Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 1 (1919). Praha: Ministerstvo sociální péče, 623 s.
Authors:

Úprava cestovních požitků státních zaměstnanců při služebních cestách mimo úřední místo.


(Přípis presidia ministerské rady ze 7. června 1920, čj. 16534/20.)
Výnosy ministerstva financí ze dne 21.II.1919, čís. 2223 pros. (Věstník ministerstva financí částka IV., B, č. 8, vydaný na základě usnesení ministerské rady ze dne 11. II. 1919, přípis předsednictva ze dne 13. II. 19, č. 2441 m. r.), ze dne 11. IV. 19, č. 2931 pres. (Věstník ministerstva financí částka VI., B, č. 20), pak předpisy o příjezdném, mílovém, poštovném, cestovném a pod. nahrazují se od 1. července 1920 až dо odvolání těmito ustanoveními.
I. Diety (stravné).
1. Plné diety (stravné) zůstávají nadále v platnosti místo omezených diet (stravného).
2. Všechny dosavadní přídavky k dietám se zrušují; místo nich povoluje se k plným dietám jednotný přídavek 20 K pro všechny hodnostní třídy.
Činí tudíž dieta s přídavkem v 1. hodnost. třídě ... 60 K,
II. „ „ ... 55 K,
III. „ „ ... 50 K,
IV. „ „ ... 45 K.
V. „ „ ... 41 K,
VI. „ „ ... 36 K,
VII. „ „ ... 33 K,
VIII. „ „ ... 30 K,
IX. „ „ ... 29 K
X. „ „ ... 27 K
XI. „ „ ... 26 K.
Platy tyto přísluší za celé kalendářní dny; za jejich části jen, činí-li nejméně 8 hodin.
Za části kalendářního dne, kratší osmi hodin, povoluje se pouze poloviční dieta a to jen bylo-li se úředníku zdržeti nepřetržitě aspoň čtyři hodiny mimo úřední místo.
3. Za každou noc, t. j. dobu od 10 hodin večer do 5 hodin ráno, již byl úředník nucen ztráviti při služební cestě mimo úřední místo, dostane se mu k dietě příplatku 10 (deseti) korun.
4. Při služebních cestách na Slovensko, Ratibořsko a Přikarpatskou Rus povolí se kromě diety, po případě příplatku na noc dle bodu 2. a 3. (poměrná část mimořádného měsíčního přídavku, jehož požívají místo diet úředníci přidělení prozatímně službou do oněch území.
Služebním cestám na Slovensko staví se na roveň, služební cesty do území.
5. Za služební cesty do ciziny možno vyplatiti, je-li prokázán (účty hotelu, stvrzením čsl. zastupitelstvím) nutný vyšší náklad, dietu, po případě příplatek za noc až do dvojnásobné výše výměry dle bodu 2. a 3.
V případech pochybných, neb bylo-li by požadováno vyšší odškodné, dlužno vyžádati rozhodnutí ministerstva financí.
6. Úředníkům, již dosáhli časovým postupem požitku vyšší hodnostní třídy, buďtež diety poukázány ve výměře pro tuto hodnostní třídu.
7. Místo dosavadních přídavků k plnému stravnému kancelářských pomocných sil (3 a 4 K), podúředníků a sluhů (3 K), povoluje se přídavek patnáct korun. Zároveň se stanoví příplatek pěti korun za noc.
V ostatním jest obdobně použíti pokynu v bodě 2. až 5.
Ustanovení platná pro definitivní sluhy rozšiřují se i na sluhy prozatímní.
