Procházka, Bohuš: . : ,
Authors:

§ 51. Nucená opatření při hrozícím nebezpečí vodním.


Jestli třeba pilných opatření, aby se okamžitě předešlo velikému, nebezpečenství protržením břehů neb hrází aneb povodněmi hrozícímu, jsou okolní obce povinny, za přiměřenou náhradu potřebné pomoci poskytovati k žádosti politického úřadu, aneb není-li toho úřadu v místě, kde hrozí nebezpečenství, k žádosti představeného obce nebezpečenstvím stižené.
Žádá-li se za takovou pomoc náhrady, má politický úřad pomoc v penězích vyceniti a náhradu podle toho vypočítanou na obce, jimž pomoc byla poskytnuta, podle míry rozvrhnouti.

Jest pouze přirozeno, že přísné předpisy vodního zákona o koncesním řízení, obligatorně předcházejícím povolení k zřízení neb změně vodních děl užívacích, ochranných i regulačních, neplatí pro případy, jedná-li se o provedení neodkladných opatření k odvrácení nebezpečí, protržením břehů neb hrází anebo povodněmi hrozícího. Ač v takových případech nouze velmi často jde o opatření, která rušivě a hluboko zasáhnou jak do vodoprávních poměrů osob třetích, tak i mají vliv na jakost, výši a tok veřejné vody, přece nemůže — jak z povahy věci vyplývá a jak zákon v § 51. vyslovuje — provedení nouzového opatření býti vázáno předchozím, byť sebe stručnějším vodoprávním řízením.
Zákon pro takové případy nebezpečí dravým živlem hrozícího zmocňuje politický co vodoprávní úřad k dalekosáhlým opatřením, majícím za účel odvrácení neb aspoň zmírnění nebezpečí a škody, ba propůjčuje pravomoc tu i starostům ohrožené obce, není-li v místě politického úřadu.
Zákon v § 51. předpokládá, že hrozí veliké nebezpečí z protržení hrází, břehů aneb z povodní a že nebezpečí tomu může se neodkladným, pilným opatřením předejíti.
V takových případech jest zmocněn politický úřad, neb není-li ho v ohrožené obci, starosta této obce k vyzvání okolních obcí, aby za přiměřenou náhradu pomoc poskytly.
Pomoc může býti požadována a poskytnuta nejen v dodání nutných pracovních sil, nýbrž i v poskytnutí potřebného nářadí, materiálu a potahů.
K pomoci zavázány jsou všechny okolní obce („benachbarte Gemeinden"), a to nejen obce co takové, resp. pouze majitelé nemovitostí, nýbrž občanstvo okolních obcí, pokud samo není vodou ohroženo. Povinnost k poskytnutí pomoci jest tudíž povinností osobní. Zda pomoc obcí jest nutna, posoudí politický úřad, resp. starosta ohrožené obce dle volného uvážení.
Jakým způsobem má býti hrozícímu nebezpečí čeleno a jaké nutné opatření má se státi, jest zůstaveno rovněž posouzení politického úřadu, resp. starosty ohrožené obce a zákonem není pochopitelně výběr obranných prostředků nikterak omezen.
Za poskytnutou pomoc, je-li to žádáno, má býti dána náhrada. K náhradě povinny jsou obce, které byly vodou ohroženy těm obcím, které pomoc poskytly. Náhradu tudíž platí obec obci, která ovšem z náhrady této má vyplatiti odškodné za materiál jednotlivcům odebraný a za potah neb práci jimi poskytnutou. Náhradu platí obec, která byla ohrožena a jíž pomoc byla poskytnuta, a to buď z prostředků obecních neb od ohrožených dle poměru odvráceného nebezpečí dle zásady, stanovené §em 67.
Výše náhrady má býti stanovena v penězích politickým úřadem.
Politický úřad může již předemučiniti potřebná opatření. V tom směru nařízuje normální výnos místodržitelství z 20. října 1875 č. 4157 pr.:
Okresní politické úřady, jakmile obdrží zprávu o živelní pohromě, která může míti v zápětí povodeň pro krajiny doleji ležící, mají neprodleně vyrozuměti dotyčné sousední okresní politické úřady a představenstva ohrožených osad vlastního obvodu, a pokud jedná se o vlastní obvod správní, naříditi za účelem odvrácení škody účelná a vodním nebezpečím vyvolaná opatření. O takových z důvodů podobné události nutných a učiněných opatřeních jest současně zpraviti telegraficky praesidium místodržitelství.
Citace:
§ 51. Nucená opatření při hrozícím nebezpečí vodním. Procházka, České vodní právo (1925). s. 201-203.