Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 10 (1929). Praha: Ministerstvo sociální péče, 609 s.
Authors:
Na III. večeru cyklu přednášek, pořádaných Sociálním ústavem o důležitosti a poslání Společnosti národů a Mezinárodního úřadu práce a jejich vztazích k našemu státu, konaném 25. dubna, promluvil univ. profesor Dr. J. Krčmář, ministr m. sl„ „O zkušenostech v řešení menšinových otázek u Společnosti národů“ a úředník zdrav, sekce Společnosti národů MUDr. E. Tománek, „Hygienická práce Společnosti národů“.
Prof. Dr. Krčmář zahájil svoji přednášku poukazem na zákonný podklad ochrany menšin a uvedl, že všechny mírové smlouvy, vyjma smlouvu Versaillskou, a dále t. zv. smlouvy minoritní, t. j. smlouvy, které uzavřeny byly se státy, jimž připadla část území bývalého Rakousko-Uherska nebo Německa, obsahují ustanovení, že státy, s nimiž smlouvy ty byly uzavřeny, se zavázaly, že poskytnou všem svým obyvatelům úplnou a naprostou ochranu jejich života, jejich svobody, bez ohledu na jejich původ, státní občanství, jazyk, rasu nebo náboženství. Stejným zákonným podkladem ochrany menšin jsou prohlášení států, které později vstoupily do Společnosti národů, — jde zpravidla o státy vzniklé po světové válce. — že zaručí všem svým občanům stejnou ochranu ve všech směrech jako státy, které podepsaly t. zv. smlouvy minoritní. Povinnosti ochrany menšin, které t. zv. minoritní státy na sebe vzaly, jsou pod určitou sankcí, neboť každý člen rady Společnosti národů má právo upozorniti radu na porušení nebo nebezpečí porušení ochrany menšin a rada učiní pak vhodná opatření. Minoritní státy svolily dále. že spory v otázce ochrany menšin budou předloženy Stálému dvoru mezinárodní spravedlnosti v Haagu. Otázka ochrany menšin nemůže tudíž přijití před radu Společnosti národů, kromě výjimečných případů podle čl. 11. odst. 2. a čl. 15. paktu o Společnosti národů, kteréžto výminečné případy v praksi dosud se nevyskytly, než že ji přednesl některý člen rady. Menšiny mohou na radu Společnosti národů působiti nepřímo podáváním informací členům rady Při praktickém provádění ochrany menšin ve Společnosti národů bylo až do r. 1922 nebezpečí změny této ochrany na úkor států minoritních, avšak od r. 1923 pominulo již nebezpečí, že ochrana minorit uchýlí se od vylíčeného právního stavu. V poslední době octla se v radě Společnosti národů otázka znovu ve své celistvosti. Sekretariát i rada Společnosti národů dospěly k přesvědčení, že ochrana menšin, jimi chápaná, jde spíše nad převzaté závazky minoritních států, než pod ně. V závěru zdůraznil řečník, že ochrana menšin je hodnotná a také důstojná, neboť je dnes záruka, že státy minoritní nebudou obtěžovány lichými stížnostmi a že prakse sekretariátu Společnosti národů, již v počátcích bylo možno mnoho vytknouti, dnes se již ustálila tak, že není nebezpečí, že překročí závazky států minoritních. —
MUDr. Tománek pravil v úvodu své přednášky, že úkolem zdravotní organisace Společnosti národů, která je poradním orgánem rady. je uspořádání mezinárodních vztahů a vybudování spolupráce na poli veřejného zdravotnictví. Zdravotní organisace Spol. národů sestává z poradního sboru, jehož úkol vykonává Mezinárodní úřad veř. zdravotnictví v Paříži, dále 20členný zdravotní výbor, z poloviny volený Mezin. úřadem zdravot. a z poloviny jmenovaný radou, a konečně zdravotnická sekce Spol. národů. Zdravotní organisace sbírá informace ve všech oborech veř. zdravotnictví ze všech zemí světa. Má stálou kancelář pro choroby epidemické (zprávy ty docházejí v pravidelných lhůtách a jsou uveřejňovány); o stavu nebezpečných nakažlivých chorob jsou raďiotelegraficky vyrozumívány větší přístavy a lodi na širém moři. Zdrojem informací o zdravotnických poměrech v různých zemích je serie studií o veřejné zdravotnické správě v jednotlivých zemích a studie ty doplňovány jsou zdravotní mezinárodní ročenkou, kde je ve formě přehledné a výstižné popsán pokrok veř. zdravotnictví v různých státech. Mezinárodní zdravotní organisace věnuje se též srovnávacímu studiu úmrtnosti v jednotlivých státech. Pro vzájemnou dohodu mezi jednotlivými zdrav, správami státními pracuje t. zv. výměna zdravotnického personálu a výměna odborníků, kteří konají na náklad Spol. národů společné studijní cesty za účelem studia různých zdravotních problému v jednotlivých zemích. Společnost národů pokusila se též s úspěchem o uvedení v soulad výsledků jednotlivých vědeckých badání na prospěch veř. zdravotnictví. Utvořila zejména komisi pro studium malomocenství a pro studium velmi důležitého a dnes aktuelního problému rakoviny. Zejména sleduje výsledky léčení rakoviny radiem v různých státech. Zvláštní komise utvořena byla též pro studium úmrtnosti kojenců a jiné komise studují výsledky léčení, chorob pohlavních, výsledky škodlivého vlivu alkoholismu. Na návrh vlády československé obírá se mezinárodní zdravotní organisace studiem tělesné výchovy. Naše republika hned v počátcích rozvoje zdravotnické činnosti Spol. národů postihla důležitost mezinárodní spolupráce na tomto poli a snažila se všemožně při každé příležitosti co možná nejvíce přispěti při studiu a řešení problémů zdravotnických, mezinárodně důležitých. Na náš návrh zabývá se mezinárodni zdrav, organisace také studiem vztahů mezi zdravotnictvím veřejným nebo soukromým a sociálním pojištěním. Členem komise za tím účelem zřízené je předseda Sociálního ústavu Dr. L. Winter a členem subkomise pro studium prevence proti tuberkulöse je šéflékař Ústř. soc. pojišťovny MUDr. Břeský. Příručka o veř. zdravotnictví pro účely Spol. národů byla sepsána MUDrem Pelcem. Československá republika často se účastní mezinárodní výměny lékařů.
Citace:
Na III. večeru cyklu přednášek, pořádaných Sociálním ústavem o důležitosti a poslání .... Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1929, svazek/ročník 10, s. 316-318.