České právo. Časopis Spolku notářů československých, 16 (1934). Praha: Spolek notářů československých, 84 s.
Authors:
Valná schůze sboru notářského odboru pražského konala se dne 29. dubna 1934 za účasti 47 notářů a za předsednictví komorního presidenta Dra. Jaroslava Culíka. Před zahájením schůze věnoval předseda pietni vzpomínku zemřelým kolegům Dru. Em. Malíkoví v Písku, Eduardu Peldřimovskému v Mělníku a Aloisů Helioví v Praze, oceniv po zásluze jejich činnost co výborných notářů .1 dobrých kolegů. Jejich památka 'uctěna byla přítomnými povstáním.
Na to přikročeno к volbě zapisovatele, jímž к návrhu pana předsedy zvolen pan notář Jindřich Tuscher z Mirovic a verifikátorů, jimiž zvoleni pp. notáři: Vojtěch Kepler a Dr. Karel Růžička. V obšírné zprávě presidiální, kterou přednesl pan předseda Dr. Jaroslav Čulík, dotkl se všech bolestí a přání stavu a podal obšírný přehled činnosti za uplynulý rok. Zejména probrána podrobně otázka zamýšleného snížení notářského tarifu, která, hlavně zásluhou bývalého ministra spravedlnosti Dra. Alfreda Meissnera, bude vyřešena ke spokojenosti všech interesovaných kruhů.
Dále referoval pan předseda podrobně o anketě, svolané za účelem konečné stylisace nového notářského řádu, které se zúčastnili zástupci všech komor mimo olomouckou a opavskou. Je naděje, že osnova nového notářského řádu projde ještě na jaře meziministerskou komisí a že ještě letos, jak doufáme, bude uzákoněna, V podrobnostech referoval též pan předseda, o požadavcích notářstva, pokud se týče činnosti notářů jako soudních komisařů, zejména s ohledem na poměry slovenské v případech, kde strany podle dosavadního zákonného stavu jsou oprávněny předkládati pozůstalostní výkazy samy. I v otázce pokoutnictví bylo v uplynulém období mnohokráte jednáno, neboť rozmáhajícím se pokoutnictvím je stav notářský těžce poškozován. Dále podal zprávu o jednání v ministerstvu ku zřízení záručního fondu za úřadování notářů. V konfederaci duševních pracovníků byly podány návrhy na odstranění nezaměstnanosti inteligence a předneseny v tom směru naléhavé požadavky, čelící zejména proti přijímání cizinců jako intelektuálních pracovníků, proti udílení státního občanství jim a proti udílení nostrifikace jejich diplomů.
V dalším dotkl se pan předseda ještě vnitřních záležitostí stavovských a různých návrhů podaných jednotlivými pány notáři v těchto věcech.
Po vyčerpání zprávy presidiální, přednesla tajemnice komory pí. Julie Voj tiková obšírnou výroční zprávu, která byla jednomyslně schválena.
Zprávu pokladní přednesl pokladník komory pan notář Jan Krajíček a vysloveno mu valnou hromadou plné uznání za vzorné a svědomité vedení záležitostí finančních.
Ve volných návrzích přednesl pan vicepresident komory JUDr. Jaroslav Ponec návrh komorní, aby rektoru Karlovy university v Praze Dru. Dominovi byl valnou hromadou projeven dík za jeho mužné hájení práv české university s prosbou, aby se zasadil ještě o vrácení insignií české universitě а k jeho návrhu, valnou hromadou jednohlasně přijatému, aby zaslán byl Jeho Magnificenci panu rektorovi tento projev:
»Členové notářského stavu sledovali se srdečným zájmem vzácnou intensivní činnost Vaší Magnificence směřující k obnově práv české národnosti při staroslavném učení Karlově tak dlouho pomíjené a s nadšenou radostí uvítalo zdárný a šťastný výsledek této činnosti. Sbor notářů naplněn vděčností k práci Vaší Magnificence, k práci vykonané uvědomělým vlastenectvím neznajícím kompromisu ve věcech národních, usnesl se na valné své schůzi jednomyslně vysloviti Vám jménem celého stavu českých notářů vděk s výrazem nejopravdovější hluboké úcty a současně se usnesl složiti na žádoucí úpravu naší starobylé české alma mater Kč 10.000, kterou račte laskavě k tomuto účelu přijmouti. Současně vznášíme snažnou prosbu k Vaší Magnificenci, abyste k tomu dále ráčil púsobiti, by i zevní znak práv našeho českého vysokého učení — insignie university — byly odevzdány rektorátu české university, jež jedině má na ně právo.«
Návrh ten přijat byl s velikým nadšením jednomyslně. Sbor notářů projevil dále politování, že dosud nemá stav notářský, tak důležitý a vynikající a všeobecné důvěry požívající, ani jediného zástupce v Národním Shromáždění, usnesl se při nejbližších volbách zastoupení toho se domáhati.
V dalších volných návrzích probrány pak ještě některé záležitosti, týkající se úřadování a poměrů v některých soudních okresech.
Zdařilá schůze byla skončena o ½1 hodině odpolední.
Citace:
Valná schůze. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1934, svazek/ročník 16, číslo/sešit 5, s. 49-49.