22.— Ve stejnou dobu a týmž způsobem jako volba členů ústředního sboru a jejich náhradníků koná se volba členů jednotlivých rozhodčích soudů a jejich náhradníků.
§ 23. — (1) Rozhodčí soud skládá se z předsedy nebo jeho náměstka a 4 přísedících. Dva přísedící a jejich náhradníky volí členové okresních sborů na dobu 4 let, druhé dva, z nichž jeden musí býti lékař, a jejich náhradníky jmenuje ministerstvo sociální péče.
(2) Členové okresních sborů, náležející do skupiny A volí do jednotlivých rozhodčích soudů 1 člena a 2 náhradníky, členové náležející do skupiny В a C, dohromady 1 člena rozhodčího soudu a 2 jeho náhradníky, při čemž první náhradník nemá náležeti skupině, jíž náleží člen rozhodčího soudu.
§ 24. — (1) Aktivní volební právo do ústředního sboru mají všichni členové okresních sborů, do jednotlivých rozhodčích soudů pouze členově těch okresních sborů, které náležejí do obvodu příslušného, rozhodčího soudu.
(2) Člen okresního sboru má tolik hlasů, kolikrát je počet voličů tě které skupiny, zapsaných v posledních voličských seznamech pro volbu členů příslušného okresního sboru, dělitelný u skupiny číslem 200, u skupiny В а С číslem 100; zlomky počítají se za číslo celé. Počet hlasů připadajících jednotlivým členům okresního sboru vyznačí volební komise na jejich hlasovacích lístcích.
(3) Volitelní do ústředního sboru a do rozhodčích soudů jsou všichni pojištěnci, s výjimkou členů okresního sboru a jejich náhradníků, za podmínek uvedených v § 4. Členy rozhodčích soudů kromě toho nemohou býti členové ústředního sboru ani úředníci Léčebného fondu.
§ 25. — (1) Volby členů ústředního sboru a rozhodčích soudů vyhlásí představenstvo ústředního sboru současně tak, aby členové pravoplatně zvolení mohli nastoupiti svůj úřad bez odkladu po uplynutí funkční doby dosavadních členů.
(2) Volby nutno vyhlásiti nejdéle na 6 týdnů napřed. Nevyhlásí-li představenstvo voleb v této době, učiní tak ministerstvo vnitra. (3) Vyhlásí-li volby ministerstvo vnitra, vztahují se na tuto vyhlášku obdobně předpisy předchozích odstavců.
§ 26. — (1) Volební vyhlášku jest uveřejniti v úředních listech republiky Československé.
(2) Den, kterého byla volební vyhláška uveřejněna v úředních listech, platí za den vyhlášení voleb.
(3) Představenstvo ústředního sboru je povinno oznámiti vyhlášeni voleb před uveřejněním vyhlášky ministerstvu vnitra. § 27. — Ve vyhlášce jest oznámiti:
a) do kdy a kde jest odevzdati kandidátní listiny a jaké jsou náležitosti kandidátních listin,
b) kam jest zaslati hlasovací lístky a do kterého dne musí tyto dojíti volební komisi, aby se k nim mohlo přihlížeti,
c) do kdy jest oznámiti, že kandidátní listiny jsou sdruženy,
d) do kdy mají předsedové okresních sborů oznámiti volební komisi, jaký počet voličů byl zapsán v posledních voličských seznamech pro volbu členů okresního sboru.
§ 28. — (1) Volbu řídí volební komise skládající se z předsedy ústředního sboru nebo jeho náměstka jako předsedy a z 8 přísedících. Přísedící jmenuje 9. dne po vyhlášení voleb ministerstvo vnitra a sice 4 ze skupiny A a po dvou ze skupiny В a C. Za každého člena jest podle týchž zásad jmenovati náhradníka. Zároveň se jmenováním oznámí ministerstvo vnitra představenstvu ústředního sboru, které osoby byly jmenovány členy a náhradníky volební komise.
(2) Volební komise usnáší se platně za přítomnosti jakéhokoliv počtu členů nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů. Předseda hlasuje jen při rovnosti hlasů.
§ 29. —(1) Kandidátní listiny sestavené zvlášť pro každou skupinu nutno podati předsedovi volební komise nejpozději 28. dne přede dnem volby odděleně pro volby členů ústředního sboru a pro volby členů jednotlivých rozhodčích soudů.
(2) Kandidátní listiny skupiny A musí podepsati aspoň 20 voličů (§ 24, odst. 1.), skupiny В а С 10 voličů. Kandidátní listiny do jednotlivých rozhodčích soudů musí býti podepsány voliči, kteří bydlí v obvodě příslušného rozhodčího soudu. Podepsal-li volič několik kandidátních listin pro týž orgán, nepočítá se na žádné z nich. Kandidát může též podepsati kandidátní listinu.
