Všehrd. List československých právníků, 11 (1930). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 320 s.
Authors:
/174
Prof Dr. Ant. Kolář: Vztahy evropské kultury k antice. — Extense čs. vysokých škol tv republice Československé. Sbírka přednášek a rozprav. Řada III. Extense university Komenského v Bratislavě. — Praha 1929. — Jednota čs matematiků a. fysiků, 8. Cena Kč 50. Str. 272. — Ve svém spisu shrnuje autor své přednášky o působení antiky na evropskou kulturu, které konal nejprve na pražské a později nai bratislavské filosofické universitě. Dříve než přistupuje k vlastnímu předmětu své studie, zkoumáni antických vlivů na dnešní jednotlivé složky společenské, Kolář stručně pojednává o úloze antiky v dosivadním dějinném vývoji evropském: podává krátký přehled dějin řeckých a římských, a sleduje působení v antické době vzniknuvších myšlenkových proudů na pozdější ideové směry: na scholastiku humanismus, renaissanci, reformaci, osvícenství a konečně na novohumanismus a klassicismus. V druhé části svého spisu zevrubně zkoumá které antické prvky zůstaly dochovány až po dnes v jednotlivých odvětvích soudobě kultury; ukazuje, jak dnešní stát, náboženství, řeč, písmo, řečnictví, umění, vědy i hospodářství kotví svými základními principy v antické době, jíž vytvořené instituce, uznané vědecké poznatky, nebo její esthetické cítění, jsou zachovány, i když modifikovány vlivem neustále se měnícího společenského prostředí v převážné většině společenských oborů dneška. Nejpatrnějším je udržení této kontinuity přítomné doby s antikou v právu: neboť římské právo pro svoji vnitřní pravdivost, a pro svůj humanitní a mravní základ, který převzalo a dochovalo z práva řeckého doby hellenistické, zasahuje neustále hluboko do všeho moderního, soukromého i veřejneho života. Autor uvádí některé instituce jež právo římské přejalo z právních systémů starších a dokazuje nutnost znalosti latiny neb řečtiny pro každého, kdo chce studovati historii práva.
V dalším přihlíží Kolář specielně ke kultuře československé a sleduje jednotlivé antické vlivy na ni působící a ji utvářející, v průběhu dějinném a i v dnešní době. A v závěru dokazuje, že antika, která nejvšestranněji a nejzevrubněji zabývala se problémy, které nepřestávají zaměstnávat! lidského ducha ani dnes, musí i nadále zůstati podkladem všeho současného kulturního života i evropské kultury. Život moderního člověka musí být obrozen, sice ne antikou celou, nýbrž hellenistickým jejím duchem.
Kniha Kolářova je cenná nejen pro množství snesených dokladů, jimiž prokazuje závislost dnešní kultury na antické, ale i pro svoji formu, která ji přibližuje i těm, kteří s antikou se dosud nezabývali, a doplňuje jednostranný, od historického hlediska oproštěný pohled na soudobý společenský řád, dočasný to výsledek historického procesu vývojového, jehož začátek spadá do často přehlížené antiky. Dr. J—k.
Citace:
Prof. Dr. Ant. Kolář: Vztahy evropské kultury k antice. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1930, svazek/ročník 11, číslo/sešit 5, s. 190-190.