Právní prakse, měsíčník československých právníků, 3 (1938-39). Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart, 264 s.
Authors:

Nová slovenská ústava.


21. VII. 1939 byla odhlasována nová slovenská ústava.
Slovenský parlament má 80 poslanců, kteří jsou lidem voleni tajnou, rovnou a přímou volbou na dobu pěti let. Všechno zákonodárství přísluší parlamentu. Ke zvolení presidenta republiky je třeba v prvním volebním kole třípětinové většiny prosté. V parlamentu možno podat návrh na projev nedůvěry vládě a jejím jednotlivým členům. Vláda, státní rada a členové parlamentu mají právo zákonodárné iniciativy. Státním presidentem může býti jen ten, kdo je starší 40 let. Státní president je volen na 7 let. Jmenuje a propouští předsedu vlády, ministry a všechny vyšší úředníky a svolává parlament. Jest nejvyšším velitelem branné moci a má pravomoc parlamentem volené nejvyšší hlavy státu. Úkolem státní rady je vykonávat dozor a usměrňovati různé ústavně právní orgány. Její funkční údobí je tříleté. Šest členů státní rady jmenuje president, deset členů jmenuje Hlinková ludová strana, po jednom členu jmenují národní skupiny a stavy. Členy státní rady jsou také předseda vlády a předseda parlamentu. Ústava zná sedm stavů, to jest zemědělství, průmysl, obchod a živnosti, peněžnictví a pojišťovnictví, svobodná povolání, veřejní zaměstnanci a osoby činné kulturně. Úkolem stavovského zřízení je samospráva věcí, které se přímo týkají jednotlivých povolám. Ústava obsahuje také obecnou brannou povinnost a předvojenskou a povojenskou výchovu. Národní skupiny, které jsou domovem na území Slovenska, mají právo organisovati se pod vlastním vedením kulturně a politicky. Smějí navázati a pěstovat kulturní styky se svým mateřským národem.
Citace:
Nová slovenská ústava. Právní prakse, měsíčník československých právníků. Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart, 1938-39, svazek/ročník 3, s. 265-265.