Ručení za důchodkové pokuty.


I. Pojem.


Ručení dle trestního práva důchodkového jest zvláštností práva tohoto; odnáší se k zajištění majetkových pokut a jest dle zásad práva trestního institucí výjimečnou, již dlužno tudíž úzce vykládati. Proto též vytýká § 124 trest. zák. důch. zásadu, že zpravidla nemůže býti nikdo pokutován nebo doháněn ručiti za pokutu leda pro vlastní jednání neb opomenutí nebo pro jednání a opomenutí, k němuž někoho jiného přiměl. Ručení za důchodkové pokuty má patrně za účel pojistiti důchodkový erár před škodami a přidržeti k náhradě škody intelektuálního původce, kterýž zhusta nemůže býti osobně k zodpovědnosti poháněn. Ručení to jest buďto osobní nebo věcné; jestliže padá na třetí osobu vina za spáchaný přestupek důchodkový ukládající jí povinnost náhrady, mluví se o ručení osobním. Při věcném ručení vázne za dotyčné pokuty majetkové věc, s kterou byl dokonán přestupek důchodkový nebo se stal pokus spáchati jej.

II. Ručení osobní

postihuje:
1. plnomocníka; kdo jest plnomocníkem, posuzovati jest dle ustanovení obč. zákonníka. Plnomocník ručí za dvou výminek a to:
a) podrží-li předměty, s nimiž spáchán byl přestupek důchodkový, nebo prospěch jimi docílený, a neučiní dosti závazku přestupkem porušeném, a
b) nejednal-li poctivě (bona fide) t. j. věděl o přestupku důchodkovém (§ 127). Je-li plnomocník živnostníkem, který provozuje živnost osobně, předpokládá se o těch předmětech, které se nacházejí v jeho živnostenské místnosti nebo v jeho obydlí nebo o těch předmětech anebo peněžitých položkách, které jsou v živnostenských jeho knihách o provozování jeho živnosti zapsány, že věděl o té okolnosti, že docílený prospěch plyne z důchodkového přestupku, nebo že dotyčným předmětem spáchán byl přestupek důchodkový (§ 128 tr. z. důch.). Domněnka tato může však býti vyvrácena odvodem. Plnomocník ručí však i dále pro zaviněnou nepozornost při nabývání zisku z přestupku, je-li samostatným živnostníkem a mohl-li z ceny, povahy zboží, z času a místa, kdy a kde zboží přijímal, nebo vůbec z veškerých okolností souditi, že dotyčnými předměty spáchán byl přestupek důchodkový (§ 130 tr. z. důch.).
2. Živnostník ručí za nedostatečnou prozřetelnost při udílení plné moci (§§ 131 a 132) z toho důvodu, ježto mu dle všeobecných zásad právních přináleží býti při volbě a pracích pomocníků a osob jím zřízených náležitě prozřetelným (§ 133 tr. z. důch.). Proto ručí podnikatelé bezpodmínečně za peněžité pokuty vyřknuté proti osobě vedoucí živnost pro přestupky zákona o dani z pálenky a z cukru (§ 83 zák. ze dne 20. června 1888 č. 95 ř. z. a § 52 zák. ze dne 20. června 1888 č. 97 ř. z.), pro zdanění výroby umělého vína (zák. ze dne 30. března 1882 č. 45 ř. z.) a pro zavedení daně spotřební z olejů minerálních (zák. ze dne 26. května 1882 č. 55 ř. z.).
