Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 71 (1932). Praha: Právnická jednota v Praze, 704 s.
Authors:

DENÍK.


Pracovní soudy, zavedené podle zákona č. 131 z roku 1931, zahájily svoji činnost dnem 1. ledna 1932, kromě jiných míst, také v Praze. Bylo již v tomto časopise upozorněno, jak nedostatečně dlouhá je vacatio legis u různých nových zákonů, jež leckdy vcházejí v účinnost dříve, než prakticky tekst příslušného zákona, uveřejněný ve Sbírce zákonů a nařízení československých, dostane se do rukou soudců, advokátů a jiných na tom či onom zákoně přímo interesovaných činitelů, kteří zákon mají uváděti v život, dokonce laiku občanovi podle něho raditi; tak na příklad poslední novela k soudním poplatkům a j.
U soudů pracovních nebyli jmenováni dosud přísedící do senátů, takže při I. rocích od počátku ledna do nynějška odročují se stání na neurčito, pokud strany nepoužijí práva v zákoně jim vyhrazeného a nedají souhlas k tomu, aby spor byl projednán před předsedou senátu (samosoudcem z povolání). Tím je sotva v život uvedený pracovní soud vlastně ochromen hned od počátku. A důsledky? Místo urychleného řízení a zlepšení bude pracovní soud hned od počátku zatížen »nedodělky«. Dále strany mají vítanou možnost spor protáhnouti a rozhodnutí oddáliti prostě tím, že nedá souhlas ta či ona strana (zpravidla žalovaný) k projednání sporu samosoudcem. A konečně : podkopává se dokonale autorita senátů pracovních soudů, stranám se názorně dokazuje, že co by vlastně měl rozhodovati senát složený z přísedících laiků, stačí předseda jeho čili samosoudce (z povolání) sám také rozhodnouti.
Zbývá tedy už jen odpověď na otázku, komu prospívají tyto koncese, učiněné vlastně jen vlivům politickým, když od počátku veden je každý, kdo s pracovním soudem má nyní co činiti, k přesvědčení, že aparát budoucích senátů je zatím jen překážkou v činnosti pracovních soudů. Budoucnost nadto asi také potvrdí zkušenosti, známé již na př. z bývalých odvolacích senátů živnostenského soudu, kde příliš často líčení nemohlo začíti dříve, dokud — po telefonickém alarmování přísedících laiků, pokud telefon měli — nebyl takový pan přísedící chtě nechtě přinucen k líčení а k soudu se dostaviti.
Citace:
Pracovní soudy. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1932, svazek/ročník 71, číslo/sešit 3, s. 115-116.