České právo. Časopis Spolku notářů československých, 18 (1936). Praha: Spolek notářů československých, 98 s.
Authors:

Sbírka vzorců podání a vyřízení ve věcech stavebních

, sestavil JUDr. Adolf Štafl, vrchní magistrátní komisař ve stavebním referátu magistrátu hl. m. Prahy, str. 472, vydal 1935 československý Kompas v Praze, na Smíchově. Cena za výtisk vázaný v plátěné vazbě Kč 70.—.
Obsáhlá tato sbírka se dělí ve dvě části. První část (všeobecná) podává soustavný přehled hlavních ustanovení, stavebních řádů platných v historických zemích, a to ve formě výkladu, rozděleného na jednotlivé části, na př.: plány polohy, parcelace, stavební čára, postup ploch do veřejného statku, stavby vyžadující stavebního povolení, kolaudace, trestní řízení, stavební řízení, poplatky v řízení stavebním, koncesované stavební živnosti, stavební úlevy atd. Při tom se přihlíží v této části i ve vlastní sbírce vzorců ke všem zákonným normám a stavebním předpisům, doplňujícím řády anebo týkajícím se stavebníka, ať běží o osvobození novostaveb od daně činžovní (domovní), o úlevy na dani činžovní při opravách domů, o stavbu živnostenských provozoven, nebo o smlouvy trhové, stavební, hypotékární, zápůjčky, pojištění, honoráře za práci v oboru staveb pozemních a pod. tak, že stavebník v tomto oddílu, jakož i ve vlastní sbírce vzorců najde skutečně všechno, o čem se potřebuje informovat od doby, kdy získal pozemek, až do dne, kdy dokončil na něm stavbu. Zdůraznil třeba, že se přihlíží i k potřebám obecně prospěšných stavebních družstev, stavebních živnostníků i stavebních úřadů. Ve výkladu příslušných ustanovení stavebních řádů se neodchyluje autor od judikatury ve věcech stavebních, kterou sebral ve svých komentářích stavebního řádu Pro Prahu, Plzeň a české Budějovice a stavebního řádu pro Čechy.
Druhá část knihy obsahuje vlastní sbírku podání a vyřízení ve věcech stavebních s poukazem na příslušné §§ stavebních řádů a na jednotlivé oddíly výkladu v části všeobecné. Vzorce podání obsahují nejrozmanitější případy, které se při stavbě mohou vyskytnouti. Za podklad vzorců vyřízení byly vzaty formuláře magistrátu hlavního města Prahy nebo i jiných velkých stavebních úřadů. Jednotlivé vzorce jsou doplněny poukazy na případná odchylná ustanovení jiných stavebních řádů.
Kniha je zpracována autorem, který již vydal dva komentáře stavebních řádů, jež byly odbornou kritikou velmi vlídně přijaty a doporučeny presidiem Zemskému úřadu v Praze a Svazem československých měst a obcí, a prokázal tudíž svou teoretickou znalost příslušné právní materie. Svou dlouholetou činnosti v stavebním referátu hl. m. Prahy i osvědčenou teoretickou znalostí zaručuje autor, že kniha je upravena tak, aby posloužila potřebě jak stavebníků, stavebních družstev, stavebních živnostníků, advokátů a j., tak i zejména stavebních úřadů.
Citace:
Sbírka vzorců podání a vyřízení ve věcech stavebních. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1936, svazek/ročník 18, číslo/sešit 2, s. 27-27.