Čís. 5250.


Pokud lze připustiti dodatky k věcné firmě společnosti s r. o. za účelem bližšího označení firmy.
(Rozh. ze dne 2. září 1925, R I 583/25.)
Rejstříkový soud povolil zápis firmy: »M. O. S., oděvní společnost s r. o.«. Rekursní soud uložil společnosti, by ve lhůtě, která jí bude rejstříkovým soudem dána, znění firmy v příčině dodatku M. O. S. patřičně změnila, ježto by jinak společnost byla z obchodního rejstříku vymazána. Důvody: Společnosti bylo usnesením rejstříkového soudu ze dne 20. listopadu 1923 v odstavci prvém, potvrzeném zdejším rozhodnutím ze dne 27. února 1924 právoplatně odepřeno označení »Moravská« v navrhované firmě »Moravská oděvní společnost s r. o.« z důvodů tam uvedených. Na podkladech tohoto rozhodnutí se tím, že Leopold S. zemřel a jeho dědičkami se staly vdova Emilie S-ová a dcera Lydie R-ová, nic podstatného nezměnilo a platí tedy i nyní nepřípustnost označení společnosti jako moravské. Dodatkem ve znění firmy »M. O. S.« se zřetelně obchází shora naznačené rozhodnutí zkrácením slov »Moravská oděvní společnost« na jich počáteční písmena M. O. S. s připojením teček a není proto dodatek ten, příčící se právoplatným rozhodnutím a zásadám §§ 5 a 102 zák. ze dne 6. března 1906, čís. 58 ř. zák. a §§ 15 a násl. obchodního zákona o firmách a jejich dodatcích, přípustným. Ještě dlužno podotknouti, že dodatek M. O. S. se podstatně různí od fantastického dodatku »Mos«, majícího pouze význam, rozlišující od jiných firem, v příčině kteréhož se společnost u obchodní a živnostenské komory v Praze dle její sdělení ze dne 31. března 1924 dotazovala. Poněvadž znění firmy jest podstatnou částí opovědi společnosti k zápisu do obchodního rejstříku (§§ 3, 4, 5, 11 a 12 zák. čís. 58/1906 ř. zák.), měl býti zápis společnosti pod touto firmou nepřípustného znění do obchodního rejstříku rejstříkovým soudem odepřen.
Nejvyšší soud obnovil usnesení prvého soudu.
Důvody:
Jde o věcnou firmu společnosti s ručením obmezeným ve smyslu §u 5 zákona ze dne 6. března 1906, čís. 58 ř. zák. Společnost s ručením obmezeným jest společností dle obchodního zákona (§ 61 odstavec třetí zákona), a vztahují se proto i na ni všeobecná ustanovení tohoto zákona o firmách (čl. 15 a násl. obch. zák.). Dle čl. 16 druhý odstavec, druhá věta obchod. zák. jsou přípustný k firmě dodatky, sloužící k bližšímu označení osoby nebo závodu, aniž by zákon přesně vymezoval jich obsah nebo formu. Základní zásada pravdivosti firmy vztahuje se ovšem i na tyto dodatky, takže by nebyly přípustnými zejména takové dodatky, jimiž by mohla býti veřejnost uvedena v omyl co do způsobu neb rozsahu závodu, neb co do poměrů jeho majitele. V tomto případe jde o dodatek »M. O. S.«. k věcné firmě »Oděvní společnost s r. o.«. Není závady, by toto bližší označení oděvního závodu na rozdíl od jiných závodu téhož druhu nebylo jako součást firmy povoleno, poněvadž se nepříčí zásadám svrchu vytčeným, jsouc samo o sobě zcela indiferentním.
Nelze také volbě tohoto dodatku vytýkati obcházení právoplatného rozhodnutí rejstříkového soudu ze dne 20. listopadu 1923, pokud jím bylo odepřeno označení »Moravská« v navrhované firmě »Moravská oděvní společnost s r. o.«, neboť širší veřejnost, neznající původní usilování společníků o firmu právě zmíněnou, nemusí nezbytně a také nemůže v dodatku M. O. S. spatřovati zkratku firmy, jejíž používání bylo odepřeno, tak jako by ani soud na tento význam dodatku neusuzoval a usuzovati nemohl, kdyby byli společníci hned zprvu žádali o zápis firmy ve znění nyní opraveném.
Citace:
Čís. 5250. Váž. civ., 7 (1925), sv. 2. Praha: Právnické vydavatelství v Praze, 1926, svazek/ročník 7/2, s. 264-265.