Všehrd. List československých právníků, 16 (1935). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 436 s.
Authors:

Prof. Dr. František Zeman:

Jak čísti hospodárskou část československého časopisu? Druhé změněné a rozšířené vydání. Vydal Donátův fond při české vysoké škole technické v Brně 1934, stran 240, cena neudána. Podnětem k sepsání knihy byly autorovi, jak říká v předmluvě, jeho přednášky na technice, při nichž poznal, že je třeba dáti posluchačům srozumitelný návod, jak sledovat i z novin praktický hospodářský život. Kniha je rozdělena na pět částí. V části první, nadepsané Význam hospodářské části, podává se krátce vznik a vývoj hospodářské publicistiky v nynějším slova smyslu, vývoj tisku a novinářství vůbec a vysvětluje se organisace moderní tiskové služby. Část druhá, Zprávy o peněžním trhu, pojednává o předmětu a organisaci peněžního trhu, o Národní bance čsl.v jejím účelu a významu. Čtenář se doví také, jak rozuměti výkazům některých cizozemských cedulových bank jako Anglické banky, amerických Federálních reservních bank, Francouzské banky. Je zde dále popsáno naše peněžnictví a vysvětleno jeho poslání a význam. Nechybí ani přehled měn a měnových zásahů v době krise a charakteristika utvořivších se některých bloků. Jedna kapitola vykládá zprávy z bursy cenných papírů, jak se tvoří kursy, o valutách a devisách a o vázaném hospodářství cizími platidly. V pojednání o cenných papírech je také podán návod, jak počítati jejich rentabilitu a vnitřní hodnotu. Nejobsáhlejší je třetí část: Zprávy о trhu zboží. Některým zbožím se obchoduje na bursách, jiným v aukcích, dražbách. Autor pojednává o jednotlivých druzích zboží, které má světový obchod jako obilí, rýže, maso, sádlo, káva, cukr, kakao, chmel, bavlna, vlna, kaučuk, petrolej, líh, kožišiny, kůže, železo a jiné užitné kovy, uhlí, dříví, drahé kovy. U každého produktu jsou uvedeny nejdůležitější druhy a mezinárodní výrazy pro ně, původ zboží, jak se obchoduje, která jsou obchodní střediska, vývoj světové a národní produkce, poválečný rozvoj, zhroucení v době krise a protikrisová opatření. Zajímavé výklady jsou zakončeny přehledem cizích měr a vah. Ve čtvrté části: Trh práce, se autor stručně zmiňuje o zprostředkovatelnách práce, konstantní, sezónní a konjunkturální nezaměstnanosti a o podporách v nezaměstnanosti. Poslední část Zprávy o hospodářské situaci pojednává o významu statistiky, vysvětluje indexová čísla a význam moderního studia konjunktury. Kniha je zakončena zajímavou úvahou o plánovitém hospodářství. Na konci je abecední rejstřík, podle něhož je možno snadno si vyhledat, co právě potřebujeme.
Celá tato opravdu dobrá a užitečná příručka je opatřena mezi textem četnými novinářskými zprávami, k látce se vztahujícími, a výmluvnými statistickými čísly. Podává vlastně celý hospodářský vývoj poslední doby. Je psána jasně a srozumitelně a je výbornou pomůckou pro každého, kdo se alespoň trochu zajímá o hospodářský život. Dr. Stránecký.
Citace:
Prof. Dr. František Zeman: Jak čísti hospodářskou část československého časopisu?. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1935, svazek/ročník 16, číslo/sešit 7, s. 330-331.