Akt mezinárodní — Akt státní.


Oficielní projevy vůle států — členů mezinárodního společenství jsou dvojího druhu: jednak jsou to úřední projevy určitého státu adresované buď určitým státům jiným nebo celé mezinárodní veřejnosti (výjimečně může se i více států spojiti ku společnému takovému projevu) — anebo jsou to projevy mezinárodní vůle společné, státům nadřízené. V prvním případě jde o projevy státní vůle individuelní, v druhém o projevy mezinárodní vůle kolektivní. Zde a. m. — tam a. s.!
Řekneme-li, že ta která věc musí býti rozřešena nebo upravena aktem mezinárodním, znamená to, že se vymyká úpravě nebo rozhodnutí jednoho státu. A. m. representuje mezinárodní forum a opírá se o autoritu mezinárodního práva. Podle účelu možno rozeznávati m. a-y právotvorné, m. a-y soudní (rozhodčí) a m. a-y správní. Ku právotvorným m. a-ům patří: jistá usnesení mezinárodních kongresů a konferencí, předpisy obsažené v kolektivních smlouvách právotvorných a jistá rozhodnutí Společnosti národů (pokud obsahují nové abstraktní normy pro život mezistátní).
Akt státní v životě mezinárodním je jakési analogon právního jednání jednotlivcova v životě soukromém. A-em s-m projevuje a uplatňuje stát svou vůli ve společenství mezinárodním. A. s. vychází od orgánů státních, a. m. od orgánů mezinárodních. S. a-y sledují v životě mezinárodním různé cíle a provádějí se v různých formách. Tomu odpovídají různé názvy, jako: deklarace, notifikace, protest, renunciace, uznání, intervence, retorse, represálie.
Nauka nevěnovala dosud právnické analysi a charakteristice obojích těchto aktů dostatečné pozornosti. Ani pojmy, ani názvy nejsou dosud ustálené. Kdežto na př. Foulke mluví (ostatně velmi nesměle) o „state act“, označuje Oppenheim tytéž akty jako „international transactions“ a vedle nich staví „negotiations“, t. j. vyjednávání mezi státy — obojí však na rozdíl od usnesení mezinárodních kongresů a konferencí.
Literatura.
Oppenheim-Roxburgh: International law, 3. vyd., 1920, str. 641 sl. Foulke: A treatise on International law 1920, volume I, str. 102 sl.
Antonín Hobza.
Citace:
HOBZA, Antonín. Akt mezinárodní - Akt státní. Slovník veřejného práva Československého, svazek I. A až Ch. Brno: Nakladatelství Polygrafia – Rudolf M. Rohrer, 1929, s. 48-48.