Právní prakse, měsíčník československých právníků, 3 (1938-39). Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart, 264 s.
Authors:

Německé správní úřady v Protektorátu.


Státní podsekretář Dr. von Burgsdorf projevil redakci »Der Neue Tag« za účelem uveřejnění (k němuž došlo ve zmíněném listě dne 16. července 1939) toto:
1. Říšský protektor je zástupcem a jediným představitelem Führera a říšské vlády v Protektorátě. Je tedy představeným všech německých úřadů v Čechách a na Moravě. Jeho vůli na poli administrativním provádí t. zv. »Amt des Reichsprotektors«. V tomto úřadě spojují se v nej vyšší instanci všechny obory administrativy. Každý obor tvoří t. zv. »Gruppe« (skupinu).
2. Tak na př. pro všechny otázky oboru obchodu, průmyslu a živností se soustřeďují ve skupině (»Gruppe«) »Gewerbliche Wirtschaft«. Skupina »Kulturpolitische Angelegenheiten« pořádala na př. Deutsche Kulturwoche, a obsahuje zejména tisk, rozhlas a film. Celní a finanční otázky soustřeďují se ve skupině »Finanzwesen«. Pro otázky stavebnictví, sociální péče a pracovních sil jest příslušná skupina »Arbeits- und Sozialangelegenheiten«.
Veliteli bezpečnostní policie (Befehlshaber der Sicherheitspolizei) podléhají jednak Gestapo (Geheime Staatspolizei) a jednak Kriminalpolizei.
Jako úřady tajné státní policie (Gestapa) jsou zřízeny jednak úřadovna (Polizeistelle) v Praze pro Čechy a jednak v Brně pro Moravu, a mimo to jsou v každé zemi zřízeny venkovské služebny (Aussendienststellen) v důležitějších městech.
Dále sem patří velitel pořádkové policie (Befehlshaber der Ordnungspolizei), jemuž podléhá německá Schupo (Deutsche Schutzpolizei). V Protektorátu jsou t. č. dva policejní pluky, a to Polizeiregiment 1 v Praze XIX. a Polizeiregiment 2 v Brně.
3. Mimo shora uvedené skupiny existovaly ještě skupiny »Bohmen« a »Mähren«. Jejich úkol spočíval v tom, aby přispívaly radou a pomocí Oberlandrátům té které země a aby v interních rozpravách Oberlandrátů vyjasňovaly pochybné otázky zásadního významu. Prakse však ukázala, že této zprostředkující činnosti není zapotřebí v Čechách, poněvadž v jejich hlavním městě má své sídlo říšský proktektor sám, takže může tuto činnost obstarávati sám svými odbornými skupinami. Proto byla skupina »Bohmen« zrušena«.
Skupina »Mähren« však bude trvati nadále a bude zaručovati těsný styk mezi Oberlandráty země moravské a úřadem říšského protektora v Praze, a to z Brna.
4. V Čechách a na Moravě je celkem 19 Oberlandrátů, z nichž každý je příslušný pro obvod tří až čtyř, anebo i pěti obvodů okresních. Čeští okresní hejtmani jsou povinni pracovati s nimi co nejtěsněji a dostávají od nich politické směrnice pro svou činnost. Oberlandrát má k disposici více vyšších a středních úředníků k provádění svých úkolů. Oberlandrát je zásadně příslušný pro všechno, co není vyhrazeno jiné instanci.
Citace:
Německé správní úřady v Protektorátu. Právní prakse, měsíčník československých právníků. Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart, 1938-39, svazek/ročník 3, s. 268-268.