České právo. Časopis Spolku notářů československých, (). Praha: Spolek notářů československých
Authors:

Ohražení liberálních stavů proti jmenování členů zemských zastupitelstev.


K návrhu notářské komory Pražské konala se tyto dny schůze všech předsedů pražských komor liberálních stavů, na které bylo usneseno, podati ministerské radě následující protest proti jmenování členů zastupitelstev zemských:
Ministerské radě republiky Československé
v Praze.
Podepsané komory a korporace zastupující svobodná povolání intelektuálů podávají proti jmenování členů zemských zastupitelstev vládou následující
ohražení.
§§ 12 a 64 zákona ze dne 14. 7. 1927 č. 125 sb. z. a n. o organisaci politické správy bylo stanoveno, že dvě třetiny členů zemských a okresních zastupitelstev jsou voleny, kdežto ostatní členy zastupitelstev jmenuje vláda resp. ministr vnitra a to z odborníků přihlížejíc k poměrům hospodářským, kulturním, národnostním a sociálním.
Jak se praví ve zprávě ústavně-právního výboru posl. sněmovny, jeví se nutnost opatření sborů vážných svým složením, v kterých by možno bylo jednati o životních problémech tvořících obor působnosti naduvedených zastupitelstev bez určitých, čistě politických cílů, se stanoviska hospodářských potřeb jednotlivých zemí a okresů tak, aby zastupitelstva ta byla sbory poradními ve vážných otázkách hospodářských a sociálních, jakousi vyšší stráží hospodářského a sociálního života, povýšenější nad vášně denního politického života, ve které by k činnosti v nich povolaní měli jistou míru životních zkušeností a praktických nebo odborných a vědeckých znalostí. Proto navrhuje se zvýšení věkové hranice akt. volebního práva a zavádí jmenování jedné třetiny členů z odborníků, kteří by, budou-li vládě opravdu jako odborníci povolanými korporacemi, zaručovali onu úroveň porad, která je nutnou, má-li působiti zastupitelstvo vahou svých věcných argumentů, svého rozhledu a znalosti poměrů, když praktického, přímého vlivu politického míti nemá.
Formy volebního i ostatního politického boje u nás nejsou takové, aby nepůsobily odpuzujícím způsobem na lidi vážné práce, necítí-li v sobě zvláštní povolání k politickému životu. Umožniti takovým odborníkům, aby bohaté své znalosti a zkušenosti věnovali veřejnosti, není dojista ničím protidemokratickým, ale naopak nezbytným korrektivem, aby demokracie nemohla býti obviňována, že těm, kteří by dobře mohli posloužiti státu, uzavírá stinnými stránkami boje o moc a vládu v demokracii cestu k uplatnění se.
Tedy není zamýšleno zavedením jmenování třetiny členů nic protidemokratického, ale také ne korrektura volebních výsledků. Vázati pak jmenování na povinnost říditi se výsledky voleb bylo by jen paralysováním účelu tohoto jmenovacího práva.
I zpráva ústavně-právního výboru senátu vyslovuje se v stejném smyslu, že jde o získání ku spolupráci vynikajících odborníků, kteří se jednak volebnímu boji a čilejší politické práci vyhýbají.
Důvodová zpráva pak výslovně uvádí, že bylo uvažováno o tom, že by část členů zastupitelstev vysílaly přímo různé zájmové organisace. Od této myšlenky dlužno bylo však z toho důvodu upustiti, že jednak nejsou dosud zřízeny organisace pro veškerá odvětví hospodářského a sociálního života, jednak že nejsou vybudována všeobecně na zásadách poměrného zastoupení. Aby však bylo zaručeno, že půjde skutečně o zdatné odborníky, že si vláda vyžádá návrhy od příslušných zájmových organisací a to zejména od zemědělské rady, obchodní a živnostenské komory, advokátní, notářské, lékařské, inženýrské a zvěrolékařské komory, poradního sboru pro otázky hospodářské, odborových ústředí dělnických, úrazové pojišťovny, ústřední sociální pojišťovny, všeobecného pensijního ústavu, ústředí kulturních spolků a pod. Ovšem nemá býti vláda návrhy těmi vázána a má jmenování provésti podle volného uvážení.
Ústavně právní výbor senátu pak praví výslovně, že při jmenování má vláda přihlížeti k poměrům kulturním, národnostním, hospodářským i sociálním a až budou míti jednotlivé stavy své organisace vybudovány, bude pak lépe, když bude jmenovací právo přeneseno na tyto organisace vůbec.
Zatím ovšem zůstává při návrzích stávajících organisací vládě, která si také pro nynější jmenování do zemských a okresních zastupitelstev návrhy podepsaných stavovských a odborných komor vyžádala.
Podepsané korporace také s bedlivou úvahou, pečlivostí a svědomitostí návrhy vypracovaly a skutečně se vynasnažily vládě navrhnouti a navrhly podle svého přesvědčení nejvhodnější a nezdatnější osobnosti ze svého středu. Jsouť podepsané korporace vážné stavovské a odborné organisace, které nepěstují politiku, ale oddávají se účinné práci nejen pro svůj stav, ale i na prospěch státu a občanstva napomáhajíce zkušenostmi svými a posudky při zákonodárné práci a i při řešení důležitých otázek národohospodářského života.
Musely proto korporace ty za to míti, že i výzva k nim učiněná, které vážně a svědomitě vyhověly, jest míněna rovněž vážně a opravdově.
Čím pečlivější byl však podepsanými korporacemi provedený výběr navržených osobností, tím trapnější a nemilejší byla však překvapení, když vláda, která ovšem návrhy podanými nebyla vázána a jmenování mohla provésti podle volného svého uvážení, prostě veškeré návrhy všech podepsaných korporací přešla a žádného z navržených podepsanými komorami odborníka do zemských zastupitelstev nejmenovala a pokud snad přec některého odborníka jmenovala, učinila tak k návrhu korporace jiné — ne jeho stavovské — a to vzhledem ku politickému klíči stranickému a podle přání stran politických.
Podepsané komory a korporace, zastupující t. zv. volná povolání odborná, vidí se proto nucenými se slavnou vládou sděliti své trpké dotčení nad jmenováním členů zemských zastupitelstev, provedeným s naprostým přehlédnutím a nedbáním od nich ve smyslu zákona vyžádaných a s největší bedlivostí a svědomitostí vypracovaných návrhů a protestují proti tomuto intencím zákona odporujícímu postupu hned při prvním jmenování členů zastupitelstev vládě vydražených.
V Praze dne 10. ledna 1929.
Za notářské komory: v Praze, Brně, Čes. Budějovicích, Hradci Králové, Chebu, Liberci, Mostě, Olomouci a Opavě;
President: Dr. Čulík v. r.
Stálá delegace advokátních komor republiky Československé:
President: Dr. Stompfe v. r.
Za inženýrskou komoru pro ČSR:
President: Ing. Kalbač v. r.
Za lékařskou komoru pro Čechy:
Doc. Dr. Zahradnický v. r.
Za zvěrolékařskou komoru pro ČSR:
President: Rob. Mráz Marek v. r.
Za hlavní grémium lékárníků v Čechách:
Ph. Mr. Karel Růžička, vrchní starosta v. r.
Citace:
Ohražení liberárních stavů proti jmenování členů zemských zastupitelstv. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, číslo/sešit 1, s. 14-15.