(3) Kandidáti, dále voliči na prvních dvou místech kandidátní listiny podepsaní musí býti označeni jménem, příjmením, bydlištěm a pořadovými čísly.
(4) Kandidátní listina pro volbu členů ústředního sboru může obsahovati nejvýše dvakrát tolik kandidátů, kolik má býti voleno členů ústředního sboru náležejících příslušné skupině. Kandidátní listina pro volbu členů rozhodčího soudu může obsahovati nejvýše 3 kandidáty.
(5) Zároveň s odevzdáním kandidátní listiny -jest označiti jménem, příjmením a bydlištěm zmocněnce volebního sdružení a jeho náhradníka. Nejsou-li označeni, považuje se volič podepsaný na prvém místě Za zmocněnce, volič na druhém místě za jeho náhradníka.
(6) Ke kandidátní listině jest připojiti prohlášení všech kandidátů, jimi vlastnoručně podapsané, že kandidaturu přijímají.
§ 30. — Zmocněnci volebních sdružení mohou podati předsedovi volební komise nejpozději 21. dne přede dnem volby společné písemné prohlášení, že kandidátní listiny sdružují. V prohlášení budiž uvedeno, v jakém pořadí mají býti navrženým osobám přidělovány mandáty členů a náhradníků ústředního sboru a rozhodčích soudů. Prohlášení jednou učiněné nelze změniti ani odvolati.
§ 31. — (1) Volební komisi svolá její předseda na 27. den přede dnem volby.
(2) Volební komisi předloží se všechny kandidátní listiny i s těmi, které byly podány po projití stanovené lhůty.
(3) Volební komise zkoumá, byla-li kandidátní listina podána včas (§ 29, odst. 1.), vyhovuje-li ustanovením § 29, jsou-li jednotliví kandidáti volitelni a nejsou-li uvedeni na několika kandidátních listinách.
(4) Nebyla-li kandidátní listina podána včas, vrátí ji volební komise zmocněnci volebního sdružení jako neplatnou s udáním důvodů.
(5) Shledá-li volební komise, že kandidátní listina včas podaná vyhovuje ustanovením § 29, oznámí to zmocněnci volebního sdruženi. (6) Nevyhovuje-li kandidátní listina včas podaná ustanovením § 29, dále škrtla-li volební komise z kandidátní listiny osoby, které nejsou volitelný, nebo zjistila-li, že kandidované osoby jsou uvedeny na několika kandidátních listinách, vrátí ihned vadnou kandidátní listinu zmocněnci volebního sdružení, vytkne vady v ní shledané a vyzve jej, aby vytčené vady opravil a kandidátní listinu nejpozději do 21. dne přede dnem volby znovu předložil.
(7) Zmocněnec je povinen vytčené vady odstranili a ve stanovené lhůtě kandidátní listinu znovu předložiti. Neučiní-li tak neb odevzdá-li kandidátní listinu opět vadnou, vyjma případů uvedených v následujícím odstavci, má se zato, že volební skupina jím zastoupená nepodala včas žádné kandidátní listiny.
(8) Zůstane-li po uplynutí lhůty dané zmocněnci kandidát uveden na několika kandidátních listinách, škrtne jej volební komise na kandidátní listině, k níž nebylo připojeno jeho prohlášení, že kandidaturu přijímá. Bylo-li toto prohlášení připojeno k několika kandidátním listinám, vyškrtne jej ze všech kandidátních listin. Rovněž škrtne volební komise přespočetné kandidáty (§ 29, odst. 4.). O svém opatření vyrozumí příslušné zmocněnce.
(9) Platné kandidátní listiny označí volební komise pořadovými «čísly určenými losem.
§ 32. — Nebyla-li pro volby členů ústředního sboru neb jednotlivých rozhodčích soudů připadajících na tu kterou skupinu podána včas žádná kandidátní listina, volby v této skupině se nekonají. Členy ústředního sboru a jejich náhradníky připadající na tu kterou skupinu jmenuje ministr sociální péče (§ 27, odst. 2., zákona); přísedící jednotlivých rozhodčích soudů a jejich náhradníky jmenuje ústřední sbor (§ 21, odst. 2. zákona).
§ 33. — (1) Byla-li pro volbu členů ústředního sboru za některou skupinu podána včas jenom jedna kandidátní listina, volba za tuto skupinu se nekoná. Kandidáty uvedené v kandidátní listině na prvních dvanácti, resp. šesti místech prohlásí volební komise za členy ústředního sboru, ostatní za jejich náhradníky.
