Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, (8). Praha: Ministerstvo sociální péče, 570 s.
Authors:

Knihopisné noticky.


Grundriss der Sozialökonomik. IX. Abt. Das soziale System des Kapitalismus.II. Teil: Die autonome und staatliche soziale Binnen politik in Kapitalismus. Tübingen, 1927. I. C. B. Mohr. Str. 525. — Ve velké německé encyklopedii sociální ekonomiky je tato publikace již dvanáctým svazkem. Je věnována po výtce sociální politice, jejíž hlavní obory jsou tu zastoupeny ve zpracováních předních, zejm. německých odborníků. Píše tu K. Schmidt o ochranné politice zemědělské, Otto Swart o vnitřní kolonisaci, W. Wygodzinski а V. Totomianc o družstevhictví, E. Lederer a J. Marschak jednak o pracovním trhu a jeho organisaci, jednak o ochraně dělnictva, E. Lederer o sociálním pojištění, Th. Brauer o středostavovské politice, R. Wilbrandt o kapitalismu a konsumentech, o konsumní politice a Ad. Weber o karitě (sociální péči a zařízeních blahobytných). I tento svazek je ovšem opatřen podrobným rejstříkem, který usnadňuje užívání knihy. — (E 154/IX, 2.)
Beiträge zur Wirtschaftstheorie. Herausgegeben von K. Diehl. I. Volkseinkommmen und Volksvermögen. Begriffskritische Untersuchungen. Wissenschaftliche Gutachten von Alfred Amonn. Gerhard Colm, Ernst Schuster, M. R. Weyermann, Franz Zizek. (Schriften des Vereins für Sozialpolitik.) München 1926. Duncker a Humblot. Str. 156. — Dobrá zdání, která publikace otiskuje, pojednávají o dané otázce nejen se stanoviska vědy národohospodářské, nýbrž i některá s hlediska statistického. Mimo to reprodukuje publikace i protokol o diskusi, která byla provedena o věci na schůzi stálého podvýboru společnosti pro sociální politiku, kde promluvili Gottl-Ottlilienfeld, Oppenheimer, Fellner, Helander. Kaufmann, Mocller a Schmidt. — (F 1204/173.)
254 Verhandlungen des Vereins für Socialpolitik. Krisis der Weltwirtschaft. Übervölkerung Westeuropas. Steuerüberwälzung. Auf Grund der stenographischen Niederschrift herausgegeben von Dr. Franz Boese. München 1926. Duncker a Humblot. Str. 363. — Publikace reprodukuje mimo sjezdové formality, uvítací řeči a pod. i referáty a včenou debatu o nich. Zde přináší Bernarda Harmse Strukturwandlungen der Weltwirtschaft, F. Eulenburga Die handelspolitischen Ideen der Nachkriegszeit, Frid Aereboc Bevölkerungskapazität der Landwirtschaft, P. Momberta Ubervölkerungserscheinungen in Westeuropa. W. Winklera Die Bevölkelungsfrage auf deutschem Volksboden, Frid. K. Manna Wesen und allgemeiner Verlauf der Steuerüberwälzung, Jul. Bunzela Die Praxis der Steuerriiberwäizung. Jako přílohu otiskuje příspěvek Jul. Wolfa, který měl zahájiti rozhovor o přelidnění západní Evropy, ale byl cd toho zdržen nemocí. Podal tedy zprávu písemnou: Die Übervölkerung Westeuropas und die Arbeitslosigkeit. — (F 1204/172.)
La la Asamblea de la Asociación Internacionál de Progreso Social (Montreux Septiembre de 1926.) Por Práxedes Zancada, Tomáš Elorrieta y Carlos Posada. Madrid 1927. Sociedad para el Progreso Social. (Publicaciön num. 4.) Str. 48. — (F. 5335.)
Report of the Ministry of Labour for the Year 1926. London 1927. S-tr. 139. Obvyklá zplráva, vydávaná pravidehič ročně anglickým ministerstvem práce o jeho činnosti a podávající tak dosti úplný přehled o sociálních poměrech a sociální politice Anglie. — (F 4391/26.)
