Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 1 (1919). Praha: Ministerstvo sociální péče, 623 s.
Authors:

Péče o válečné invalidy.


Jednací řád pro sociálně-lékařské komise okresní, ustanovené k dodatečným prohlídkám válečných invalidů.


§ 1.
Po rozumu § 6. minsterského nařízení ze dne 23. dubna 1919 č. 224 sb. z. a n. vydává se pro jednání před prohlídkovými komisemi okresními tento jednací řád; schválený ministrem sociální péče.
§ 2.
Všeobecná ustanovení.
Složení okresních komisí ustanovuje § 6. ministerského nařízení ze dne 23. dubna 1919 č. 224 sb. z. a n.
§ 3.
Předseda okresní komise, obdržev jmenovací přípis, jímž ustanovuje se podle § 5 ministerského nařízení ze dne 23. dubna 1919 č. 224 sb. z. a n. předsedou komise, vyzve místní korporace a organisace, a to:
1. průmyslníků a živnostníků, 2. obchodníků, 3. zemědělců, 4. invalidů, 5. okresního úřadu pro péči o válečné poškozence. V místech, kde úřad ještě zřízen není, sestává komise z 8 členů, aby za sebe navrhly vhodné osoby za členy prohlídkové komise. Z navržených osob jmenuje předseda po jednom zástupci z uvedených stavů. Tito složí do rukou předsedy slib.
Jest přihlížeti k tornu, aby osoba navržená byla schopnou objektivních úsudků, byla mravně bezúhonnou a ve svém oboru znalou a měla možnost bez ztráty hmotné a event, újmy na výdělku jednání v komisích se zúčastniti a měla trvalé bydliště v sídle komise.
§ 4.
Při působení prohlídkové komise v někeré vojenské nemocnici jest velitel této nemocnice ex offo členem okresní prohlídkové komise (§ 4. min. nař. ze dne 23. IV. 1919 č. 224 sb. z. a n.) s právem hlasovacím. Tím stává se komise desetičlennou (devítičlennou).
§ 5.
Jednání před komisemi budiž stručné, podrobné a věcné. Veřejnost pří jednání jest vyloučena. Členové komise i úředníci a zřízenci při komisi přítomní jsou povinni zachovati v úřední tajnosti obsah jednání před komisemi, zejména údaje, o osobních, rodinných a majetkových poměrech válečného invalidy a výsledku prohlídky. S každým invalidou jedná se v jeho mateřské řeči.
§ 6.
Pokud nejsou zřízeny okresní úřady pro péči o válečné invalidy, jest okresní politická správa povinna, dodati způsobilého úředníka jako zapisovatele. Povinností úředníka toho jest vyplniti všechny body dotazníku, které jsou určeny pro zjednání podkladu pro nález okresní komise. Dotazník budiž vyplněn konáním komise, aby řízení neutrpěla průtahu. Při řízení samém působí úředník jako zapisovatel, který zapisuje do dotazníku výsledek jednání, zejména nález lékařský a návrhy komise ve směru péče. Po zřízení okresních úřadů připadne úkol zapisovatele úředníku tohoto úřadu. § 7.
Práva a povinnosti předsedy.
Po ustavení se komise předvolá předseda válečné invalidy, bydlící v obvodu působnosti okresní komise pokud možno všechny z jedné obce najednou, na základě soupisu (sčítání) invalidů předem provedeného svolávacími lístky, jejichž vzor jest přiložen. S válečnými invalidy choromyslnými, kteří byli řádným soudem zbaveni svéprávnosti, budiž současné obeslán opatrovník, soudem ustanovený (form. a). Osoby, jež nalézají sе ve vojenských nemocnicích, nejsou k prohlídkám předvolány.
K prohlídkám přizve také obecního starostu nebo jeho zástupce (předsedu správní komise) té obce, z níž invalidé k přehlídce jsou předvoláni. Obecní starosta nebo jeho zástupce (předseda správní komise) má poradní hlas při jednání komise.
Předseda předvolá na jeden den nejvýše 40 invalidů, tak aby předvolaní mohli býti skutečně prohlédnuti.
Komisi svolá předseda po dohodě s ostatními členy komise na dobu vhodnou podle místních poměrů (příjezd a odjezd vlaků z míst mimo sídlo komise a pod.).
Koná-li se prohlídka ve vojenské nemocnici, určí předseda dobu prohlídky v dohodě s velitelem nemocnice.
Předseda řídí jednání, přednáší stručně, ale úplně obsah spisů, jež o invalidovi má po ruce, klade invalidovi potřebné otázky tak, aby kladný výsledek prohlídky, jakož i porady o péči byl zaručen; podpisuje nálezy (form. b) i dotazníky (form. с), jež při prohlídkách o jednotlivých invalidech se sepíší. Předseda jest povinen býti osobně přítomen při každé prohlídce a podepsati osobně veškeré nálezy i dotazníky.
Každý invalida budiž předsedou stručně poučen o účelu komisionelního řízení a upozorněn na to, že vědomá nepravdivá udání, jež mají vliv na stanovení stupně nezpůsobilosti k práci výdělečné, podléhají trestnosti podíle předpisů všeobecně v tomto směru platných, a mohou miti za následek opětné řízení.
