Hromosvod.


Stav. řád pro království České (zák. ze dne 8. ledna 1889 č. 5. z. z.) ustanovuje v § 78, že, když má na stavení býti postaven hromosvod, jest při tom na úplnou svodnosť až do země zřetel vzíti. Všechny věže, neobyčejně vysoká stavení a zásobárny dlužno hromosvody opatřiti. Posavadní hromosvody dlužno častěji prohlížeti, aby se zjistilo, jsou-li náležitě svodné.
Shledá-li se, že na některém místě svodnosť jich je přerušena, buďtež bez průtahu opraveny.
Ku zřízení hromosvodu na domě jest potřebí povolení úřadu stavebního (tak výslovně stav. ř. pro Dolní Rakousy, Krajinu, Solnohradsko a Slezsko), neboť povolení stavební jest nutným ke všem podstatným opravám a změnám na staveních, jež k udržení stavby na stavení nebo na jeho hlavních částech se předsebéřou. Když i tedy některé stav. ř. neobsahují výslovné ustanovení, že ku zřízení hromosvodů jest potřeba povolení úřadu stavebního, musí nicméně takové zařízení, nechť se již týká postavení nového hromosvodu nebo změny v umístění již stávajícího, mezi ona opatření ve smyslu stav. ř. vpočteno býti, jež potřebují úředního povolení, poněvadž postavení hromosvodu vliv má na bezpečnosť stavení proti ohni a na práva sousedů.
Dohled nad dobrým stavem hromosvodů spadá v obor policie místní, a celá řada policejních předpisů o ohni pečuje též o náležité udržování hromosvodů.
Citace:
Hromosvod. Všeobecný slovník právní. Díl první. Accessio - Jistota žalobní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1896, svazek/ročník 1, s. 519-520.