Sonderfragen des Arbeiterschutzes und Beobachtungen aus Unfallverhütung und Gewerbe hygiene im Jahre 1925. Zusammengestellt auf Grund der Jahresberichte der Gewerbeaufsichtsbeamten u. Bergbehörden. Berlin 1927. Reichsarbeitsverwaltung. Str. 128. — V Německu až dosud byly vydávány zprávy pracovní inspekce die v souborném zpracování, jako se děje u nás, nýbrž jako referáty jednotlivých dozorčích úřadů. Letos po prvé vychází publikace, která podle zpráv jednotlivých úřadů za rok 1925 soustavně zpracovává aspoň některé otázky. V publikaci jsou shrnuty stati E. Lüders, Heimarbeitsfragen. — Dr. L. Preller, Die Arbeitspausen. — Ing. M. Simroth, Erfahrungen bei der Durchführung der neuen Azetylen-Verordnung. — Ing. P. Bertheau, Erfahrungen bei der Instandsetzung von Gefässen für leichtentztmdliehe Flüssigkeiten. — MUDr. E. Krüger, Gesundheitsverhältnisse der Maschinenschrerberinnen. — Ing. W. Nolte, Bemerkenswertes aus Unfallverhütung und Gewerbehygiene. — (F 5071.)
Arbeitsrecht, Arbeits markt und Arbeitsschutz. Ausgewählte Vorträge aus einem Ausbildungskursus der Reichsarbeitsverwaltung. (38. Sonderheft zum Reichsarbeitsblatt.) Berlin 1927. R. Hobbing. Stran 243. — Publikace otiskuje 16 přednášek z dvoutýdenního kursu, který se konal v r. 1926 pro sociálně politické (správní) úředníky německé. Přednášeli tu přední odborníci jako Syrup1, Kaskel, Flatow, Weigert a j., většinou vedoucí úředníci říšsko-nčmeckého ústředního úřadu práce. Témata jednotlivých výkladů byla: Pracovní trh a politika v Německu. — Uvedení do problému badání o konjunktuře. — Základy pracovního práva. — Mezinárodní organisace práce a mezinárodní sociální politika. — Nová zařízení v oboru sociálního pojištění a zejména pojištění úrazového. — Z theorie a praxe zákona o závodních radách. — Smírčí řízení. — Kolektivní a tarifní smlouvy. — Nové cesty v boji s nezaměstnaností. — Porada pro volbu povolání a zprostředkování míst učňům. — Nové úkoly ochrany domáckých dělníků. -— Odborové hnutí v Německu. — Spolupráce dělníků na poli ochrany práce. — Nová bezpečnostní opatření u parních kotlů. — Nová opatření v oboru živnostenské hygieny. — Úrazové pojištění a nemoci z povolání. — (F 4381/38.)
Entwurf eines Arbeitsschutzgesetzees mit amtlicher Begründung. Herausgegeben von der Reichsarbeitsverwaltung (Sonderheft zum Reichsarbeitsblatt 37.) Berlin 1927. R. Hobbing. Str.
255 +24. — Předloha shrnuje v jeden zákon základní předpisy o technické a zdravotní ochraně. pracovní době, ochraně, žen a mladistvých, noční práci, nedělním klidu, zavírání obchodů a pracovní inspekci. Připojena jest obsáhlá důvodová zpráva, která zejména také podává přehled úpravy pracovní doby v hlavních zemích evropských a ve Spojených státech amerických. — (D 64/37.)
O provádění sociálního pojištění u nás.“ (Publikací Soc. ústavu č. 30. Praha 1927. Str. 108. Kč 20.—.) — Kniha podává stenogratický zápis obsáhlé ústní ankety konané v únoru a v březnu 1927 v Sociálním ústavě Československé republiky. Anketa byla zahájena zajímavým věcným a podrobným referátem univ. prof. Dr. E. Schönbauma a zúčastnili se jí přední čeští sociálně-političtí odborníci a někteří z českých politiků. V anketě přišli k slovu i zastánci okamžité novelisace našeho zákona o sociálním pojištění i ti, kdož si přejí, aby byla ponechána doba pro nerušené vžití sociálního pojištění v Československu a aby o reformě, na kterou po čase by došlo, rozhodovaly pouze zájmy ryze odborné a ne politické. Do tohoto tábora patřily hlasy většiny odborníků, kteří se ankety zúčastnili. V celém jednání probrány byly velmi podrobně všechny stránky našeho sociálního pojištění, zejména ta jeho ustanovení, proti nimž se ozývají hlasy, volající po novelisaci. — (E 2653, E 2654.)
