České právo. Časopis Spolku notářů československých, (). Praha: Spolek notářů československých
Authors:

Zavedení všeobecných pravidel mezinárod. pro trhové smlouvy.


Na 6. haagské konferenci bylo jednáno mezi jiným též o otázkách vztahujících se na mezinár. úpravu ustanovení o smlouvě trhové. Ustaven byl zvláštní výbor, který vypracoval dotazník jak by docíleno bylo jednotné formy a jednotných pravidel pro právní jednání smluv trhových.
Dotazník ten zaslal vládám jednotlivých států, aby se o něm vyjádřily.
Ministerstvo spravedlnosti vyrozumělo o tom veškeré advokátní i notářské komory, připojivši francouzský text dotyčného dotazníku. — Dotazník jest velice obsáhlý, na 6 arších.
Notářská komora pražská ihned dotazník ten zodpověděla.
Dotazník obírá se prozatím pravidly o smlouvě trhové o věcech movitých.
Notářská komora pražská doporučila, aby mezinárodní konvence, která by stanovila pravidla pro smlouvy trhové, rozšířena byla i na smlouvy o věcech nemovitých. Jest to ve velkém zájmu našeho stavu a měla by konvence taková v zápětí i ulehčení mezinárodních styků obecenstva při prodejích a kupech nemovitostí.
Mnohé státy totiž vyžadují ku platnosti takovýchto smluv а k nabytí práva vlastnického k nemovitostem formy notářského spisu a to notářského spisu, sepsaného notářem dotyčného státu, poněvadž dosud nebylo dosaženo našeho požadavku o uznání platnosti a o volném kolování listiny notářské ve styku mezistátním. Jsou to zejména: Německo, Francie, Italie, Španělsko, Portugalsko, Belgie a Nizozemsko. Následkem toho jsou strany, kupují-li nemovitosti v cizích státech, nuceny dojížděti do těchto států aneb dávati tam plnou moc za účelem zřízení listiny o trhu před notářem.
U nás nevyžaduje se této formy a proto v cizích státech může býti sepsána trhová smlouva o nemovitostech našich kýmkoliv a v jakémkoliv jazyku a smlouva ta má u nás platnosti, neboť neplatí v tomto ohledu reciprocita. Tím jsou občané našeho státu ve velké nevýhodě a bylo by zajisté žádoucím, aby zavedena byla jednotná forma pro trhové smlouvy aspoň pro styk mezistátní. Poněvadž pak nedá se očekávati, že by v zemích shora jmenovaných zavedena byla svoboda formy jako u nás, neboť notářství v zemích těch jest příliš hluboce zakořeněno a jako nezbytné uznáváno, musela by tato forma trhových smluv stanovena býti jen listinou notářskou neb veřejnou. Tím nebyl by poškozen žádný jiný stav (zejména ani ne advokátní), poněvadž ani dnes není možno takovouto listinu soukromou pro trh věcí nemovitých do cizích států zřizovati.
Citace:
Zavedení všeobecných pravidel mezinárod. pro trhové smlouvy. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, číslo/sešit 7, s. 70-70.