Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 58 (1919). Praha: Právnická jednota v Praze, 424 s.
Authors:

† František Liszt

, snad nejvýznamnější kriminalista německý novější doby, profesor práva trest. na berlín. unersitě zemřel dne 21. června 1919. Narodil se ve Vídni dne 2. března 1851, kde otec jeho byl vysokým státním úředníkem, později generálním prokurátorem. Ze Štýrského Hradce, kde se byl habilitoval jako docent práva trestního, povolán byl F. L., jako řádný profesor do Giessenu a později do Berlína. Literární slávu Lisztovu založila především jeho výtečná učebnice čili soustava německého práva trestního, dočkavší se 22. vydání. Dále byl (r. 1881) spolu s jinými učenci zakladatelem časopisu »Zeitschrift f. d. gesamte Strafrechtswissenschaft« 299
a založil též spolu s nizozemskými právníky mezinárodní kriminalistické sdružení, jež došlo velikého rozšíření. Mimo to pěstoval zvěčnělý též právo mezinárodní a jeho učebnice práva mezinárodního, dočkavší se 11. vydání, převedena též na jazyk český Drem J. Elgartem. To jsou jen nejčelnější díla z Lisztových četných publikací. Zvěčnělý byl proslulým učitelem — a jeho přednášky těšily se vždy hromadné návštěvě. — Při té příležitosti musíme odmítnouti výtku, kterou činí prof. Goldschmidt v nekrologu Lisztově vDeutsche Jur. Zeitg. 1. července 1919 č. 13 a 14 neněmeckým národům, jako by národ německý vyhlašovaly za méněcenný mezi vzdělanými národy. Tomu alespoň u nás tak není; naopak, vysoce vážíme sobě, co němečtí učenci vykonali zejména v oboru vědy právní; avšak nemůžeme zamlčeti, že německý národ popudil proti sobě celý ostatní svět svým bezmezným hrdopychem, který všechny ostatní národy, zejména Slovany prohlašoval za inferiorní, za národy sluhů (Bedientenvölker), pro Čechy a Poláky měl název »ježatých karyatid« (P. Hebbel: Die Czechen und Palaken erheben ihr struppiges Karyatidenhaupt) a který bohužel svedl i tak velikého badatele a vědce, jakým byl Theod. Mommsen — ku podobnému příkrému výroku, proti českému národu namířenému. Vždyť celá válka světová, která uvedla Evropu do neskonalých, dosud neukončených útrap i běd a způsobila bídu i záhubu milionů lidstva — zahájena hlavou veškerého Němectva za jeho nadšeného potlesku výrokem, svědčícím o neslýchané zpupnosti; »jetzt werden wir sie dreschen — ich werde den Frieden diktieren!« — Ale bezmezná pýcha, dosahující takměř zpupnosti padlých andělů — byla i tu jen předchůdcem hlubokého pádu!
Citace:
František Liszt. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1919, svazek/ročník 58, číslo/sešit 9, s. 314-315.