Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 70 (1931). Praha: Právnická jednota v Praze, 712 s.
Authors:

PRAKTICKÉ PŘÍPADY.


Nesporným řízením nemůže soud donutiti žádného spoluvlastníka, aby spolupodepsal návrh na dobrovolnou dražbu nebo souhlasil s určitou dražební podmínkou.
Navrhovatel J. M. udal ve své žádosti, že se dohodl sice s manželkou, aby společný jich dům byl prodán soudní dražbou, že se však nemůže s ní dohodnouti o podmínkách prodeje a navrhl proto, aby jím předložený návrh dražebních podmínek byl soudem schválen, po případě doplněn a upraven. Nižší soudy vyhověly návrhu, avšak odpůrkyně nesouhlasí s podmínkami, jak byly nižšími soudy určeny, a domáhá se mimořádným dovolacím rekursem jejich změny. Návrh na dražbu společného domu nebyl dosud učiněn. Jednáním a rozhodováním o návrhu na určení dražebních podmínek řízením nesporným překročily nižší soudy meze položené jejich pravomoci v § 1 nesp. pat., neboť není zák. předpisu, který by nařizoval nebo aspoň připouštěl, aby soudy na prostou žádost některého spoluvlastníka určovaly podmínky, za kterých má býti společná nemovitost prodána. Dražební podmínky podléhají soudnímu určení jenom v ex. řízení, zvláště také při exekuci za účelem zrušení spoluvlastnictví podle § 352 ex. ř. Mimo exekuci může býti společná nemovitost podle § 267, 275 a 277 nesp. pat. prodána jenom na společnou a souhlasnou žádost všech spoluvlastníků, souhlasná žádost vyžaduje však také souhlas o dražebních podmínkách, které musí se žádostí býti soudu předloženy. Spoluvlastník, který se cítí zkrácen odepíráním souhlasu ke dražbě společné věci nebo к určité dražební podmínce, může domnělému svému právu zjednat průchod žalobou a exekucí, nikoli však řízením nesporným. Nesporným řízením nemůže soud donutiti spoluvlastníka, aby spolupodepsal návrh na dobrovolnou dražbu nebo souhlasil s určitou dražební podmínkou. Návrh, aby soud určil sporné dražební podmínky, byl by proto musil býti pro nepřípustnost nesp. řízení odmítnut, i kdyby byl býval podán současně se společnou žádostí za dobrovolnou dražbu, tím spíše se tak mělo státi, když společná žádost za dobrovolnou dražbu ještě nedošla a není ani jisto, že bude podána. Provedené řízení trpí zmatečností, poněvadž bylo rozhodováno nesp. řízením o věci, která, náleží na pořád práva, proto muselo býti i s vydanými rozhodnutími zrušeno a návrh odmítnut.
Rozhodnutí nej v. soudu ze dne 12. března 1931
R I 127/31. Strnad.
Citace:
Nesporným řízením nemůže soud donutit žádného spoluvlastníka, aby spolupodepsal návrh na dobrovolnou dražbu nebo souhlasil s určitou dražební podmínkou. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1931, svazek/ročník 70, číslo/sešit 11, s. 368-368.