Rozprava o sociálním pojištění, konaná ve schůzi dne 7. února 1927. (Sbírka přednášek, pořádaných Českou národohospodářskou společností v období 1926—1927, sv. XII.). Praha 1927. Str. 36, Kč 5.—. Rozpravy se účastnili: Dr. Jos. Fořt, dr. Rud. Hotowetz, dr. Lad. Valenta, dr. VI. Klumpar, dr. V. Lenz, dr. A. Worliczek, dr. E. Schoenbaum, dr. J. Polák. dr. J. Pospíšil, A. Klima, ing. R. Dušek a V. Johanis. (F 1624/27-XII.)
Dr. L, Winter, dr. E. Štern, Útoky na sociální pojištění. (Připojen článek dra J. Gallase pro zlepšení a projev Pokrokového souručenství proti zhoršení sociálního pojištění.) Praha 1927. A. Svěcený. Str. 30, Kč 3.50. — Brožura shrnuje několik projevů, učiněných v poslední době na obranu našeho zákona o sociálním pojištění. V projevech těch zabývá se dr. Winter více politickou stránkou pokusů o změnu sociálního pojištění, dr. Štern více národohospodářskou a sociální stránkou věci. Úryvek z projevu dra J. Gallase, učiněného v známé letošní anketě Soc. ústavu CSR., volá po zlepšení dosavadního našeho, sociálního pojištění. — (F 6023.)
Dr. Rud. Hotowetz, Několik dat o stavu Všeobecného pensijního ústavu. Zvl. ot. Praha 1927. Str. 13. — Referát o hospodářském stavu Všeob. pens, ústavu čelí zprávám šířeným o jeho finančních možnostech a požadujícím druhdy, aby drahotní přídavky nebyly hraženy rozvrhem, nýbrž z pohotových finančních prostředků ústavu. Vyvrací tu zejména vývody Průmyslového věstníku. — (E 1539.)
Recueil de documents sur les accidents du travail réunis par le ministère du travail. No. 55. Quinzième rapport sur ť application de la loi du 9. avril 1898. Années 1921 et 1922. Paris 1926. Imprimerie nationale. Str. 98. — (F 1222/55.)
Povinnosti a práva podnikateľa v povinnom úrazovom poistení robotníkov dľa uh. zák. čl. XIX. 1907. Praktický výklad zákona a jeho provedenie. Bratislava 1926. Nákl. Zem. úradovne pre poisťovanie robotníkov na Slovensku. Str. 67. — Spisek je sestaven pro potrebu prakse. zejména pro drobné podnikatele, řemeslníky a maloživnostníky, jež chce poučiti o jejich povinnostech. Otiskuje soupis zákonů a nařízení, jimiž je na Slovensku úrazové pojištění upraveno, a podává pak soustavně upravený obsah hlavních předpisů. Co do podrobností odkazuje na známou příručku Šmídkovu. — (F 5903.)
Dr. Hans A. Martens, Industrielle Unfallverhütung auf der Grundlage der wissenschaftlichen Betriebsführung. Ein Ratgeber für Werkleitungen, Sicherheitsingenieure und Betriebsräte. Berlin 1927. R. Hobbing. Str. 96 se 6 tabulemi. Cena váz. 2,50 Mk, — Knížka podává účelné, praktické pokyny pro ochranu
256 od úrazů při práci. Při tom hledí k potřebě správ závodů, dělnictva (závodních rad) i dozorčích orgánů úředních, interesovaných na technické ochraně. Na závěr podává i stručný přehled literatury a reprodukuje několik výstražných plakátů, dnes oblíbených pro poučování dělnictva o pracovní sebeochraně. Knížka ovšem je psána pro potřebu zájemníků v německé říši. Ale přesto podá dosti zajímavého i pro naše interesenty, zejména jako ukázka dobrého populárního poučení. V tom může velmi dobře po-sloužiti všem, kdož jsou povoláni budit zájem a pochopení pro ochranu od pracovních úrazů. — (G 2995.)
