Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 10 (1929). Praha: Ministerstvo sociální péče, 609 s.
Authors:

Sociální pojištění:


Vládní nařízení ze dne 29. listopadu 1928. č. 195, o převodních částkách a početních podkladech Ústřední sociální pojišťovny.


Vláda republiky Československé nařizuje podle § 240 až 243, zákona ze dne 9. října 1924, č. 221 Sb. z. а n., o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří:
Čl. I.
(1) Při přestupech pojištěnců, jež jsou provázeny převody podle ustanovení §§ 240 až 243 zák. č. 221/1924 Sb. z. а n., vypočítávají se převodní částky Ústřední sociální pojišťovny pro pojištěné muže z tabulek Ia, Ib, Ic, pro pojištěné ženy z tabulek IIa, IIb, IIc, způsobem níže uvedeným. Tabulky obsahují příslušné hodnoty pro pětiletí (tabulky Ic, a IIc pro jednotlivá léta) a pro příspěvkové doby, odpovídající celistvým násobkům 50ti týdnů.
(2) Věk i příspěvkovou dobu je stanoviti podle stavu v den, ve který vstoupil pojištěnec do pojištění u nového nositele pojištění nebo ve který vstoupil do zaměstnání uvedeného v § 5, písm. a), v němž jest vyloučen z povinného pojištění podle § 6, písm. a), zák. č. 221/1924 Sb. z. a n. Při stanovení věku se nepřihlíží ke zlomkům roku, pokud nepřevyšují jedné poloviny roku; zlomek větší poloviny roku počítá se za rok celý.
(3) Nelze-li příspěvkovou dobu vyjádřiti celistvým násobkem 50ti týdnů, vypočte se příslušná hodnota z hodnot udaných v tabulkách pro věk, stanovený způsobem uvedeným v předchozím odstavci interpolací tak, že se k částce odpovídající nejblíže nižšímu celistvému násobku 50ti týdnů přičte tolik padesátin rozdílu mezi touto částkou a částkou nej-
6 81 blíže vyšší, oč příspěvková doba vyjádřená v týdnech převyšuje počet týdnů odpovídajíc nejblíže nižšímu násobku 50ti týdnů.
(4) Převodní částky Ústřední sociální pojišťovny se vypočítávají
takto:
a) Nenastalo-li průběhem pojištění zvýšení nároků podle odst. 5, písm. a) po převedení vyšší částky, připočte se k hodnotě tabulky Ia, resp. IIa, odpovídající zjištěnému věku a příspěvkové době příslušná hodnota tabulky Ib, resp. IIb, násobená podílem pětinásobku zvyšovacích částek a počtu týdnů příspěvkové doby.
b) Nastalo-li zvýšení nároků podle odst. 5, písm. a), připočte se k hodnotě, určené způsobem naznačeným v písm. a) tohoto odstavce hodnota tabulky Ic, resp. IIc, odpovídající příslušnému věku a příspěvkové době, násobená stým dílem částky odpovídající zvýšení nároků na důchod invalidní a starobní.
c) Převodní částky se zaokrouhlují ve výsledku na celé koruny
československé, a to tak, že částky do 50 hal. zůstávají nepovšimnuty
a částky vyšší se doplňují na korunu československou.
d) Příspěvková doba rozhodná pro výpočet převodní částky je doba, za niž bylo zaplaceno pojistné na základě pojistné povinnosti, byl-li pojištěnec přihlášen dříve, než nastal pojistný případ.
(5) Převádí-li se převodní částka (prémiová reserva, záložní podíl) na Ústřední sociální pojišťovnu příslušným nositelem pojištěni nebo zaměstnavatelem uvedeným v § 5, písm. a) zák. č. 221/1924 Sb. z. a n., upravuje se započítání doby pojištění, získané u dřívějších nositelů pojištění, po případě doby zaměstnání u zaměstnavatele uvedeného v § 5, písm. a) zák. č. 221/1924 Sb. z. a n., a zvýšení nároků ve smyslu §§ 240 až 243 téhož zákona takto:
a) Je-li převedená částka větší než převodní částka třídy D za celou dříve pojištěnou dobu, započítá se tato doba ve třídě D a ze zbytku se zvýší nárok na důchod invalidní a starobní o podíl stonásobku tohoto zbytku a hodnoty tabulky Ic, resp. líc, odpovídající příslušnému věku a příspěvkové době; nároky na ostatní dávky podle § 106 zák. č. 221/1924 Sb. z. a n. se zvyšují úměrně.
b) Je-li převedená částka menší než převodní částka třídy D za pojištěnou dobu, ale větší než převodní částka třídy A za tuto dobu, započítává se celá doba, při čemž se zvyšovací částky stanoví takto: od převedené částky odečte se příslušná hodnota tabulky Ia, resp. IIa a tento rozdíl, násoben počtem započtených týdnů a dělen pětinásobkem příslušné hodnoty tabulky Ib, resp. IIb, udává úhrn zvyšovacích částek.
c) Je-li převedená částka menší než převodní částka třídy A za celou uvedenou dobu, započítává se ve třídě A pouze doba, která odpovídá částce skutečně převedené.
(6) Převádí-li se převodní částka na zaměstnavatele, uvedeného v § 5, písm. a) zák. č. 221/1924 Sb. z. a n., jest převodní částky vydané Ústřední sociální pojišťovnou použíti podle zásad předcházejícího odstavce ke zkrácení čekací doby. no případě ke zvýšení nároků, jež je jinak zaměstnavatel povinen pojištěnci poskytovati.
Čl. II.
Pro stanovení nároků v případech placení uznávacího poplatku podle § 129 zák. č. 221/1924 Sb. z. a n. jakož i pro stanoveni přírůstku převodní částky podle § 250, odst. 5 téhož zákona, je použíti tabulek Ia, Ib pro pojištěné muže a tabulek IIa, IIb pro pojištěné ženy ve smyslu čl. I tohoto nařízení.
Čl. III.
Tabulek Ic, resp. IIc, kterých je použito způsobem, uvedeným v čl. I odst. 4, písm. b) a odst. 5, písm. a) pro zvýšení nároků ve smyslu
82 § 240, odst. 2 a § 241, odst. 2 zák. č. 221/1924 Sb. z. a n., jest použíti též pro stanovení sazeb pro pojištění zákonitých dávek ve vyšší výměře podle § 128 téhož zákona.
Čl. IV.
Početní podklady (základní čísla) Ústřední sociální pojišťovny pro výpočet pojistných hodnot nároků stanovených zák. č. 221/1924 Sb. z. a n. jsou uvedeny v tabulkách III. a IV.
Čl. V.
Nařízení toto nabývá účinnosti dnem vyhlášení a vztahuje se na právní poměry vzniklé za platnosti zák. č. 221/1924 Sb, z. a n., t. j. od 1. července 1926. Prováděním jeho pověřuje se ministr sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry.
81
Citace:
Sociální pojištění. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1929, svazek/ročník 10, s. 97-99.