(2) Obsahuje-li tato kandidátní listina méně než 24, resp. 12 kandidátů, zvolí prohlášení kandidáti chybějící členy, resp. náhradníky nadpoloviční většinou hlasů ve schůzi svolané předsedou volební komise. Schůzi předsedá, maje též právo hlasovací, první kandidát prohlášený za člena.
(3) Byla-li pro volbu do některého rozhodčího soudu podána včas za některou skupinu jenom jedna kandidátní listina, prohlásí volební komise kandidáta uvedeného na této kandidátní listině na prvém místě za člena rozhodčího soudu, kandidáty na druhém a třetím místě za jeho náhradníky.
§ 34. — (1) Neobsahují-li kandidátní listiny pro volby členů ústředního sboru té které skupiny včas podané dohromady ani 12, resp. 6 kandidátů, volby se nekonají. Volební komise prohlásí za členy ústředního sboru náležející příslušné skupině všechny kandidáty uvedené na kandidátních listinách. Scházející členy a všechny náhradníky jmenuje ministr sociální péče (§ 27, odst. 2., zákona). Zároveň hrčí, kterého člena který náhradník zastupuje.
(2) Obsahují-li kandidátní listiny včas podané dohromady jen 12, resp. 6 kandidátů, platí obdobně ustanovení předcházejícího odstavce s tou změnou, že jmenují se pouze náhradníci.
§ 35. — Nekoná-li se volba členů, ústředního sboru nebo některého rozhodčího soudu, náležejících některé skupině (§§ 32 až 34), oznámí to předseda volební komise vyhláškou, uveřejněnou v úředních listech republiky Československé, jekož i na veřejně příslušných místech úřadovny ústředního sboru, nejpozději 10. dne přede dnem, kterého se měla konali volba, spolu s výsledkem opatření učiněných podle §§ 32 až 34. Současně oznámí to ministerstvu vnitra.
§ 36. (1) Obsahují-li kandidátní listiny včas podané dohromady více kandidátů, než kolik má býti voleno členů ústředního sboru, resp. rozhodčího soudu, volby se konají.
(2) Volební komise dá seznam kandidátních listin rozmnožiti na náklad Léčebného fondu v takovém počtu, aby každému voliči mohl býti zaslán jeden výtisk, tím způsobem, že na jednom lístku budou podle pořadových čísel, určených volební komisí jednotlivým volebním sdružením (§ 31, odst. 9.), uvedeny platné kandidátní listiny jednotlivých volebních sdružení. V poznámce budiž uvedeno, které kandidátní listiny byly podle § 30 sdruženy.
§ 37. — Ministerstvo vnitra může ke schůzi volební komise vyslati svého zástupce, aby dozíral nad řádným prováděním voleb. Volební komise jest povinna vyhověti jeho pokynům, pokud se opírají o zákon nebo toto nařízení.
§ 38. — (1) Nejpozději 14. dne přede dnem volby zašle volební komise všem předsedům okresních sborů potřebný počet seznamů kandidátních listin pro volby do ústředního sboru a do příslušného rozhodčího soudu, jakož i hlasovacích lístků, na nichž vyznačí počet hlasů, připadajících na jednotlivé členy okresního sboru, zároveň s příslušným počtem legitimačních lístků a vyzve je, aby legitimační lístky vyplněné jmény členů okresního sboru těmto doručili s příslušnými seznamy kandidátních listin, hlasovacími lístky a obálkami a upozornili je, že platný budou pouze ty hlasovací lístky, které dojdou volební komisi nejpozději do 18. hodiny v den voleb.
(2) Člen okresního sboru napíše na hlasovací lístky pořadové číslo nebo jiné vhodné označení kandidátní listiny, pro kterou hlasuje, a vloží je do úředních obálek, které zalepí. Tyto obálky, jakož i legitimační lístek zašle pak volební komisi v obálce, opatřené její adresou.
(3) O hlasovacích lístcích, obálkách a volebních legitimacích platí obdobně ustanovení § 12, odst. 2. a 3.
(4) Na hlasovacích lístcích a obálkách pro volbu členů jednotlivých rozhodčích soudů musí býti vyznačeno, pro který rozhodčí soud platí.
(5) O přijímání zásilek platí obdobně § 14, odst. 4.