Dr. Heinrich Többen, Die Jugend Verwahrlosung und ihre Bekämpfung. II. völlig neubearbeitete u. erweiterte Auflage. Münster 1927. Aschendorffsche Verlagsbuchhandlung. Str. 98. — Nové vydání známého spisu Többenova bylo tak přepracováno a rozšířeno, že je vlastně skoro zcela novou prací. Spis zabývá se téměř všemi otázkami, jež se mohou jakkoli dotýkati boje proti zanedbanosti mládež:. K teoretickým úvahám připojuje pak podrobný přehled činnosti na ochranu zanedbané mládeže, konané. veřejnými i soukromými (dobrovolnými) zařízeními v Německu. Na konec připojuje zprávu o péči o zanedbanou mládež v čelných státech evropských i zámořských. — (F 6204.)
JUDr. Anton Tůma, Rechtsgrundlagen der sozialen Jugendfürsorge in der Čechoslovakischen Republik. Reichenberg 1926. Deutsche Landeskommission für Kinderschutz und Jugendfüi sorge in Böhmen. Str. 212. — O německém překladu knihy dr. Tůmy napsal (v dopise) posi. Jos. Patzel, sám známý odborník, v péči o mládež: „Kniha je neobyčejně vhodnou, ba nutnou pomůckou, jejíž titul je však příliš skromný; neboť obsah její daleko přesahuje meze, titulem vyznačené, a je vlastně souborným vylíčením právního vývoje nejen na poli ochrany a péče o mládež, nýbrž všeho sociálního práva v našem státě. Takové knihy jsme dosud neměli. Splňuje tedy mimo svoje vlastní poslání ještě další úkol informační a je si jen přáti, aby došla zasloužené pozornosti i u parlamentních pracovníků. Sám jsem se při jednáních rozpočtového výboru několikráte přesvědčil, že vědomosti o různosti zákonodárství v bývalých rakouských a v bývalých uherských územích tohoto státu jsou zcela nedostatečné, což vede ovšem i k nesprávnému usuzování. A právě doba, v níž se jedná o župni reformě, činí podobné vědomosti velmi žádoucími. Také proto přeji knize, aby došla zaslouženého ocenění u kolegň-poslanců, že neomezuje se na suché vylíčení daného stavu nýbrž podněty a návrhy na zjednodušení a na další rozvoj chce sloužiti naší zákonodárné práci. Myšlenka o zachování součinnosti státní péče s péčí dobrovolnou je zdůvodněna logicky a s vřelým pochopením. Velmi výstižně je také dovožena nutnost .sjednocení celé agendy v péči o mládež. Oběma těm myšlenkám dal jsem výraz při posledním rozpočtovém jednání a rád chci v kruhu svých kolegů dále buditi pochopení pro věc tu. Velmi mne také potěšilo nezakryté uznání významu národní organisace v dobrovolné péči o mládež.“ — (F 6000.)
Odborové hnutí Československé obce dělnické v letech 1924—1926. Zpráva k VIT, sjezdu odborových organisací ČOD. Napsal Al. Tučný, ústř. taj. Praha 1927. Nákl. vl. Str. 152. Podrobná zpráva podává ve své prvé části přehled vývoje a stavu hospodářství v ĆSR. za leta 1924—1926 a vyličuje činnost ČOD. v tomto směru. Druhá část zabývá se naší sociální politikou za pozorované období a referuje o činnosti nár. sociálních odborových organisací na tomto poli. Část třetí .ie věnována vlastní činnosti organisační a podává zejm. také její statistiku. — (F 6017/10.)
Dr. K. Lányi. Abstinentné hnutie na Slovensku roku 1924—1925. Bratislava 1926. Krajinské Ústredie pre Slovensko Čsl. abstinentného sväzu. Str. 93. — Podrobná a velmi poučná zpráva o působení abstinentního hnutí na Slovensku, jež koná jednu z nejtěžších a nejvýznamnějších prací pro kulturní i hospodářské povznesení slovenského lidů. — (G 2869.)
257 I. V. Stalin, Otázky leninismu. Z ruštiny přeložil a poznámkami opatřil O. E. Berger. Praha 1927. Komunistické nakladatelství. Stran 480, Kč 42.—. Je to nejúplnější sborník Stalinových prací o leninismu. Obsahuje: Výklad a definici leninismu, jeho historických kořenů, leninské teorie a metody v nejužším spojení s revoluční praksí. Značná část knihy je věnována otázkám strategie a taktiky komunistickvch stran v proletářské revoluci i v dobách odlivu revoluční vlny, dále otázkám diktatury proletariátu v různých vývojových obdobích, úkolům komunistické strany a jejímu postavení v dělnické třídě, otázkám postupu při získávání a udržení spojenců proletariátu v třídním boji před i po sociální revoluci atd. Ve zvláštní části a v různých souvislostech jsou zde podrobně projednávány a osvětleny otázky národnostní a, rolnická. Stalin líčí tu dále podrobně taktiku ruských bolševiků v říjnové revoluci r. 1917. Kniha jest historickým přehledem ideového boje v KSSS. o leninskoulinii v politice třídní a mezinárodní. Čtenář najde v ní obraz vývoje bojů ruské bolševické strany proti pravým i levým úchylkám. — (F 4384.)
