Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, (8). Praha: Ministerstvo sociální péče, 570 s.
Authors:

Knihopisné noticky.


Karl Příbram, Die Probleme der internationalen Socialpolitik. Nákladem C. L, Hirschfelda v Lipsku, 1927. VII a 196 stran. Pražský rodák, profesor Příbram, odborový přednosta v Mezinárodním úřadě práce v Ženevě, známý také návštěvníkům přednášek, požádaných Sociálním ústavem, vykládá v této brožuře prameny mezinárodní sociální politiky, její zásady, methody, úkoly a vyhlídky. Mezinárodní sociální politika má dva hlavní zdroje, z nichž jeden je rázu nacionálního, jeden internacionálního. Každý stát, jenž zavedl nějaké opatření sociálně-politické, snaží se, aby také sousedi je zavedli, aby nevyráběli levněji než on. A poněvadž v nynější době poznává význam mezinárodního tlaku, naléhá na mezinárodní řešení aspoň v tom směru, aby se všechny státy zavázaly aspoň k jakémusi minimu sociálně politických reforem. Naproti tomu mezinárodní ráz dělnického hnutí socialistického i katolického sám sebou vyvolává snahu, aby dělnictvo bez ohledu na hranice státní se vzájemně podporovalo, sdílelo vzájemně vymoženosti a mezinárodně je hájilo. Zásadní požadavky dnešní mezinárodní sociální politiky jsou obsaženy v mírových smlouvách, z nichž dají se vyvoditi některé všeobecné požadavky, jimž možno přičísti mezinárodní platnost: koaliční svoboda dělnictva, osmihodinová doba pracovní, nedělní klid, mzda, zaručující přiměřené existenční minimum, ochrana zdraví dělníkova při práci, ochrana dětí, osob mladistvých a žen. podpora v nezaměstnanosti, sociální pojištění, stejné zacházení s cizím dělníkem jako s domácím. Jako prostředku pro mezinárodní úpravu těchto požadavku, mezinárodní sociální politika používá Mezinárodního úřadu práce a mezinárodní konference práce, jejichž organisaci a pracovním methodám je věnována značná část spisu. Tyto instituce se snaží dospěti k jakési mezinárodní standardisaci minima sociální ochrany dělnictva. Při tom však přívrženci mezinárodní sociální politiky dožívají se značného zklamání: čím širší jest okruh, na nějž se má vztahovati mezinárodní konvence, tím méně dalekosáhlý je její obsah: čím dalekosáhlejší jest obsah konvence, tím obtížnější jest všeobecná ratifikace její. Autor proto dává na úvahu, zda by nebylo lépe obsah konvence odstupňovati podle jednotlivých skupin států s podstatně stejnou životní úrovní, což by umožňovalo, aby pokročilejší země šly ve svých vzájemných závazcích dále, nežli mohou jíti země méně pokročilé. Ovšem rozsah a potřeba sociální politiky jsou závislý na celkové politice hospodářské té které země. Tu však přestává působnost sociální politiky v běžném smyslu a začíná se rýsovati nutnost mezinárodní politiky hospodářské vůbec. Na tomto poli jsme však teprve v počátcích. Spis Příbramův nevyznívá optimisticky. Trpké zkušenosti, jichž zažili vedoucí činitelé Mezinárodního úřadu práce v posledních letech, činí je v úsudcích o budoucnosti mezinárodní sociální politiky velmi zdrženlivými.
Dr. Jaroslav Drbohlav, Mezinárodní organisace práce. Praha 1927. Čsl. obec dělnická. Str. 64. — Práce seznamuje stručně s myšlenkovým podkladem mezinárodní organisace práce, její vznikem a učleněním. V dalších statích podává přehled jednání a výsledků Mezinárodních konferencí práce, nastiňuje činnost Mezinárodního úřadu práce a oceňuje význam styků s Mezinárodní organisací práce pro Československou republiku. Na to pojednává o některých hlavních otázkách, jimiž se dosud zabývala mezinárodní organisace práce i způsob, jakým se to dálo. Tak probírá zejm. otázku nezaměstnanosti, úpravy pracovní doby. ochrany práce žen a dětí, ochrany zdraví dělnictva, ochrany vystěhovalců a otázku životní úrovně zaměstnanectva. Spisek zakončuje soupis paši nejdůležitější literatury o mezinárodní organisaci práce. — (F 6056.)
E. Chalupný, Sociologie. Díl první: Základy. Svazek první: Podstata sociologie. Soustava věd. II. vydání, nově zpracované a značně rozšířené. Praha 1927. Nákl. vl. Str. 228. — Nové vydání prvého svazku velkého díla dra Chalupného přijde velmi vhod všem, kdož počali odebírati jeho „Sociologii“, když již byla prvá část prvního dílu rozebrána. Ale i ti, kdo již mají prvé vydání svazku toho, uvítají novou publikaci, v níž se hledí již k literatuře, vydané od r. 1916, kdy práce vyšla po prvé. — (E 6251.)
Radhakamal Mukerjee, Regional Sociology (The Century Social Science Series) New York. b. r. The Century Co. Str. 287. — (F 3402.) Univ. Prof. Dr. St. Růžička, Das System der Hygiene. Auf Grundlage der neuen Lehre von dem Wohlleben (der Eubiotik). Auf der Eubiotik gegründete gesundheitliche Volkskultur als Fundament der gesamten Volks- und Staatskultur. Unter Mitwirkung des Prof, Dr. O. Bail (Prag) und anderer Fachmänner herausgegeben von —. Einleitungskapitel. Bratislava 1927. Nákl. vl. Str. 128. — Obsah a poslání knihy, která chce mluvit zejm. i k sociálním politikům, je vyznačen již jejím podrobným titulem. — (E 6233.)
Haudy Reference to Oregon Labor Laws 1927. Compiled and Issued by the Bureau of labor C. H. Gram. Salem, Oregon 1927. Str. 64. — Neoficiálna kompilace pracovního zákonodárství v Oregonu, doplněná judikaturou. — (G 2407.)
Eighteenth Abstract of Labour Statistics of the United Kingdom. Ministry of Labour. Londýn 1926. Str. 229. — Podává data z posledních let (některá až i za r. 1925) o nezaměstnanosti a o pojištění proti nezaměstnanosti, o pracovní době, mzdových poměrech, o účasti zaměstnanců na zisku a správě závodů, o cenách životních potřeb, o stávkách a výlukách, o pracovních úrazech a jejich odškodnění, o odborových organisacích zaměstnanců a zaměstnavatelů, o družstevnických a rekreačních organisacích, o sociálním pojištění, o migraci, o opatřeních chudinských a j. Pro informaci o sociálních poměrech v Anglii je statistická publikace anglického ministerstva práce pramenem velmi bohatým, (E 1621.)
Citace:
Knihopisné noticky. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1927, s. 562-564.