České právo. Časopis Spolku notářů československých, 16 (1934). Praha: Spolek notářů československých, 84 s.
Authors:

Knihy redakci zaslané.


Právo poplatkové v zemi České a Moravskoslezské s příslušnými zákony a přehledem judikatury bývalého nejvyššího správního soudního dvoru a našeho nejvyššího správního soudu. Sepsali JUDr. Filip Petříček, JUDr. Rudolf Blattner a doc. Dr. Josef Siblík. Za 260 Kč. Nakladatelství J. Otto, společnost s r. o. Vydání o 2 dílech, z nichž vyšel nyní díl první.
Právo poplatkové jest obor právní, jímž muší se denně obírati zejména notáři. Dnes téměř každé právní jednání, osvědčené listinou, a mnohá právní jednání i bez listinného osvědčení, podléhají poplatkům. Právní zástupce, sepisující stranám i listiny o jejich právních jednáních, musí dbáti při tom nejen, aby vystihl listinou náležitě vůli stran, ale též na to, aby listina byla sepsána správně po stránce poplatkové. Jest známo, že často pouhé použití nevhodného slova znamená pro stranu značný poplatek. Poplatkové zákony také často poskytují poplatníkům různé výhody a úlevy, pravidelně ovšem teprve tehdy, když se o ně včas a náležitou formou podá žádost. Snad v žádném jiném oboru právním neplatí tak zásada »Vigilantibus iura« jako právě v oboru poplatkovém a daňovém. Opominutí včasného ohlášení právního jednání, opožděné podání žádosti za úlevy, zákonem dovolené, má pravidelně za následek pro poplatníka značnou újmu majetkovou. Jest proto zřejmá nutnost důkladné znalosti tohoto oboru právního. Pii tom nelze přehlédnout!, že jedná se o materii velmi obsažnou Základní zákon poplatkový z 9. února 1850 č. 50 ř. z. byl různými zákony pozdějšími tak značně změněn, že jen nepatrná část jeho dosud platí, zbytek jest nahrazen zákony novými. Pouhý výpočet těchto zákonů zaujímá v knize, o níž zde referuji, 10 stran hustého tisku velkého formátu.
Tím záslužnější jest práce, jež v této knize podnikli JUDr. Filip Petříček, vládní rada a přednosta poplatkové sekce Zemského finančního ředitelství v Praze, a spoluautoři, pokusivše se o systematické zpracování této nepřehledné látky, při čemž v knize otiskují i celý text zákonů, nyní platných a připojují i rozhodnutí nejvyšších soudů.
Z knihy vyšel zatím jen první díl, druhý díl však slibuje Ottovo nakladatelství již na počátek příštího roku.
1. díl knihy obsahuje poplatkový zákon a autorem tohoto dílu jest Dr. Filip Petříček, známý již v kruzích právnických jako autor velmi používaných příruček: Systém ekvivalentu poplatkového a Systematický výklad zákona o úlevách konversuích, o nichž bylo zde již svého času referováno. Kniha jest rozdělena na tři části. První část obsahuje systematický výklad materielního i processuelního práva poplatkového, první český systematický výklad od doby Talířový! V druhé části otištěn jest zákon poplatkový a to se zřetelem na četně změny jeho zákony pozdějšími. Třetí část obsahuje rozhodnutí nejvyšších soudů ve věcech poplatkových. Tato část jest velmi obsažná, zaujímá více než třetinu celé ku hy, a myslím, že právě pro tuto část dojde toto vydání poplatkového zákona obliby u praktických právníků. Jest všeobecně známo, že dikce poplatkových zákonů nebývá právě přesná, mnohé normy lze rozličně vykládati na prospěch neb neprospěch stran neb státu. To jest pak příčinou častých stížností, končících mnohdy až u nejvyššího správního soudu, na nějž se strany obracejí, aby v konkrétním případě řek! rozhodné slovo. Nutno zdůrazniti, že tato kniha, ač psána jest odborníkem z řad finančních úředníků, otiskuje objektivně všechna důležitější rozhodnutí nejvyššího soudu správního a neumlčuje oněch, jež jsou pro finanční správu nepříznivá. Snad bylo by si jen přát’, aby u důležitějších rozhodnutí byly otisknuty také stručně důvody.
Kniha má kromě věcného rejstříku také časový přehled předpisů. To bývalo kdysi v německých vydáních zákonů samozřejmé, ale dnes nutno to zvlášť vyzdvihnouti, neboť vyskytují se vydání zákonů o 1.000 i více stranách, jimž chybí časový přehled, a tím ovšem trpí značně jejich použivatelnost.
Můžeme se proto právem těšiti i na druhý díl knihy, jejž zpracují známí odborníci Dr. Rudolf Blattner a doc. Dr. Josef Siblík.
Ottovo nakladatelství pokračuje touto knihou po delší přestávce ve vydávání právnických knih, započatém kdysi tak slibně pracemi Dra Heyrovského a Dra Randy. Kniha vzhledem k rozsahu a velkému formátu jest levná, levnější než podobná příručka německá, jíž nad to chybí systematický výklad. Průmyslová knihtiskárna dala knize vzornou úpravu a pěkný tisk. Dr. J. J.
Citace:
Právo poplatkové. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1934, svazek/ročník 16, číslo/sešit 9, s. 82-83.