Č. 188.


Zabírání bytů. * Byty a místnosti v nově postavených domech nelze zabrati dle nař. vl. ze dne 22. ledna 1919 č. 38 sb. z. a n. dříve, než bylo uděleno povolení k obývání.
(Nález ze dne 23. září 1919 č. 4568.)
Věc: Karel a Oskar Johnovi v Chomutově proti městskému nájemnímu úřadu v Chomutově o zabrání bytu.
Výrok: Naříkané rozhodnutí se zrušuje jako nezákonné.
Důvody: Naříkaným rozhodnutím zabral žalovaný úřad na základě § 6 nařízení vlády z 22. ledna 1919 č. 38 sb. zák. a nař. veškeré byty v domě náležejícím stěžovatelům a jimi v posledních letech na parcele stavební č. kat. 555/5 v Chomutově vystaveném. O stížnosti do rozhodnutí tohoto, v níž uplatňována jest výtka porušení zákona, uvážil nejvyšší správní soud toto:
Ustanovení § 6 cit. nař., v němž uvedeny jsou veškeré druhy bytu a místností, které mohou býti obcemi zabírány, navazuje na ustanovení §§ 1-3 téhož nař., úzce s ním souvislé, kdež uvedeny jsou byty a místnosti, které majitel domu jest povinen obci oznámiti.
Nelze pochybovati, že zabírány býti mohou jen byty a místnosti, jež podléhají povinnosti oznamovací.
O bytech a místnostech, které se v nově vystavených domech poprvé pronajímají, ustanovuje však § 1, že oznámiti byty nebo místnosti takové musí majitel domu do 3 dnů po té, kdy po udělení obývacího povolení jakkoli byla projevena vůle je pronajati.
Z uvedeného plyne, že nemusí-li byty a místnosti takové býti ani oznamovány, nelze je ani zabírati dříve, než bylo uděleno povolení k obývání.
V daném případě jest nesporno, že pro dům stěžovatelům náležející obývací povolení nebylo uděleno, a nespadají proto byty v domě tom již z toho důvodu pod kategorii bytů a místností, o nichž jedná § 6 cit. zák.
Není tudíž přípustným zabrání jejich a bylo naříkané rozhodnutí jako zákonu odporující zrušiti.
Citace:
č. 188. Sbírka nálezů Nejvyššího správního soudu ve věcech administrativních. Praha: Právnické vydavatelství v Praze, 1920, svazek/ročník 1, s. 388-389.