3. Hlava rodiny ručí za skrácení důchodků, kterého se dopustila manželka žijící s ním v manželské společenství nebo členové rodiny podléhající jeho moci otcovské a obývající i vychovávané u něho v těch záležitostech, které jim buďto sám přikázal, nebo které oni pravidelně konají na účet hlavy rodiny.
4. Ručení zákonných zástupců: Rodiče, poručníci a vůbec ti, jimž svěřena jest péče nad dítkem nebo nad nezletilým, který nepřekročil 14tého roku věku svého, ručí za přestupky důchodkové, kterými zkrátil svěřenec důchodky, dáli se zástupci přičísti za vinu nedostatek povinné pozornosti a opatrnosti (§ 136 tr. z. důch.).
5. Spoluvinníci a účastníci v přestupku důchodkovém podléhající po zákonu pro spoluvinu neb účastenství pokutě, ručí vedle toho ještě dle míry svého účastenství a spoluviny (§ 99) za ony přestupky, za které jim zákon sám trestu neukládá (§ 137 tr. z. důch.). 6. Osobní ručení postihuje dále:
a) dle řádu monop. a cel. vystavitele listiny, kterouž zboží opovídá (§ 71 cel. a mon. ř. a §§ 203 a 356 trest. zák. důch.) a to za svoje plnomocníky (§ 73 ř. cel. a monop.), dále za předpisy, jichž dlužno šetřiti při poukazování zboží (§ 128 ř. cel. a monop.) a za správné odevzdání zboží ve vnitřní dopravě poukázaného (§ 191 ř. cel. a monop.);
b) voziče zboží (§§ 3 ob. a 307 trest. zák. důch.) za nesprávnosti v opovědění zboží (§ 74 ř. cel. a monop.), při poukázání zboží (§§ 130—132 ř. cel. a monop.), ve vnitřní dopravě poukázaného (§ 192 ř. cel. a monop.);
c) správy železnic za závazek voziče zboží (§ 41 nař. ze dne 18. září 1857 č. 157 ř. z);
d) správce lodi za lodní manifest (§ 75 ř. cel. a mon. a § 308 trest. zák. důch.);
e) příjemce zboží za opovědění zboží (§ 77 ř. cel. a monop. a § 305 trest. zák. důch.);
f) plnomocníka, jenž zřízen byl k tomu, aby vyhotovil opovědění zboží (§ 73 ř. cel. a monop.).
7. Objem osobního ručení: Obsahem osobního ručení jest hotové plnění, kterým povinen jest přestupitel trestního zákona důchodkového státní pokladně, osobě neb ústavu oprávněnému přijímati dávky nebo přebytky z majetkových pokut. Hotové toto plnění záleží: v majetkových pokutách (§ 37), v útratách vyšetřování (§§ 820, 926, 927 a 928 tr. z. důch.), v dávkách (§ 809 trest. zák. důch. a §§ 203 — 205 ř. cel. a monop.§ 138).
Co do objemu ručení rozhoduje rozsah předmětu přestupku (§ 139).
Třeba by nebylo lze určitý důchodkový přestupek přičítati pachateli nebo původci, spoluvinníku nebo účastníku z vylučovacích důvodů uvedených v § 15, tož má přece místo osobní, pokud se týká, věcné ručení; tu se pak na základě objektivního skutkového podkladu důchodkového přestupku a obdobou §§ 142 a 568 x) vyšetří arbitrárne pokuta, za kterou se ručí. Pokuty tyto vymáhají se exekučními prostředky všeobecného řádu soudního.