V případě dočasné nepřítomnosti předsedy při prohlídce řídí jednání komise přítomný zástupce finanční správy.
§ 8.
Povinnosti a práva lékaře.
Lékař prohlíží a posuzuje válečného invalidu po stránce zdravotní, řídě se při tom pokyny, jež obdržel od nadřízených úřadů. Odpovědi na otázky v dotazníku o poměrech válečného invalidy obsažené pokud týkají se jeho zdravotního stavu (zvláště otázky III. 1—9, IV. 1—3) musí býti výhradně lékařem zodpověděny (nadiktovány). Vyplněné dotazníky a nálezy o výsledku prohlídky lékař spolu s předsedou spolupodepisuje.
Za dny při prohlídkách komise ztrávené obdrží lékař zvláštní honorář podle ujednání s ministerstvem sociální péče.
§ 9.
Práva a povinnosti členů komise.
Členově komise musí býti při prohlídkách v plném počtu přítomni. Kdyby některý ze členů komise (mimo předsedy, lékaře a zástupce finanční správy) nemohl se jednání některý den při prohlídkách zúčastniti, jest povinen oznámiti věc včas předsedovi komise, aby týž mohl za něho náhradního člena přizvati.
Členové mají právo při prohlídce dotazovati se válečného invalidy a předkládati ústní návrhy, zejména za tím účelem, aby mohla býti pečlivě a svědomitě projednána otázka hospodářského a sociálního postavení válečného invalidy a docíleno vhodného názoru o jeho vhodném zaměstnání, event. dodatečného školení a výcviku. Všichni členové komise mají nárok na náhradu za ztrátu času, a event. výdělku v částce K 20.— za osobu a den. Předseda, zástupce vojenské a zástupce finanční správy mají pouze nárok na diety příslušné hodnostní třídy.
§ 10.
Porada o nálezu děje se za nepřítomnosti válečného invalidy. Všichni členové komise jsou povinni porady se zúčastniti a hlasovati. Hlasování děje se prostou většinou hlasů. Předseda hlasuje taktéž. Při rovnosti hlasů jest plátno usnesení, pro které hlasuje předseda. Po skončené poradě budiž invalida opětně předvolán a nález za přítomnosti všech členů komise předsedou pronesen.
Není-li případ pro vynesení nálezu zralý, prohlásí předseda řízení za odročené s udáním důvodů i opatření dalšího.
§ 11.
Nález komise.
Při každé prohlídce sepíše se o každém jednotlivém válečném invalidovi dotazník (form. b), dvojmo a nález čtyřikráte (form. c), při sepsání dotazníku i nálezu použije se inkoustové tužky a kopírovacího papíru, nebo psacího stroje a kopírovacího papíru.
V rubrice "Návrh dalšího opatření invalidy" musí býti uvedeno, zda jest potřebí dalšího léčení a v jakém směru, nebo trvalého umístění v zaopatřovacím ústavě a v kterém, nebo zprostředkování zaměstnání a v jakém směru, či jiného opatření a jakého.
Při vyplňování jednotlivých rubrik, dotazníků jest dbá-li přesnosti a stručnosti.
§ 12.
Jeden exemplář nálezu, opatřený podpisy předsedy a lékaře i razítkem úředním, obdrží každý válečný invalida do 8 dnů po prohlídce s upozorněním, na odvolací právo z rozhodnutí komise okresní ke komisi zemské a s příslušným poučením.
Druhý exemplář nálezu podrží okresní politický úřad pro spisy. Třetí exemplář zašle okresní politický úřad do 8 dnů po prohlídce úřadu pro péči o válečné poškozence příslušné země, v jehož obvodu invalidé bydlí. Čtvrtý exemplář obdrží zástupce státní finanční správy.
V místech, kde jsou zřízeny okresní úřady pro péči o válečné poškozence, připadne povinnost vyhotovení a rozesílání nálezů těmto úřadům.
Z dotazníků ponechává si jeden okresní politická správa (okresní úřad) pro spisy a druhý zašlo úřadu pro péči o válečné poškozence příslušné země.
§ 13.
Tělesné vady (následky zranění), nemoci nebo jejich následky, které lékař při prohlídce válečného invalidy zjistiti nemůže (potřeba dalšího pozorování, rentgenování nebo jiného zjišťování), tedy komplikované případy chirurgické, případy interní, choroby ústředního nervstva nebo choroby duševní odkáže okresní komise ke zjišťování do některého Ze zdravotních ústavů, jichž seznam byl sdělán ministerstvem pro veřejné zdravotnictví a tělesnou výchovu. Seznam ten musí míti každá komise při ruce. O nálezu se usnese komise na základě došlého dobrého zdání příslušného zdravotního ústavu. O pokračování v jednání budiž invalida vyrozuměn; obeslán budiž pouze tehdy, pokládá-li lékařský člen komise jeho přítomnost za nutnou. Budiž proto vždy dříve v tomto směru vyžádáno dobré zdání lékaře.
§ 14.
Odvolací lhůta počíná dnem po dni doručení. Je-li poslední den lhůty neděle neb svátek, končí lhůta dnem následujícím.
Citace:
Jednací řád pro sociálně-lékařské komise okresní, ustanovené k dodatečným prohlídkám válečných invalidů.. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1919, svazek/ročník 1, s. 59-61.