Všehrd. List československých právníků, 5 (1924). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 248 s.
Authors:
Henry Ford: Můj život a dílo. — »Sfinx« Praha, Zbořenec. — 8", I— III. díl — Kč 36. Henry Ford, dnes jedna z nejvýznamnějších osobností Ameriky, seznamuje ve své knize širokou veřejnost jednak s osudy svého života, hlavně však s tím, jak se má chápat moderní obchod a průmysl a na jakých zásadách musí nutně spočívat, má-li býti trvale úspěšným. Takovou zásadou, vybudovanou na zralé úvaze, jest Fordovi »služba veřejnosti«. Dochází k ní tím způsobem, že si klade otázku, proč jest zde obchod a průmysl a odpovídá: proto, aby sloužil veřejnosti. Takto chápaný účel a podklad obchodu a průmyslu připravuje půdu Fordovi pro ostatní dnes choulostivé otázky rázu více sociálního, na příklad jak odpomoci bídě, aniž by bylo třeba býti milosrdným a udíleti almužny, jak docíliti, aby výrobky byly laciné a mzdy dělníků co nejvyšší, co mají znamenat! peníze samy o sobě pro obchodníka a průmyslníka a j. Důsledkem vůdčí zásady Fordovy »služby veřejnosti« jest další jeho zásada, že totiž každý podnik musí spočívat na práci, neboť všechny podniky vybudované na basi jen peněžní nemají se stanoviska »služby veřejnosti« nižádného oprávnění, jsou jen nutným zlem, musí, až společnost prohlédne, zaniknouti. Z tohoto principu vyplývá Fordův odpor proti bankám a finančním kruhům vůbec. Peníze dle Forda, jsou pouze nástrojem výrobním a nemají samy o sobě žádné hodnoty; že banky ovládají dnes průmysl tkví v tom, že mají v rukou úvěr. Banky, věnujíce se svému vlastnímu prospěchu, nesledují ani zdaleka, dle Forda, sociálního významu průmyslu, který neznamená toliko vydělávání peněz, nýbrž účelem a vůdčí myšlenkou jeho jest vytvoření veřejně užitečné myšlenky a její rozmnožení v takovém počtu, kolik je lidí, kteří jí potřebují. Názory Fordovy na průmysl, hlavně však na obchod a národní hospodářství mají v sobě mnoho zajímavého i pro právníka a národního hospodáře. —Km.—
Citace:
Henry Ford: Můj život a dílo. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1924, svazek/ročník 5, číslo/sešit 10, s. 263-264.