České právo. Časopis Spolku notářů československých, 15 (1933). Praha: Spolek notářů československých, 86 s.
Authors:

Knihy redakci zaslané.


Dr. Vladimír Kubeš: Smlouvy proti dobrým mravům. Vydalo nakladatelství »Orbis« v Praze jako 58. svazek Sbírky spisů právnických a národohospodářských, 1933. Stran I. až XII., 1—316. Cena 50 Kč.
Dílo je první obsáhlou monografií o smlouvách proti dobrým mravům, jež zpracována byla metodou normativní teorie. Přední zásluhou této normativní teorie (ryzí nauky právní) jest, že opustila při poznávání práva metodický Synkretismus tradiční nauky právní, zároveň vylučujíc důsledně politické, etické neb sociologické příměšky, a zjednodušila teoretické konstrukce právní. Věren této čisté
85 metodě zdůrazňuje autor, že problém smluv proti dobrým mravům nelze řešiti pouhým odkazem na morálku, mrav nebo »správné právo«, a zařazuje jej v problém právního řádu vůbec. Smlouva proti dobrým mravům jeví se pak — pozorována z tohoto immanentního východiska právního — právní skutečností, skutkovou podstatou, není tudíž právní normou.
V obecné části (str. 3—77) vypořádává se autor s povšechnými problémy práva, morálky a mravu, kritisuje Stammlerovo »správné právo« a přikročuje k normologickým výkladům o pojmu právní normy, logické a empirické výstavbě právního řádu, interpretaci a aplikaci. Pro přívržence ryzí nauky právní bude z této partie nejzajímavější autorova kritika Kelsenova řešení pojmu právní normy a poměru práva positivního a přirozeného, vrcholící v úsudku, že Kelseti opustil při řešení tom přísně formální hledisko a vybočil vlastně již z normologického způsobu uvažování, a pak autorova definice právní normy, opírající se o myšlenku t. zv. organili. — V části zvláštní zmiňuje se autor vyčerpávajícím způsobem o dějiných právní úpravy těchto smluv, o genesi §u 879 obč. zák., o pojmu »dobrých mravů« (pojem dobrých mravů jest pojmem právním, t. j., odkazuje-li právní řád na normy etické, znamená to jen, že odkazuje k jejich obsahu, formálně stávají se tudíž pravidla dobrých mravů pravidly právními), o následcích smluv takových, o přípustnosti revise (revisi připouští jen pokud jde o výklad zákona a posouzení otázky, zda jde o. mravy »dobré«; v tomto směru jest názoru, že ustanovením o neplatnosti smluv proti dobrým mravům mají býti postiženy ty smlouvy, jichž právní sankcionování by hrubě uráželo veřejné mínění, t. j. celý ten soubor kulturních norem, pokládaných za »dobré« tou kterou společností i soudcem), o rozdílu proti smlouvám contra legem, a j., uzavíraje příklady z judikatury. — Kniha jest zajímavá i pro právníky neznalé zásad a metody ryzí nauky právní, a podává důkaz, že i pro právní praksi (aplikaci) přináší nauka tato cenné a upotřebitelné poznatky. Podání problémů právně-filosofických vyniká jasností a srozumitelností. Dr. Zf.
Citace:
Dr. Vladimír Kubeš: Smlouvy proti dobrým mravům. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1933, svazek/ročník 15, číslo/sešit 10, s. 93-94.