II. Náhrada cestovních výloh (dopravné, kilometrové, příjezdné).
1. Vzdálenost, za niž — vycházeje z úředního místa — náhrada cest. výloh nepřísluší, ustanoví se jednotně 2 km.
2. Dosavadní předpisy o používání hromadných dopravních prostředků zůstávají nezměněny. Povinnost používat případně takových dopravních prostředků vztahuje se i na ony z nich, jež nemají oddílu roztříděných dle jakosti (vlaky s vozy jen 3 třídy, pouliční dráhy, poštovní autobusy a pod); o náhradě dopravného (za osobu i zavazadla) — po případě se zřetelem k stávajícím slevám — platí dosavadní předpisy s tou výjimkou, že při dopravních prostředcích, nemajících kompetentních tříd (oddílů), hradí se dopravné dle přiměřené sazby nižší.
3. Na místě mílového, myriametrového, poštovního a pod., včetně všelikých přídavků neb příplatků, zavádí se
a) pro úředníky všech hodnostních tříd jednotné kilometrovné 2 K na 1 km,
b) pro kancelářské pomocné síly, podúředníky a sluhy jednotné kilometrovné 1 K za 1 km.
4. Při společných služebních cestách vyplatí se hoření kilometrovné každému zaměstnanci.
5. U příležitosti úředních pochůzek poukáže se totéž kilometrovné a sice:
a) za pochůzky toku řek, železničních tratí, silnic a pod. dle délky prošlé trati;
b) za pochůzky polí, luk, lesů a pod. (na př. k zjištění škod, způsobených živelními pohromami), dle vzdálenosti mezi východištěm pochůzky a nejzazším bodem, jehož se při ní dosáhlo, a event. (byl-li totiž návrat k východišti nutný), za tutéž vzdálenost zpět. Vzdálenost obou bodů od sebe zjistí se dle vzduchové čáry.
6. Odškodné za jízdu k nádraží (přístavišti) neb od nádraží (přístaviště), při služebních cestách drahou (lodí), stanoví se paušálně, s výlukou všelikých přídavků neb příplatků;
a) pro úředníky všech hodnostních tříd:
20ti korunami pro Prahu a předměstí v 1. třídě místních přídavků,
20ti korunami v ostatních místech I. tř. a v místech II. tř.,
10ti korunami v místech III. a IV. třídy;
b) pro kancelářské pomocné síly, podúředníky a sluhy polovinou částek v bodě a). ,
Při společných služebních cestách vyplatí se příjezdné každému zaměstnanci.
Je-li stanice (přístaviště) od úředního místa neb od místa komise vzdálena přes 2 km, přísluší místo příjezdného kilometrové (bod 1.), pοkud činí více než ono. Jinak poukáže se příjezdné.
7. Účtovat skutečné výlohy za povoz, neb úředně stvrzené obvyklé vozné místo kilometrového (bod 1.), neb příjezdného (bod (6.), není přípustno.
8. Předchozí ustanovení platí také při služebních cestách na Slovensko, Ratibořsko, Přikarpatskou Rus a do plebiscitního území.
9. Při služebních cestách do ciziny poukáže se dopravné, příjezdné a kilometrové dle platných tam sazeb, po případě co do příjezdného a kilometrového dle skutečných výloh. Tyto musí být v cestovním účtu výslovně jako takové označeny a co do přiměřenosti čsl. zastupitelstvím být stvrzeny.
Nejedná-li se o částky nápadně vysoké, možno od požadování dokladu upustiti.
Nesplní-li účtující nutných předpokladů, poukáže se příjezdné pro Prahu a kilometrové dle II. 3.
III. Cestovní paušály.
Veškeré přídavky neb příplatky k cestovním paušálům se ruší.
Paušály samy možno, pokud přísluší za cesty mimo úřední místo, zvýšiti následovně:
1. Paušály vyměřené náhradou za diety (stravné), zvýší se až na částku, jež by byla úměrnou s novou dietou (stravným), po případě včetně příplatku za noc, dle I., bod 2, 3 a 7. 2. Paušály pozůstávající z diet (stravného) a cestovného zvýší se ohledně jedné poloviny dle předchozího bodu, ohledně poloviny druhé až o 150 procent.
