Č. 9366.


Obecní volby (Podk. Rus): Paragraf 25 ob. vol. řádu ukládá obci povinnost dáti platnou kandidátní listinu rozmnožiti v doslovném znění.
(Nález ze dne 11. září 1931 č. 12851.) Prejudikatura: Boh. A 9233/31.
Věc: Edmund P. v R. proti župnímu úřadu v Mukačevě o volbu obecního zastupitelstva.
Výrok: Nař. rozhodnutí se zrušuje pro nezákonnost.
Důvody: Nař. rozhodnutím zamítl župní úřad v Mukačevě námitky podané proti volbě obecního zastupitelstva v R. ze 16. října 1927, jimiž st-l se domáhal zrušení této volby z důvodu, že kandidátní listiny pro volbu byly vyhotoveny jen v jazyku českém, s odůvodněním, že v tomto jazyku byly všechny kandidátní listiny podány a proto také jen v něm rozmnoženy.
Stížnost mezi jiným poukazujíc k tomu, že kandidátní listina strany komunistické byla podána také v jiných jazycích než českém, shledává ve výroku žal. úřadu o podání všech kandidátních listin jen v jazyku českém rozpor se spisy; ježto pak větší část občanstva nezná českého jazyka a hlavně latinských písmen, nevěděla, jak má hlasovati a volby proto neprojevily vůli lidu.
Nss shledal stížnost důvodnou, setrvav na názoru, vysloveném v nál. Boh. A 9233/31, že obec, dávajíc rozmnožovati platnou kandidátní listinu podle § 25 odst. 2 vol. ř., nesmí naprosto ničeho měniti na jejím znění, neboť jí k tomu zákon práva nedává, nýbrž naopak jí ukládá, že platnou kandidátní listinu má rozmnožiti, tedy když rozmnožení se děje tiskem, dáti ji v doslovném znění tisknouti.
Ze správních spisů jde na jevo, že na všech kandidátních listinách sice jména kandidátů a označení jejich zaměstnání byla psána latinkou a jazykem českým neb slovenským, naproti tomu že však označení volebních skupin na kandidátní listině strany komunistické bylo slovenské, maďarské a ruské, na kandidátní listině českých sociálních demokratů a českých národních socialistů ruské a maďarské, na kandidátní listině strany republikánské výhradně ruské, na kandidátní listině stran křesťansko-sociální a židovsko-hospodářské maďarské a slovenské.
Tvrzení žal. úřadu, že všechny kandidátní listiny byly podány jen v jazyku českém a latinkou, je tedy v rozporu se správními spisy, neboť označení volební skupiny na kandidátní listině tvoří právě tak její součást, jako jména jednotlivých kandidátů. Byla tu tedy skutečně vada volebního řízení, a tvrdil-li st-l, že vada ta byla způsobilá míti vliv na výsledek volby, poněvadž valná část voličstva neznajíc českého jazyka a latinských písmen, nemohla z kandidátních listin seznati, na kterou volební skupinu znějí, a nemohla proto při volbě projeviti svou vůli, nebyl úřad vzhledem na ustanovení § 56 vol. ř. oprávněn, přes tuto námitku přejiti. Ježto však úřad námitku tu, pominuv ji, pokládal za nerozhodnou, muselo být jeho rozhodnutí zrušeno jako nezákonné.
Citace:
Č. 9366. Sbírka nálezů Nejvyššího správního soudu ve věcech administrativních. Praha: JUDr. V. Tomsa, právnické vydavatelství, 1931, svazek/ročník 13/2, s. 21-22.