Dr. Otakar Machotka, Mravní problém ve světle sociologickém. Názory, metody, kritika. (Sociologické knihovny menší řad·" sv. 4.) Praha 1927. Onbis. Str. 190, Kč 23.—. Úkolem práce je, jak si formuluje sám autor, informovati českého čtenáře o té stránce sociologického myšlení francouzského, která je věnována mravnímu problému. Při tom jde mu především o to, soustavně a se zřetelem na starší podobné snahy vyložiti Durkheimovy názory, který prvý rozšířil pole sociologického bádání o obor mravních jevů. První část knihy — její historický úvod — je věnována tedy starším myslitelům (Comteovi, Savignymu, Scháffleovi, Steinthalovi, Lazarusovi, Schmollerovi, Wagnerovi, Wundtovi. Spencerovi, Westermarkovi a Simmelovi). Část druhá zabývá se názory Durkheimovými a Lévy-Bruhlem a Bayetem, jež vycházejí z něho. Ke knížce připojeno je francouzské resumé a přehled literatury. — (F. 5479/4.)
Vědecká ročenka právnické fakulty Masarykovy university v Brně. Sv. V. (1926). Brno 1926. Barvič a Novotný. Str. 235. — V obsahu, jenž přináší práce osmi autorů, dotýká se sociální politiky hlavně jen studie prof, dra Dobroslava Krejčího „Z historie novějších snah po vhodné úpravě majetku pozemkového a hlavní formy snah těch“. — (F 875/5.)
Sbírka vzorců k nespornému, konkursnímu a vyrovnávacímu řízení. Podle dřívějších sbírek upravil Ant. Hartmann, odb. přednosta v ministerstvu spravedlnosti. Vydalo ministerstvo spravedlnosti. V Praze 1927. „Ceskoslov. kompas.“ Str. 476. — (F 5970.)
Obecný zákoník obchodní, platný v historických zemích CSR. se zákony úvodními, zejm. zákonem ze dne 17. pros. 1862, č. 1 ř. z. e x 1863. Předpisy o obchodním rejstříku, o akciových společnostech a o železniční dopravě. Upravili a poznámkami i nálezy nejv. stolic soudních opatřili univ. prof. dr. R. Dominik a doc. dr. K. Kizlink Praha 1927. V. Orel. Str. 768. — Spis je prvým svazkem nové sbírky zákonů „Československé právo“, která podáva nejprve prameny obeh. práva, které v jiné sbírce dosud nejsou česky vydány. Obchodní právo má zaujmouti tři svazky nové sbírky, z nichž druhý bude obsahovat! zákony bankovní a bursovní, zákony o obchodních společnostech a společenstvech, o smlouvě pojišťovací, obchodech splátkových a pod. Třetí díl podá zákony a nařízení o směnce, šeku a cenných papírech obchodních. Bude tak podán soubor obchodního a směnečného práva podle nejnovějšího stavu našeho zákonodárství, teorie a prakse. — (Q 2961-1.)
