Č. 9190.


Obecní dávky: O předpokladech uložení obecní dávky z nápojů.
(Nález ze dne 13. dubna 1931 č. 20495/29).
Věc: František S. v K. proti okresnímu úřadu v K. o obecní dávku z nápojů.
Výrok: Nař. rozhodnutí se zrušuje pro nezákonnost.
Důvody: Městský úřad v K. předepsal platebním rozkazem z 8. října 1928 st-li na základě pravidel, nařízených výnosem osk v K. z 31. července 1928 s platností od 15. srpna 1928, na obecní dávce z nápojů z 323,35 hl piva, ohlášených dne 17. srpna 1928, po 10 hal. z 1 litru, obnos 3233 Kč 50 h s 6% úroky z prodlení. Okr. úřad v K. postupem instancí st-lovu odvolání nevyhověl a vyslovil, že z částek dávky včas nezaplacených je st-l povinen platiti 6% úrok z prodlení od 17. srpna 1928.
O stížnosti do tohoto rozhodnutí podané uvážil nss takto:
Stížnost vznáší na spor dvě otázky: 1. Nastává-li dle cit. dávkových pravidel povinnost platiti dávku 10 h za litr z piva, které měl st-l v zásobě již dne 15. srpna 1928, a 2. v případě, že je povinen platiti ze zásob v den 15. srpna 1928, postihuje-li dávka množství 323 hl 35 1, či jen skutečnou zásobu v den 15. srpna 1928 81 hl 36 1.
Ad 1. Osk v K. nařídila, aby byla v obci K. vybírána ode dne 15. srpna 1928 do 31. prosince 1928 obecní dávka z nápojů podle stanovených pravidel. Podle § 10 jest povinen každý, kdo v den, kdy se počne nová dávka vybírati, bude míti určitou zásobu nápojů dávce podrobených, ve 24 hodinách zásobu tu za účelem zdanění obci oznámiti. Podle těchto ustanovení počíná tedy norma v pravidlech vyslovená působiti počínajíc dnem 15. srpna 1928 a postihuje tudíž již všechny rozhodné skutečnosti, které tu v tento den byly. Poněvadž podle cit. § 10 je skutečností, zakládající povinnost platiti dávku, držení určité zásoby nápojů, plyne z toho, že dávková pravidla postihují již i ty zásoby, které tu byly v den 15. srpna 1928. Stížnost, dovolávajíc se analogie předpisů o. z. o. i soudních řádů o lhůtách, podle nichž se první den do lhůty nepočítá, má za to, že je pro vyměření první dávky dle těchto dávkových pravidel rozhodna teprve zásoba v den 16. srpna 1928. Tu však stížnost zřejmě přehlíží, že v daném případě neběží o nějakou lhůtu, nýbrž o časové meze platnosti dávkových pravidel. Je tedy již proto jakákoliv analogie se lhůtami vyloučena.
Ad 2. Žal. úřad v souhlase s názorem nižších instancí vyslovil, že st-l je povinen zaplatiti podle nových dávkových pravidel dávku 10 h za litr z 323 hl 35 1 piva proto, že podle § 7 těchto pravidel má býti zapravena dávka současně s odevzdáním ohlašovacího lístku, že st-l šel dle vlastního udání ono množství piva ohlásiti teprve dne 15. srpna 1928, kdy platila již nová dávková pravidla, i že předpis dávky odpovídá jak množství ohlášeného piva, tak i sazbě 10 h za 1 litr.
St-l namítá, že v onom hlášeném množství je 255 hl 11 l piva, jež dne 15. srpna 1928 neměl již na skladě, vydav je před tím hostinským, že ohlášku o placení dávky učinil podle dosavadní ujednané praxe s měst. úřadem k-ským, a dovolávaje se předpisu § 10 dávk. pravidel tvrdí, že měla mu býti vyměřena dávka jen za zásoby piva, již skutečně měl v den 15. srpna 1928, i že — dopustil-li se nějakých nesprávností při hlášení zásoby, — mohl býti snad potrestán podle § 12 dávk. pravidel, nemůže mu však býti předepsána dávka z piva, jež 15. srpna 1928 na skladě již neměl.
Paragraf 2 dávk. pravidel stanoví, že dávku jsou povinny platiti subjekty tam uvedené z nápojů, které do obce dopravily nebo dopravili daly. Podle § 4 odvádí se dávka při každém dovozu (nebo výrobě). § 5 praví, že dávkou povinný má každou zásilku (výrobu) ohlásiti a v ohlášce udati, kdy nápoje byly přivezeny (při výrobě, kdy byly nádoby naplněny a komu se složí). Ohláška staniž se dle § 6, jakmile zásilka nápojů poplatníka dojde. Posléze dle § 10 cit. pravidel je každý, kdo v den, kdy se nově povolená dávka počne vybírati, bude míti určitou zásobu nápojů dávce podrobených, povinen nejdéle ve 24 hodinách oznámiti zásobu tu, načež může obec zásoby zvláštní komisí zjistiti.
Z cit. předpisů plyne, že podle pravidel jest skutečností, zakládající povinnost dávkovou (nehledě k výrobcům nápojů), dovezení nápoje do obce, resp. (§ 10) držení určité zásoby nápojů, a musí tedy tato skutečnost spadati do doby účinnosti pravidel. Praví-li § 7 prav., že připadající obecní dávku jest zapraviti současně s odevzdáním ohlašovacího lístku, je tím pouze stanovena doba splatnosti dávky; stejný význam má i ustanovení 2. odst. § 10. Z uvedeného se podává, že dávce podle cit. pravidel podrobena jest jen skutečná zásoba v den 15. srpna 1928 bez ohledu na to, zda a kdy ji osoba dávkou povinná přihlásila. Nepřihlásil-li dávkou povinný zásoby své vůbec, nebo podal za účinnosti nových pravidel přihlášku, která obsahovala i opožděnou přihlášku zásob dříve již do obce dovezených, kterých však v den 15. srpna 1928 na skladě již neměl, pak okolnost ta mohla by snad míti v zápětí trestní sankci § 12 dávk. pravidel, nemůže však býti důvodem, aby byla vyměřena dávka podle nových pravidel dávkových ze zásoby, o níž se bezpečně-zjistí, že u st-le v den 15. srpna 1928 již nebyla, kdyžtě — jak dovoženo — faktem zakládajícím dávkovou povinnost podle nových pravidel je držení zásob v den, kdy se nově povolená dávka začla vybírati, a nějaké preklusivní následky s opožděným podáním přihlášky spojeny nejsou.
Vycházeje z opačného mylného právního názoru, nezabýval se žal. úřad po této stránce shora uvedenými námitkami, pro vyřešení sporu právně relevantními, jež st-l již v řízení odvolacím vznesl a o nichž nabídl důkazy. Trpí proto nař. rozhodnutí podstatnou vadou řízení. Ježto pak vada ta způsobena byla nesprávným právním názorem žal. úřadu, bylo nař. rozhodnutí zrušiti dle § 7 zák. o ss. —
Citace:
č. 9190. Sbírka nálezů Nejvyššího správního soudu ve věcech administrativních. Praha: JUDr. V. Tomsa, právnické vydavatelství, 1932, svazek/ročník 13/1, s. 705-707.