Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 77 (1938). Praha: Právnická jednota v Praze, 596 s.
Authors:

O odvolání z trestního nálezu místního výboru v Brně-Židenicích, vydaného u výkonu trestní pravomoci obecní, rozhoduje podle § 91 městského statutu brněnského č. 56/1905 z. z. mor. zemský úřad v Brně.


Obec Židenice, v jejímž obvodu byl spáchán trestný čin, pro který byl stěžovatel odsouzen, náleží k oněm obcím, které byly zákonem ze dne 16. dubna 1919 č. 213 Sb. z. a n. sloučeny se zemským hlavním městem Brnem a pro které zákon ze dne 14. dubna 1920 č. 278 Sb. z. a n. ve svém § 1 stanovil, že přikázané obecní záležitosti spadající do samostatného nebo přeneseného oboru působnosti mohou spravovati místní výbory. Paragraf 6 posléze uvedeného zákona pak určuje, že bližší předpisy o působnosti místních výborů... přísluší stanoviti městskému zastupitelstvu za schváleni vlády. Na těchto předpisech usneslo se také městské zastupitelstvo brněnské ve schůzi ze dne 1. října 1920 a předpisy ty byly schváleny usnesením vlády ze dne 17. prosince 1920.
Uvedené předpisy stanoví ohledně působnosti místních výborů mimo jiné v § 3 bodu 3 lit. ch), že místním výborům přísluší vykonávati trestní pravomoc v oboru policie místní, kteroužto pravomoc vykonávají v senátech tříčlenných za řízení předsedy neb jeho náměstka. Tímto ustanovením byla tudíž na základě všeobecného zmocnění zákona místním výborům přikázána působnost a pravomoc, kterou jinak podle ustanovení brněnského obecního statutu ze dne 3. května 1905 č. 56 zem. zák. mor., jehož platnost byla § 1 zákona č. 213/1919 Sb. rozšířena na obce sloučené s městem Brnem, vykonává městská rada (§ 84 měst. statutu). Pověřením místních výborů funkcí vykonavatele trestní pravomoci obecní na území bývalých samostatných a nyní sloučených obcí nebylo ovšem a nemohlo býti nikterak dotčeno ustanovení § 38, odst. 4 brněnského statutu o tom, že trestní pravomoc vykonává obec také v oněch záležitostech, které jinak spadají do samostatného oboru působnosti, v přeneseném oboru působnosti. Z toho plyne, že místní výbor v Židenicích, vydávaje trestní nález, jednal v přeneseném oboru působnosti, tudíž v oné stejné funkci, kterou jinak podle ustanovení § 84 ve spojení s § 38, odst. 4 měst. statutu brněnského vykonává městská rada. Sluší proto na místní výbor při výkonu zmíněné jeho funkce pozírati jako na orgán městské radě koordinovaný, na nějž, pokud jde o jeho postavení v instančním pořadí správním a o kontrolu jeho rozhodnutí, dlužno vztáhnouti všechny ony předpisy, které v té příčině platí ohledně městské rady. Poněvadž pak podle § 91 měst. statutu brněnského v záležitostech přeneseného oboru působnosti obce jde o instanční postup proti rozhodnutím městské rady přímo k místodržitelství (zemskému úřadu), byl i v daném případě k rozhodnutí o odvolání stěžovatelově z trestního nálezu místního výboru v Židenicích jediné příslušný zemský úřad v Brně.
Nález ze dne 1. července 1938 č. 6783/35-7.
Citace:
O odvolání z trestního nálezu místního výboru. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1938, svazek/ročník 77, číslo/sešit 7, s. 451-452.