III. Věcné ručení

lpí na věci, která jest předmětem nebo pomůckou důchodkového přestupku.
1. Podmětem ručení může býti
a) pachatel, původce, spoluvinník neb účastník v přestupku důchodkovém;
b) každý, kdo má povinnost ručiti;
c) vlastník nebo zástavní věřitel; při těchto vytýkají §§ 153 a 155 trest. zák. důch. celou řadu podmínek, za kterých pro ně ručení nastává.
2. Předmět ručení:
a) Věc činící předmět důchodkového přestupku může býti žádána na základě ručení lpícího na věci pro pokuty majetkové v dotyčném případu nastupující a to netoliko bezprostředně při odhalení přestupku, nýbrž i později (§ 156 tr. z. důch.).
b) Předmětem přestupku jest netoliko věc sama, nýbrž i vnější obal (bedny, sudy, pytle a jiné nádoby);
c) dále váznou i ony pomůcky, které byly smíseny s předmětem přestupku nebo sdělány s ním bez poškození věci v celek neoddělitelný (§ 149 tr. z. důch.); d) dopravní prostředky (tažná a nákladní zvířata, § 150); leč tyto prostředky i jiné pomůcky kromě jmenovaných mohou býti zpravidla požadovány jen tehdy, byly-li postiženy přímo při provádění přestupku důchodkového nebo při pokusu (§ 158 tr. z. důch.).
3. Jak se přivádí ku platnosti a uskutečnění věcné ručení. Věc činící předmět nebo pomůcku důchodkového přestupku a požadovaná následkem ručení na ní lpícího vydána býti musí k úřednímu uschování úřadu, resp. úředníku, jenž povolán jest odhalovati a vyšetřovati důchodkové přestupky; nehodí-li se věc k úřednímu uschování, musí být chována pod úředním dohledem a střežením (§ 160 tr. z. důch.). Nesloží-li se peněžitá pokuta, dlužno věc za majetkové pokuty v dotyčném případu váznoucí prodati a strženou cenou zapraviti předkem příslušnou dávku a zbytek dáti jakožto peněžitou pokutu (§ 162 tr. z. důch.). Je-li však dotyčná věc předmětem monopolu státního, sluší ji zpeněžiti k uspokojení peněžité pokuty, při čemž šetřiti jest ustanovení vydaných o tom, jak dlužno naložiti s předměty monopolu k úhradě dávky spotřební na nich váznoucí (ř. cel. a monop. §§ 457—460, § 163 trest. zák důch.).
Předměty státního monopolu mají býti bez náhrady od státní pokladny zničeny (učiněny nepotřebnými), jestliže podle okolností měly býti tyto předměty zaslány do cizozemska nebo do jiného území státního (§ 458 a 459 ř. cel.) a jestliže se cena jich nevyčerpá nebo překročí náklady tohoto opatření (§ 164 tr. z. důch.). Zadržané pomůcky důchodkového přestupku mající tvar neb úpravu neobvyklou a způsobilou ku spáchání nebo ukrytí důchodkového přestupku, sluší pro onen účel zkaziti, po případě úplně zničiti, nelze-li této jednostranné zkázy docíliti bez úplného zničení pomůcek těch (§ 165 tr. z. důch.).
4. Nároky soukromoprávné: Není-li ani jedné z oněch podmínek, za kterých vázne na věci vlastníka nebo zástavního věřitele ručení za pokuty majetkové, může vlastník nebo zástavní věřitel přiváděti ku platnosti nabyté věcné právo své naproti ručení lpícímu na věci tak dlouho, pokud je věc sama nebo hodnota za ní stržená v úředním nebo soudním uschování nebo dohledu a pokud právo jeho promlčením nepominulo. Tito účastníci mohou zpravidla své právo ku platnosti přiváděti mimořádným pořadem právním nebo i stížností (§§ 166 a 840 tr. z. důch.).
Zcizí-li se věc úředně, nemohou sice vlastník ani zástavní věřitel ku platnosti přivésti práva svá vůči těm, kdož věc na sebe převedl, ale ovšem požadovati mohou stržené peníze, pokud nebyly rozděleny osobám, kteréž dle zákonných předpisů nárok mají na odměnu; poškozena-li věc vinou úřadu nebo kohosi třetího, nebo zabráněno-li tím osobám oprávněným požadovati dotyčnou věc nazpět, důkaz práva vlastnického nebo zástavního nebo nárok na vydání ceny, jsou nadále oprávněni žádati o náhradu (§ 168 tr. z. důch.). Musí však nahraditi sami nutný a užitečný náklad, který učiněn byl k zachování věci, k rozmnožení jejich užitků nebo vůbec na prospěch osob oprávněných požadovati věc nazpět (§ 169 trest. zák. důch., §§ 331—336 o. o. z. a §§ 1035—1040 o. o. z.).
5. Včítání věci do majetkových pokut. Věc vázne nejprve za peněžitou pokutu, která postihuje vlastníka jakožto přestupitele (§ 170 tr. z. důch.). Nedá-li se zjistiti vlastnictví, započítati jest věc dotyčnou do peněžité pokuty majitele (§ 171); ve všech ostatních případech pak jest vynaložiti věc k uspokojení pokuty uložené veškerým odsouzeným pro týž přestupek a to dle poměru pokuty této (§ 172 tr. z. důch.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Ručení za důchodkové pokuty. Všeobecný slovník právní. Díl čtvrtý. Rabat - Švakrovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 4, s. 164-168.