Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 64 (1925). Praha: Právnická jednota v Praze, 704 s.
Authors:

K šedesátým narozeninám prof. dra Karla Kadlece.

Dne 11. ledna t. r. dožil se svých 60. narozenin profesor dějin slovanského práva na právnické fakultě Karlovy university, Karel Kadlec. Zvláštní sklon ke studiu jazyků slovanských, jimiž se obíral již na gymnasiu, jakož i láska ke studiu dějin a neobyčejné nadání k němu přivedly ho záhy na pole dějin slovanského práva, pole to neobyčejně široké, pracné, ale i vděčné. Práce na tomto poli klade zajisté velké požadavky: znalosti jazykové, studium pramenů, podrobné ovládání dějin, jak těch kterých národů, tak i dějin povšechných, sledování bohaté a rozvětvené literatury, stopování všech četných složek politických, společenských, hospodářských, kulturních a působení jich na vývoj právní, schopnosti srovnávací i způsobilosti ke synthesi, a v neposlední řadě i dokonalé znalosti právnické. To vše, spojeno s neúměrnou pílí, u Kadlece najdeme a proto jsou výsledky jeho vědecké práce tak skvělé; možno tvrditi, že Kadlec dnes zaujímá mezi slovanskými historiky právními přední místo. Tomu nasvědčují, jak četná uznání a vyznamenání, jichž se mu dostalo učenými společnostmi všech slovanských národů, tak i jeho bohatá korespondence odborná i to, jak často je vyhledáván odborníky z jiných států slovanských, z Rumunska i odjinud. Toto vedoucí místo v oboru dějin slovanského práva, jež Kadlec zaujímá, nalezlo zvláštního významu po převratu také vzhledem k emigraci ruské.
Ze samostatných spisů jeho sluší jmenovati habilitační práci »Rodinný nedíl čili zádruha v právu slovanském« (1898), dále »Verböszyho Tripartilum« (1902), Agrární právo v Bosně a Hercegovině« (1903), »Moščenický statut« (1914), »Valaši a valašské právo« (1916), »Jugoslavia« (1919); zvláštní zmínky zasluhuje velké a záslužné dílo Kadlecovo »Dějiny veřejného práva ve Střední Evropě«, jímž poskytl v krátké době po převratu studujícím práv výbornou učebnici pro nový předmět studia právnického nastoupivšího na místo dřívějších říšských dějin rakouských. Připomeneme-li, že Kadlec vedle těchto velkých prací uveřejnil řadu prací drobnějších v různých časopisech, že z jeho péra pochází veliký počet recensí, že kromě vědecké, učitelské a zkušební činnosti má množství jiných funkcí, a nichž jmenujeme jen generální sekretářství české Akademie, redakci »Sborníku věd právních a státních«, členství ve smíšeném soudě rozhodčím československo-maďarském, nedivíme se, že v kruhu přátelském často si posteskne na přetížení.
Pracné studium pramenů různých národů vzbudilo v Kadlecovi myšlenku využíti výsledků této práce k vydání velkého díla podávajícího slovanskou právní terminologii. Pracuje, jak můžeme prozraditi, na tomto velikém díle, jež považuje za své dílo životní, nejpilněji v době určené k odpočinku — totiž o prázdninách.
Přejeme mu z té duše, aby mu bylo dopřáno dokončiti i toto dílo a těšiti se i potom ještě po dlouhá léta z bohatých výtěžků jeho.
Citace:
K šedesátým narozeninám prof. dra Karla Kadlece. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1925, svazek/ročník 64, číslo/sešit 1, s. 60-61.