Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 1 (1919). Praha: Ministerstvo sociální péče, 623 s.
Authors:

Sprostředkovaní práce a podpory nezaměstnaných.


Nařízení vlády republiky Československé ze dne 13. března 1919 čís. 127, o dalším prodloužení platnosti zákona o podpoře nezaměstnaných.
(Vyhlášeno v částce XXVII. sb. z. a n. dne 14. března 1919.)
Na základě zmocňovacího zákona ze dne 24. července 1917, z. ř. č. 307, vydává se toto nařízení:
Článek I.
Zákon ze dne 10. prosince 1918, čís. 63 Sb. z. а n., o podpoře nezaměstnaných ve znění zákona z 12. února 1919, čís. 63 Sb. z. a n., ponechává se tímto nadále v platnosti až do 31. března 1919.
Článek II.
Ministru sociální péče se ukládá, aby nařízení toto uvedl ve
skutek.
Švehla v. r., v zast. min. předsedy.
Dr. Rašín v, r. Dr. Soukup v. r.
Dr. Zahradník v. r. Dr. Winter v. r.
Klofáč v. r. Habrman v. r.
Dr. Vrbenský v. r. Prášek v. r.
Dr. Stránský v. r. Stříbrný v. r.
Staněk v. r. Dr. Hruban v. r.
Čís. j. 4291/III,—19.
Vyhláška ze dne 15. března 1919 o prodloužení platnosti zákona o podpoře nezaměstnaných.
Všem okresním hejtmanstvími
Vládním nařízením ze dne 13. března 1919 uveřejněným v úředním listě »Pražské Noviny« ze dne 14. t. m. prodloužena byla platnost zákona o udělování podpor v nezaměstnanosti ze dne 10. prosince 1918, č. 63 sb. zák. a nař., ve znění zákona ze dne 12. února 1919, č. 63 Sb. zák. a nař., do 31. března 1919.
Za účelem brzkého úplného zastavení podpor v nezaměstnanosti třeba učiniti zavčas všechna opatření, aby počet nezaměstnaných osob byl co možná nejvíce zmenšen; vzhledem k ternu se okresní hejtmanství, demobilisační výbory jakož i sprostředkovatelny práce poukazují, aby dbalý při dalším provádění výše uvedeného vládního nařízení těchto pokynů.
Všichni činitelé spolupůsobící při udělování podpor v nezaměstnanosti musí se v první řadě o to starati, aby nezaměstnaným dostalo se nějaké práce. Se strany vlády učiněny pokusy, aby různé průmyslové závody měly účastenství na státních dodávkách, aby tak závody ponenáhlu přecházely od výroby válečné k výrobě mírové. Tato akce narazila však na '286
(vážnou překážku v tom směru, že nebyl dostatek ubili a částečně i. výrobního materiálu, tak že nemohly průmyslové podniky svou činnost vyvíjeti a pracující síly zaměstnávati.
Jelikož tento stav trvá doposud, třeba ohlížeti se vedle průmyslu po jiných oborech, v nichž by bylo lze vyvíjená zvýšenou hospodářskou činnost a zaměstnali tím dělnictvo, aniž by bylo obavy, že nedostatek uhlí a výrobních prostředků bude na závadu.
Beze všeho zatížení státního pokladu mohou především průmyslníci sami zmenšiti nezaměstnanost tím, že přikročí v čas k opravám svých závodních zařízení, zejména budov, které zajisté během války značně se opotřebovaly. Také dá se nyní účelně provésti uspořádání zásob hotového materiálu, k čemuž jinak při úplné zaměstnanosti zbývá málo času.
Značnou příležitost k práci poskytne dáte blížící se doba jarní zejména pro práce v hospodářství polním a lesním. Tak rovnání a čištění luk, předběžné práce meliorační, lámání kamene, opravy inventáře, kácení dříví, úprava dříví stavebního, práce v proutcích vrbových a práce spojené se »pracováním vrbových prutů, sečeni rákosí a pod., poskytují hojně příležitosti ku vhodnému a časovému zaměstnání.
Další možnost opatřili práce nouzové ve větším rozměru mají obce a okresy, v oboru své působnosti. Jak náměstí tak i ulice, a obecní cesty, dáte i silnice okresní vyžadovati budou zvláště před dobou jarní, větších oprav, ale i ve větších městech řádného a trvalého čištění. Při této příležitosti lze do zásoby provésti různé práce přípravné, na příklad: Opatření staviva, jakož i práce, které v. ohledu zdravotním, v obcích nejsou bez významu a zpravidla v poslední době bývaly značně zanedbávány, sem patří zejména zavážení kaluží, srovnávání hrbolů, čištění příkopů a průtoků a přípravy k jarnímu sázení stromů atd.
Z těchto důvodů, pro které mluví nejen prospěch obce, nýbrž i prospěch nezaměstnaného dělnictva bylo by velice záhodným, aby obce a okresy větší měrou přikročily k takovýmto pracím. Ministerstvo sociální péče uznává, že by s takovýmito pracemi třeba v prospěchu těch kterých obcí a okresů konanými vznikly značné výlohy, ale zmenšení nezaměstnanosti vyžaduje obětí všech směrodatných činitelů, ministerstvo tedy očekává, že tito také požadavkům nynější vážné doby plně vyhoví.
Zaměstnavatelé jsou povinni všechna volná místa hlásiti sprostředkovatelně práce nebo demobilisačním. výborům, aby nezaměstnaní co nejdříve mohli býti umístěni. Podnikatelé nemají dělníků zbytečně z práce propouštěti a dělníci nemají bez závažných důvodů stávkovali Pouze pokud za války byly přibrány do továren k těžkým pracím neškolené síly ženské, třeba toho dbáti, aby nyní nahrazeny byly kvalifikovanými silami mužskými.
Zastavení proudu nezaměstnanosti závisí ve velké míře od chování dělnictva samého. V první řadě třeba vyloučili z podpory osoby, které mají nějaký majetek, nebo nějaké hospodářství a tedy svou výživu mohou z vlastních prostředků uhraditi. Kdo vyláká přiznání podpory na základě nesprávných udání, bude potrestán a přidržen k náhradě všech yylákaných podpor.
Dělníci jsou povinni přijmouti přikazovanou práci pokud jsou tělesně k jejímu konání schopni, bez ohledu na to, že mzda jest nižší než podpora. Výjimkou může býti práce odmítnuta jen tehdy, když by.nabízená mzda byla nižší než mzda stanovená tarifovými smlouvami nebo mzda v místě obvyklá. Kdo práci takto placenou odmítne, ztrácí nárok na podporu·. Dělníci stávkující, i nebo kteří sami z práce vystoupiti, nemají nároků na podpora.
Podpora omezena jest na hlavy domácnosti, na manželku a děti může podporovaný obdržeti jere rodinný příplatek. Děti ve svazku rodinném žijící nemohou bráti samo-statné podpory.
Demobilisační výbory nechť přísně kontrolují, zda podporovaný mezitím práče nenašel. Zatím účelem buďtež ustanoveni z řad spolehlivých podporovaných zvláštní kontroloři, kteří by takovém kontrolu obstarávali.
Starostové a zaměstnavatelé ručí za správnost potvrzení, vydaných nezaměstnaným, hlásícím se o podporu. Vystavení nepravdivých potvrzeni bude trestně stíháno.
Ministr: Dr. Winter v. r.
Citace:
Sprostředkování práce a podpory nezaměstnaných. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1919, svazek/ročník 1, číslo/sešit 6, s. 197-199.