Všehrd. List československých právníků, 5 (1924). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 248 s.
Authors:

Reforma právnického studia?

Novinami prošla před krátkou dobou zpráva, že se opět chystá reforma právnického studia. Tentokráte má tato reforma záležeti v tom, že na místě tří rigoros mají býti napříště čtyři, při čemž zkušebními předměty čtvrtého rigorosa mají býti: národní hospodářství, finanční věda a právní filosofie. Že by novými zkušebními předměty se podporovala specialisace, a že rozmnožení či vlastně rozděleni zkoušek znamenalo reformu studia, jest hypothesa, o níž jest snad dovoleno míti vážné pochybnosti. Reforma studia omezila se dosud na to, že byly rozmnožovány zkušební předměty (kromě předpisu o povinné první státní zkoušce po semestrech) a tato reforma sleduje stejnou tendenci. Kdyby se v tomto směru chtělo pokračovati, bylo by možno na př. zavésti mezinárodní právo jako zkušební předmět při politické státní zkoušce, pak též právní filosofii, dále by snad rozsáhlejší předměty mohly býti rozděleny atd. Avšak novinářské zprávy jsou mnohomluvné: Taxy rigorosní mají býti sníženy z 280 na 250 K. — Ovšem, že za čtyři rigorosa by se i po této slevě zaplatilo více než dříve za dražší rigorosa tři. To připomíná plán naší vlády, která chtějíc uleviti drahotě, slevila uhelnou dávku a zároveň navrhla zvýšení daně z obratu a rozšíření luxusní daně. Že by se posléze navrženou změnou doba studijní zcela zbytečně a bez záruky, že se tím dosáhne větší kvalifikace, prodloužila, to patrně rovněž nepřichází v úvahu. Touto cestou se k reformě studia nedojde. Bude-li se reforma taková vskutku prováděti, — a že k reformě dojíti musí, jest jisto, — bude nutno, aby měla poněkud hlubší základ, i kdyby při tom mělo býti rigoros nikoli více, nýbrž ještě méně než nyní,
Nemůžeme dobře uvěřit správnosti žurnalistických informací. Povolané kruhy jsou povinny dementovati zvláště zprávu o zdražení studia, neskrývati své plány před veřejnou diskusí a je objasniti. aby nevznikala z novinářských dohadů často nedorozumění.
je.
Citace:
Reforma právnického studia?. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1924, svazek/ročník 5, číslo/sešit 4, s. 121-121.