Kalendář.


I. Pojem astronomický. — II. Pojem literární.
I. Pojem astronomický. Na území tvořícím nyní Čsl. republiku zaveden byl postupně již v osmdesátých letech XVI. století t. zv. kalendář Gregoriánský, jehož se tu v životě občanském i ve styku úředním výhradně používá. Používám jiných kalendářů (Juliánského a židovského) omezeno je na církevní život příslušných náboženských společností.
S úpravou kalendáře souvisí úprava svátků státem uznaných a počítám lhůt v předpisech práva hmotného i v řízení soudním a správním. (Viz příslušná hesla.)
II. Pojem literární.
Kalendář jako zvláštní druh literatury má vznik již v přelomu středověku do novověku a docílil průběhem doby své nynější typické formy.
V oblasti býv. rakouského právního řádu zabývalo se zjevem tím jak právo živnostenské, tak i právo tiskové. Tyto recipované předpisy platí dosud.
V oboru práva živnostenského jde tu o ustanovení § 21, odst. 1. až 4., živn. řádu, kdež stanoveny jsou (mezi jiným) pro obchod s kalendáři odchylky od pravidelných předpisů pro živnosti tiskové, a to ohledně stanoviště živnosti a ohledně kompetence živnostenských úřadů k udílení koncese. V právu tiskovém přichází tu v úvahu ustanovení § 3, odst. 1. a 5., zákona tiskového, jednající (mezi jiným) o povolení k prodeji kalendářů, udíleném místními úřady bezpečnostními.
Na Slovensku a v Podkarpatské Rusi, kde prodej tiskovin ovládán je jinými zásadami právními, takovéto zvláštní úpravy není.
(Bližší viz v příslušných heslech, týkajících se živnostenského práva a práva tiskového.)
Pouze historický význam mají finančně-právní ustanovení o kalendářích, dnes již neplatná. Kalendáře byly od dob Leopolda I. podrobeny zvláštní dani, která byla zařaďována do kategorie kolku spotřebního a naposledy byla upravena v celé monarchii cís. pat. č. 345/1850 ř. z. o poplatcích z hracích karet, kalendářův, novin a inserátův. Poplatek činil 6 kr. z kalendáře v tuzemsku tištěného nebo z ciziny dovezeného a byl zrušen v Rak. (spolu s kolkem novinářským) zák. č. 261/1899 ř. z., v Uhrách zák. čl. X/1900.
Josef Hoffmann.
Citace:
Kalendář. Slovník veřejného práva Československého, svazek II. I až O. Brno: Nakladatelství Polygrafia – Rudolf M. Rohrer, 1929, s. 136-136.