§ 39. — (1) V den volby sejde se o 14. hodině volební komise, aby provedla skrutinium. Otevře obálky došlých a postupně docházejících zásilek, vyjme volební legitimaci a podle ní zjistí, mají-li obálky s hlasovacím lístkem správné označení a barvu. V kladném případě vloží obálky do příslušného osudí a zaznamená v příslušném seznamu, který člen okresního sboru vykonal volbu. Dojde-li obálka bez volební legitimace, nevloží volební komise obálky s hlasovacím lístkem do osudí, nýbrž odloží je neotevřené. Pak vyloučí hlasovací lístky nevyplněné, jakož i hlasy neplatné.
(2) Neplatné jsou hlasy:
a) nejsou-ji napsány na hlasovacím lístku úředně vydaném,
b) není-li hlasovací lístek vložen do úřední obálky,
c) je-li hlasovací lístek vložen do obálky jiné volební skupiny,
d) je-li v téže obálce více hlasovacích lístků,
e) nelze-li z hlasovacího lístku nepochybně zjistiti, pro kterou kandidátní listinu volič hlasoval. § 40. — (1) Volební komise rozdělí platné hlasovací lístky podle skupin, zjistí počet platných hlasů, odevzdaných pro jednotlivé skupiny, jakož i pro jednotlivé kandidátní listiny. Součet platných hlasů odevzdaných pro všechny kandidátní listiny té které skupiny dělí se při Volbě do ústředního sboru u skupiny A 13, u skupiny В а С 7. Celé číslo nejblíže vyšší výsledku dělení je číslem volebním, kterým se dělí počet hlasů platně odevzdaných pro každou kandidátní listinu. Volební komise přikáže každému volebnímu sdružení tolik členských mandátů, kolikrát je volební číslo obsaženo v součtu hlasů pro jeho kandidátní listinu platně odevzdaných; při tom se nepřihlíží k případnému zlomku dělení.
(2) Nebylo-li způsobem v předcházejícím odstavci uvedeným zvoleno všech 12, resp. 6 členů ústředního sboru, přidělí se zbývající členské mandáty postupně kandidátním listinám, jež vykazují nejvyšší zbytek dělení. Při tom se přihlíží i ke kandidátním listinám, které nedosáhly volebního čísla. Jsou-li zbytky dělení u více kandidátních listin sobě rovny, přikáže se mandát kandidátní listině, která dosáhla většího počtu hlasů; při rovném počtu hlasů rozhoduje los.
§ 41. — Při rozvrhu mandátů hledí se ke sdruženým kandidátním listinám jako k listině jedné. Úplný počet mandátů připadající na sdružené kandidátní listiny rozvrhne volební komise na jednotlivé kandidátní listiny, jež byly sdruženy, tím způsobem, jak navrhla volební sdružení ve svém prohlášení o sdružení kandidátních listin.
§ 42. — (1) Členské mandáty připadající na kandidátní listinu přidělí se kandidátům v ní uvedeným podle jejich pořadí, počínajíc kandidátem s prvním pořadím.
(2) Zbývající kandidáti uvedení na kandidátní listině jsou až do počtu členských mandátů připadajících na kandidátní listinu zvoleni za náhradníky a nastupují na místo člena, jenž trvale odpadl nebo dočasně jest zaneprázdněn, v pořadí, v jakém jsou uvedeni na kandidátní listině.
(3) Neobsahuje-li kandidátní listina pro volbu členů ústředního sboru v té které skupině podaná aspoň dvakrát tolik kandidátů, kolik na ni připadá členských mandátů, označí členové (náhradníci) ústředního sboru uvedení na kandidátní listině chybějící členy (náhradníky) nadpoloviční většinou hlasů ve zvláštní schůzi, kterou svolá předseda volební komise nejpozději na 5. den po volbách. Schůzi, jež se může konali jen za přítomnosti nejméně 1/2 všech členů zvolených podle příslušné kandidátní listiny, předsedá člen mající právo hlasovací, který má prvé pořadí na kandidátní listině podané příslušným volebním sdružením. Jména zvolených jest oznámiti ihned předsedovi volební komise.
§ 43. — (1) Při volbě členů jednotlivých rozhodčích soudů prohlásí volební komise za zvolené v každé skupině ty kandidáty, kteří jsou uvedeni na kandidátní listině, pro kterou byl odevzdán největší počet platných hlasů. Kandidáta uvedeného na této kandidátní listině na prvém místě prohlásí volební komise za člena rozhodčího soudu, kandidáty uvedené na druhém a třetím místě za jeho náhradníky.
(2) Ke kandidátním listinám sdruženým hleděno budiž jako k listině jedné, při čemž buďtež kandidáti prohlášeni za zvolené tím způsobem, jak navrhlo volební sdružení ve svém prohlášení o sdružení kandidátních listin (§ 30).
