Všehrd. List československých právníků, 9 (1928). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 296 s.
Authors: K. Gerlich

ĽInstitut Universitaire de Hautes Etudes Internationales.

Vysoká škola s tímto názvem byla právě zřízena v Ženevě a zahájila 20. října svůj prvý semestr. V jejím čele stojí pětičlenný správní sbor a jest rozdělena ve tři obory: otázky právní, politické a hospodářské. Program pro studijní rok 1927/28 uvádí trojí druh přednášek: kursy celoroční, kursy a rozpravy o mezinárodních organisacích. (W. Rappard: Společnost národů, její organisace a dílo. F. Maurette: Sociální problémy a Mezinárodní organisace práce) a příležitostné přednášky o specielních otázkách (profesoři téměř všech světových universit a řada vynikajících osobností v mezinárodní politice činných). Přednášky a seminární cvičení (Cours et Conférences) celoroční ohlašují členové učitelského sboru Institutu: P. Mantoux: Studie novodobých mírových smluv; Současné politické problémy a Společnost národů. E. Borel: Formy smírčího řízení a mezinárodní spravedlnost; Právo diplomatické. M. Eastman: Hospodářské problémy dneška a ženevská hospodářská konference; Mezinárodní obchod a celní politika za posledních sto let. Každému z uvedených předmětů bude věnována týdne i hodina přednášek a i hodina rozprav v semináři. Každý posluchač musí mimo to poslouchati ještě určitý počet týdenních hodin na přednáškách ženevské university. K účasti na všech pracích Institutu budou připuštěny osoby s úplným vzděláním právnickým, národohospodářským neb historickým. Za řádné posluchače budou přijaty na základě svých akademických hodností (doktor, inženýr, magister iuris, a pod.) neb na průkaz absolutoria tomu se rovnajícího (od nás na př. právníci s třemi státními zkouškami). Mimo ně mohou býti přijaty i osoby jiné, ale pouze posluchači graduovaní mohou po předložení samostatné vědecké práce schválené profesorem příslušného oboru a ředitelem dosáhnouti diplomu Institutu. Studijní doba pro tyto posluchače je jednoletá, poplatek za přijetí 100 franků švýcarských za semestr, za vystavení diplomu 100 franků. Titulem je licenciát mezinárodních věd politických: »Licence ès Sciences politiques, mention Etudes internationales«, a uděluje ho universitní senát na základě dobrozdání smíšené komise, složené ze zástupců Institutu a fakult právnické, věd hospodářských a sociálních a filosofické. Doktorátu Institut sám sice neuděluje, ale posluchači jeho, dosáhnuvší licenciátu mezinárodních věd politických mohou dosíci hodnosti doktora ženevské university na základě podané disertace, kterou může býti za jistých podmínek i pojednání podané Institutu.
Třebaže toto nové vysoké učení úzce spolupracuje s ženevskou universitou, přece jest ústavem úplně samostatným. Náklady spojené s jeho vydržováním jsou hraženy jednak ročními subvencemi z nadace L. S. Rockefellera, jednak z příspěvků ženevského kantonu a švýcarské konfederace.
K. Gerlich.
Citace:
GERLICH, Karel. L'institut Universitaire de Hautes Etudes Internationales.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1928, svazek/ročník 9, s. 67-68.