3. Paušály pozůstávající jen z cestovného zvýší se až o 150 procent.
4. Vytčené zvýšení provede se se zřetelem k individuelním poměrům.
Proto zvýší se paušál zaměstnanců, jichž cestovní činnost byla omezena, po případě nevyžaduje častějšího přenocování mimo úřední místo, neb jichž paušál již se zřetelem k stávajícím mimořádným poměrům byl vyměřen neb zvýšen, neb zároveň odškodné za komise v služebním místě obsahuje jen o částky přiměřeně nižší, po případě se takový paušál vůbec nezvýší.
V pochybnostech budiž vyžádáno rozhodnutí ministerstva financí.
IV. Náhrada stěhovacích výloh.
je upravena na základě ustanovení ministerské rady ze dne 19. VII. 19 přípis předsednictva ze dne 24. VII 19, č. 12908 m. r.), oběžníkem ministerstva financí ze dne 2. VIII. 19, č. 14289 pres.
V oběžníku tom je vytčeno, které výlohy smí býti hrazeny, což se tímto důrazně připomíná.
Zároveň se stanoví, že jak při stěhování státní akcí stěhovací (ministerstvem veřejných prací), tak i když zaměstnanec si obstaral přestěhování sám, smí býti povoleny nanejvýše tři nábytkové vozy.
V případech pochybných neb nápadných nutno vyžádati rozhodnutí ministerstva financí.
Místo diet (stravného) povolených zmíněným usnesením ministerské rady, po případě usnesením ze dne 9. XII. 19 (přípis předsednictva ze dne 13. XII. 19, č. 26446 m. r., oběžník ministerstva financí ze dne 2. I. 1920, č. 18483/19 pres.) za dny služby v novém úředním místě, lze poskytnouti za prvých 14 dní celé diety (stravné) a příplatek na noc dle I., bod 2., 3. a 7., za ostatní dobu, pokud je poukaz diet (stravného) přípustný, polovici těchto požitků.
Za dny ztrávené na služebních cestách poukáží se požitky tyto jen pokud se jich těm kterým zaměstnancům nedostalo již na základě cestovních účtů.
V.
Zásada vyplývající z platných předpisů, že služební cesty dlužno prováděti bez všelikých průtahů a že i jinak třeba při tom dbáti toho, aby stát byl ušetřen nepotřebného nákladu, zůstává nedotčena a důrazně se připomíná.
VI.
Ustanovení odstavce I. a III. a V. platí obdobně také pro smluvní zaměstnance, pokud jich cestovní požitky nebyly jinak upraveny smlouvou. Kdy možno smluvním zaměstnancům poskytnouti náhradu stěhovacích výloh, rozhodne se od případu k případu v dohodě s ministerstvem financí.
VII.
Pro zaměstnance, s nimž v tom neb onom ohledu pro zvláštní předpisy nebude možno naložiti dle předchozích směrnic, upraví se příslušné požitky obdobně zvlášť.
VIII.
Cestovní účty nechť se vyřizují s veškerým urychlením. Pokud je průtah nevyhnutelný, buďtež poukázány přiměřené zálohy. IX.
Předpis tento platí s výjimkou bodu 4. pod I. a posledního odstavce pod IV. i pro státní zaměstnance ustanovené na Slovensku. Ratibořsku, v Přikarpartské Rusi a v plebiscitním území.
X.
Požitky v předchozích bodech projednané súčtují se na řádné rubrice. O úhradě převýdaje, jenž stanoveným zvýšením požitků vznikne, bude učiněno opatření zvlášť.
Právo poukazu k tíži kap. 24, tit. 5, paragr. 4 (přídavky k dietám, stravnému a cestovnému) se dnem července 1920 vyhražuje ministerstvu financí.
Úspory, jež se tak docílí, bude použito k částečné úhradě vyšších nákladů, jež z předchozí úpravy v roce 1920 vzejdou.
Citace:
Úprava cestovních požitků státních zaměstnanců při služebních cestách mimo úřední místo.. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1919, svazek/ročník 1, s. 373-377.