§ 44. — O sepsání volebního zápisu platí obdobně ustanovení § 16.
§ 45. — Volební komise uveřejní výsledek voleb nejpozději 6. dne po volbách vyhláškou na veřejně přístupných místech úřadoven ústředního sboru a oznámí jej zároveň ministerstvu vnitra, jemuž zašle též příslušné spisy. Výsledky voleb, případně výsledky opatření učiněných podle §§ 32 až 34, týkající se rozhodčích soudů, oznámí současně předsedům příslušných rozhodčích soudu.
§ 46. — (1) Námitky proti volbám členů ústředního sboru a jednotlivých rozhodčích soudů náležejících té které skupině nutno podati písemně přímo ministerstvu vnitra nejpozději 15. dne po uveřejnění výsledků voleb (§ 45), event, uveřejnění opatření podle §§ 32 až 34.
(2) Ustanovení § 19, odst. 2. a 3., platí obdobně s tou změnou, že námitky musí býti podepsány aspoň 50, resp. 25 pojištěnci (podle toho, o kterou skupinu jde). Při námitkách proti volbám členů, některého rozhodčího soudu mohou námitky platně podepsati pouze pojištěnci bydlící v obvodě tohoto soudu.
§ 47. — (1) Jestliže všichni náhradníci zvolení za některé volební sdružení do ústředního sboru trvale odpadli nebo postoupili na místo trvale odpadnuvších nebo dočasně zaneprázdněných členů ústředního sboru, zvolí zbývající členové (náhradníci), zastupující příslušné volební sdružení v ústředním sboru, chybějící náhradníky nadpoloviční většinou hlasů tak, aby nově zvolení náhradníci s náhradníky postoupivšími na.místo členů dočasně zaneprázdněných rovnali se počtu členů a náhradníků přikázanému volebnímu sdružení. Volební schůzi svolá předseda ústředního sboru z vlastního podnětu nebo k žádosti člena (náhradníka) zastupujícího příslušné volební sdružení v ústředním sboru. Schůzi, jež se může usnášeti jen za přítomnosti 1/2 zbývajících členů (náhradníků) příslušného volebního sdružení, předsedá člen (náhradník) ústředního sboru, mající právo hlasovací, jenž měl nejnižší pořadí na kandidátní listině, podané při volbách příslušným volebním sdružením.
(2) Odpadli-li způsobem v předcházejícím odstavci naznačeným všichni náhradníci členů některého rozhodčího soudu, navrhne na zbytek funkční doby chybějící náhradníky na vyzvání předsedy ústředního sboru zmocněnec příslušného volebního sdružení. Navržené osoby jmenuje ústřední sbor náhradníky členů příslušného rozhodčího soudu, zjistí-li, že jsou volitelny. Nevyhoví-li zmocněnec do 15 dnů tomuto vyzvání, jmenuje scházející náhradníky ústřední sbor z pojištěnců náležejících příslušné skupině.
HLAVA III.
Přechodná a závěrečná ustanovení.
§ 48. — První členy ústředního sboru, okresních sborů a rozhodčích soudů, kteří mají býti voleni, jmenuje ministr sociální péče v dohodě s ministrem vnitra, ministrem financí a ministrem veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy s podmínkou, že provedou podlí tohoto nařízení volby členů okresních sborů a volby členů ústředního sboru a rozhodčích soudů tak, aby pravoplatně zvolení členové těchto sborů mohli se ujmuti svých funkcí nejdéle 1. ledna 1927, resp. 1. března 1927. Těmito dny končí funkční doba těchto jmenovaných členů.
§ 49. — O Kde v ustanoveních tohoto nařízení mluví se jen o zákonu, rozumí se tím zákon ze dne 15. října 1925, č. 221 Sb. z. a n., o nemocenském pojištění veřejných zaměstnanců.
(2) Kde v ustanoveních tohoto nařízení se mluví o okresním úřadě, rozumí se tím politický úřad prvé stolice (hlavnoslužnovský úřad).
(3) Kde v ustanoveních tohoto nařízení mluví se o ústředním sboru a o okresních sborech, jest tím rozuměti ústřední sbor a okresní sbory Léčebného fondu.
§ 50. (1) Toto nařízení nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
(2) Provedením tohoto nařízení pověřuje se ministr sociální péče v dohodě s ministrem vnitra.
(Vyhlášeno v částce 66. Sb. z. a n. dne 31. července 1926.)
Citace:
Vládní nařízení ze dne 16. července 1926, č. 146. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1926, svazek/ročník 7, s. 370-382.