Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 77 (1938). Praha: Právnická jednota v Praze, 596 s.
Authors:
1. Ustanovení § 10, odst. 1 telegraf. řádu z 2. XII. 1933, podle něhož v adrese musí býti všechny údaje potřebné k tomu, aby bylo lze telegram správně dodati beze zvláštního pátrání a poptávek, nevybočuje z mezí přípustného obsahu telegraf. řádu jako nařízení správního.
2. Ustanovení § 10, odst. 6 telegraf. řádu z 2. XII. 1933, podle něhož za telegrafní adresu k žádosti zájemce zapsanou zapraviti jest poplatek uvedený v telegrafním sazebníku, není nezákonné.

V daném případě opřel úřad své rozhodnutí o § 10 telegrafního řádu ze dne 2. prosince 1933, který stanoví, že v adrese musí býti všechny údaje potřebné k tomu, aby bylo lze telegram správně dodati bez zvláštního pátrám a poptávek, a že kromě označení adresáta a telegrafního dodávacího úřadu musí býti na adrese telegramu do velkých měst uvedeno též označení ulice a číslo domu nebo místo těchto údajů nebo jednoho z nich zaměstnání adresátovo (druh podniku) nebo jiný vhodný údaj, je-li toho třeba. Že toto ustanovení, stanovící náležitosti adresy telegramu, třebas ukládá odesílateli telegramu určité povinnosti, jest nezbytno v zájmu řádného chodu ústavu, o tom nemůže býti sporu. Ostatně naznačuje to také jasně samo citované ustanovení mluvící o údajích potřebných k tomu, aby bylo lze telegram správně dodati bez zvláštního pátrání a poptávek. Ale pak nutno uznati, že citované ustanovení telegrafního řádu nevybočuje nikterak z mezí ústavového řádu, neboť je to předpis nezbytný pro řádný chod a provoz tohoto veřejného ústavu.
Pokud jde o předpis odst. 6, § 10 telegrafního řádu, který stanoví, že místo plného jména adresátova a označeni jeho bydliště nebo sídla může odesilatel užíti zkrácené nebo smluvené telegrafní adresy zapsané u dodávacího úřadu, a že za zapsanou telegrafní adresu zapravuje se poplatek uvedený v telegrafním sazebníku, je to ustanovení pouze fakultativní, dávající zájemci určité výhody mimo rámec všeobecné úpravy. Na zájemci pak je, aby sám se rozhodl o tom, zda chce používati těchto zvláštních výhod neb zda na ně nereflektuje. Nelze proto ani v tomto ustanovení shledati předpis, který by ukládal zájemci při monopolním rázu ústavu povinnosti přesahující rámec ústavového řádu, neboť nikdo nemůže býti nucen, aby proti své vůli žádal o zápis zkrácené adresy. Neučiní-li to, musí ovšem zachovati všeobecné předpisy v odst. 1 a 2, § 10 uvedené.
Nález ze dne 6. září 1938, č. 2591/35-4.
Citace:
Ustanovení § 10, odst. 1 telegraf. řádu z 2. XII. 1933,. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1938, svazek/ročník 77, číslo/sešit 10, s. 680-681.