Doc. ing. AI. Kubíče a ing. Jaro Veselý, Předpoklady úspěchů osobních, hospodářských a obchodních. Za podpory ministerstva škojství a národní osvěty a ministerstva obchodu. Brno 1926. Nákl. vl. Str. 60, Kč 7.—. Spisek patří do řady laických kázání, v Americe tolik oblíbených. Založen je na obdobných pracích Martieňových,
258 z nichž přetiskuje svoji záverečnou stať, Elbert Hubbardovč proslulém Poselství Garciovi, na Einersonovi a p. j. Jde mu při tom o mravní povznesení člověka, jehož potřebu zdůvodňuje ovsem silně utilitářsky. Dobro není tu příkazem pro dobro samo, ale proto, že přináší zase jenom dobro tomu, kdo je koná. Na tom nemění ničeho ani to, že v poslední kapitole chce a touží, aby i zaměstnání své, své obchody člověk konal sub specie aeternitatis, aby i zde řídil se nábožensko^mravními zásadami; neboť také tu odůvodňuje svůj požadavek zase tím, že jinak práce by nebyla úspěšná. Při tom — a to je předností dílka — mají jeho vývody, i když nejsou přímo převzaty z Mardena, Mardetiovu neodbytnou přesvědčivost. Není pochyby, že mohou dobře působit, povzbudit a posílit a býti ukazovatelem dobré cesty i všem zaměstnancům ve vyšších službách, k nimž zejména se obracejí. V devíti kapitolách pojednávají o Zdraví a úspěchu, Práci a charakteru, Přípravě o soustředění k radostné práci, Obrazotvornosti, cíli a vytrvalosti, Břemenu práce, Rozhodnosti a rozvinutí schopností. Síle podvědomí, Sebedůvěře, Nové moudrosti v životě obchodním. Spisek lze dobře doporučiti.
Statistická zpráva hl. města Prahy, spojených obcí Karlina, Smíchova, Vinohrad, Vršovic a Žižkova a 32 sousedních obcí a osad Velké Prahy za rok 1921. Nové řady roč. 41. Vydala statistická komise lil. m. Prahy, redigoval mag. r. Jos. Šiška. 172 tabulí na 292 stranách. Statistická zpráva za r. 1921 zabírá po prvé ve svá pozorování celý obvod Velké Prahy, jež ovšem vznikla de jure teprve 1. ledna 1922. Zachycuje tedy statisticky stav obcí, splynuvších ve Velkou Prahu v samý podvečer jejich spojení. Ale i věcně je ročenka rozšířena. Nově zařazuje řadu tabulí, z nichž některé se dotýkají právě sociálních poměrů; tak na př. tabule o úrazovém pojištění dělnickém, o podporách v nezaměstnanosti, o dělnických mzdách a platech obchodních zaměstnanců, o chudinských ústavech a podporách, o činnosti lidových vzdělávacích ústředen (Dělnické akademie, Ústř. školy dělnické, Osvětového svazu) a j. — (E 1494.)
Plzeň. (Československý regionalism. Sv. I.) Praha 1926. Nákl. revue „Parlament“. Str. 58. — Publikace pokouší se v řadě statí předních plzeňských pracovníků podat co nejvýstižnčjší obraz Plzně a to po stránce hospodářské, kulturní i sociální. Tu je zvláště uvésti příspěvky Jaroslava Koudelky „Dělnické hnutí a státní idea“, A. Berkovce a F. Linerta „Bytová nouze a obecní správa“, dr. Fr. Kříže „Péče o mládež v Plzni“, dra T, Hegnera „Zdravotnictví v Plzni“, ač i jiné stati, třeba nepřímo, se dotýkají otázek sociální politiky a soc. péče. — (D 774/1.)
V. J. Kulich, Paměti okresu turnovského za světové války a z doby státního převratu. Díl I. Okr. správ, komise v Turnově. 1925. Str. 140. — Kronika je dobrým příspěvkem k dějinám našeho osvobození. Vyličuje v pozorovaném kraji poměry, za jakých nás převrat zastihl, jeho předdobí a naše přípravy pro něj na českém venkově. A při tom ovšem všímá si nezbytně i hospodářských a sociálních poměrů. Tím tato monografie i jiné obdobné mají svůj význam také pro české novodobé dějiny sociální. — (E 1484.)
Knihy pro každého“, vydávané Státním nakladatelstvím (v Praze II., Ostrovní 24) jsou naší nejlepší a nejlevnější bibliotékou spisů poučných. Ročník obsahuje pět svazků (asi o 1000 stranách). Cena jeho je v subskripci Kč 25.— při odběru svazků brožovaných, Kč 45.— za svazky v celoplátěné vazbě plus Kč 4,50 za poštovné. Redakce pilně hledí k tomu, aby v každém ročníku byly úměrně zastoupeny vědy duchovní i exaktní. Zejména pak dbá o to, aby knihovna ta postupně po-dala všechno základní poučení politické. Mimo to se snaží šířit v nejširších vrstvách znalost literárních prací a myšlenek presidenta T. G. Masaryka, čemuž každý ročník věnuje aspoň jeden svazek.
259
Citace:
Knihopisné noticky. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1927, s. 266-271.