Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 3 (1922). Praha: Ministerstvo sociální péče, 546 s.
Authors:
Novinky z rozhlasu. V Dánsku mají již několik let dobré zkušenosti se zákonem na ochranu rozhlasu proti rušení elektrickými motory atd. V době od 1. dubna 1933 do 31. března 1934 bylo úspěšně vyřešeno 2811 případů. Francouzský zákon proti rušení rozhlasu vstoupil v účinnost 1. července 1934; jeho působnost se vztahuje i na Alžír. Také v Rakousku je připraven návrh podobného zákona, vypracovaný za účasti odborných elektrotechnických kruhů. Rumunský zákon proti rušení rozhlasu (již platný) čeká ještě na podrobné prováděcí nařízeni, aby mohl být prakticky prospěšný. Ovšem, že také naopak nemá posluchač zneužívati svého přijímacího přístroje silnou reprodukcí, která ruší jeho okolí. Téměř všude dá se příslušný zákaz vyvoditi již z běžných policejních předpisů na ochranu domovního klidu a pod. V kantonu ženevském byl vydán 12. května 1934 dokonce zákon, který zakazuje podobný zlozvyk výslovně a pod pokutou.
Stále stoupající výdaje rakouského rozhlasu vedly k tomu, že budou nyní přísněji stíháni všichni posluchači, kteří nepřihlásili včas přijímací stanici a neplatí obvyklý rozhlasový poplatek (t. zv. »černí posluchači«). Stejně přísně postupuje se v Německu již delší dobu: za prvé čtvrtletí letošního roku bylo pokutováno 176 »černých« (loni za tutéž dobu 213). Nejvyšší pokuta byla 150 marek!
Právo posluchače na zřízení venkovní anteny je stále ve všech zemích bolestnou a těžko řešitelnou otázkou rozhlasovou. V Polsku dovolávají se v poslední době mnozí posluchači s úspěchem článku 14 poštovního a telegrafního zákona.
Právo na kritiku rozhlasového výkonu: V časopise Radio-Times, který vydává sama rozhlasová společnost anglická, byl otištěn dopis posluchače s velmi ostrou kritikou zpěváka W., který recitoval v Bachových pašijích, vysílaných anglickým rozhlasem. Zpěvák W. se cítil dotčen touto veřejnou kritikou a žaloval pisatele dopisu i rozhlasovou společnost. Soudce dospěl k názoru, že i při naprosté svobodě kritiky, která je jistě každému dopřána, nutno užívati zbraní kritiky jen způsobem slušným a neurážlivým, což se v tomto případě nestalo. Odsoudil tedy rozhlasovou společnost i pisatele k náhradě škody 2000 a 100 liber šterl.
Mezinárodní Unie tisková prohlásila na posledním kongresu v Belgii v červnu letošního roku, že reklama a inserce má zůstat vyhrazena tisku a nemá být vysílána rozhlasem. Touto zásadou se řídí také československý rozhlas a vůbec většina rozhlasových společností. Reklamní vysílání v rozhlase je všude na ústupu.
Ve Francii bude založena v nejbližší době »Ecole du micro«, jakási vysoká rozhlasová škola či fakulta, která bude vychovávat posluchače školy ve všech oborech rozhlasového umění a rozhlasové činnosti. Kromě všeobecných přednášek technických a učení, jak mluvit i zpívat do mikrofonu, budou zřízeny odborné kursy rozhlasového divadla, rozhlasového zpravodajství, reportáží politických i jiných debat a interviewů, hlídka vědecká, právnická, turistická, kinematografická, kursy rozhlasové kritiky a j.
Nová organisace rozhlasu ve Spojených státech: od 1. července letošního roku vykonává státní (federální) dohled nad rozhlasem nový sedmičlenný sbor »Federal Communications Commission«, jehož působnost je vymezena novým zákonem, nelišícím se příliš od dosavadního Radio Act z roku 1927. Každý ze 7 členů této komise má roční plat 10000 dolarů (!).
Knihovna říšskoněmecké rozhlasové společnosti (RRG) čítá dnes asi 4000 svazků a 300 časopisů, vesměs o rozhlasu. Tohoto bohatého materiálu užívá RRG velmi často k bezplatným informacím každému, kdo se zajímá o technické, umělecké, právní i jiné rozhlasové problémy. Dr. Morávek.
Citace:
Z administrativní judikatury nejv. spr. soudu.. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1934, svazek/ročník 73, číslo/sešit 16, s. 515-521.