Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 11 (1930). Praha: Ministerstvo sociální péče, 623 s.
Authors:

Sociální pojištění.


Výnos ministerstva sociální péče ze dne 18. února 1930, č. 1149/IV/3-1930, o uplatňování nároku na přiznání státního příspěvku podle § 176 zákona ze dne 21. února 1929, č. 26 Sb. z. а n., o pensijním pojištění soukromých zaměstnanců ve vyšších službách.
A) Podmínky nároku.
Důchody podle shora citovaného zákona o pensijním pojištění zvyšují se za dobu vojenské služby za války státním občanům československým, kteří získali aspoň jeden příspěvkový měsíc před nastoupením vojenské služby za války, anebo kteří nejdéle do všeobecné demobilisace (28. února 1921) získali aspoň jeden příspěvkový měsíc, o státní příspěvek; státní příspěvek může se v případech zvláštního zřetele hodných přiznati i zaměstnancům, kteří se vrátili teprve po 28. únoru 1921 do občanského povolání. Státním občanům československým, zaměstnaným v zemi Slovenské aneb Podkarpatoruské, poskytne se státní příspěvek za dobu vojenské služby za války, vstoupili-li do pensijního pojištění nejdéle do 31. prosince 1923.
Za dobu vojenské služby za války počítá se též doba, odbytá podle zákonů o válečných úkonech, v zajetí válečném, doba, během níž byl pojištěnec internován, doba, po kterou nebyl pojištěnec jako válečný poškozenec schopen k výkonu povolání.
B) Způsob uplatňování nároku a opatření potřebných průkazů.
Nárok na přiznání státního příspěvku je uplatniti do 18 měsíců po vstupu shora citovaného zákona v účinnost, t. j. do 30. června 1930.
K zachování této, jinak neprodlužitelné lhůty stačí, podá-li oprávněná osoba: 1. v této lhůtě, 2. u příslušného nositele pojištění alespoň žádost samu s prohlášením, že potřebné průkazy předloží později.
Jako nejzazší lhůtu k předložení těchto průkazů stanoví ministerstvo sociální péče 31. prosinec 1930.
V případech, kde některý civilní neb vojenský úřad nebude s to vydati do této lhůty žádaný průkaz (na př. proto, že nebude míti k disposici potřebných záznamů) stačí pro zachování lhůty, předloží-li žadatel aspoň toto negativní vyřízení úřadu.
Žádost za přiznání státního příspěvku je podati u nositele pensijního pojištění, u něhož je, resp. byl pojištěnec naposledy pojištěn, t. j. buď u příslušné úřadovny Všeobecného pensijního ústavu anebo u příslušného náhradního ústavu pensijního. Podávati žádosti tyto přímo ministerstvu sociální péče, nemá účelu a mohlo by za určitých okolností míti za následek zmeškání zákonité lhůty a tím i ztrátu nároku.
Ucházeti se o státní příspěvek mohou nejen osoby t. č. pensijně pojištěné (ať povinně, či dobrovolně), nýbrž i bývalí pojištěnci dnes již z jakéhokoliv důvodu (nezaměstnanost, nějaká služba veřejná vyňatá z pensijního pojištění, zaměstnání, podrobené jinému druhu pojištění sociálního), dočasně pensijně nepojištění, dále důchodci jakož i pozůstalí pojištěnců resp. důchodců, pokud ovšem u veškerých těchto pojištěnců, resp. důchodců, jsou splněny zákonné podmínky uvedené v oddílu A.
Pozůstalými rozumějí se zde osoby, oprávněné podle ustanovení § 15, bodu 2., pensijního zákona čís. 26/1929 Sb. z. a n. k důchodu vdovskému, sirotčímu a rodičů.
Za oprávněné osoby (ať důchodce, či jich pozůstalé), které zemřely
212 po 1. lednu 1929, aniž nárok na státní příspěvek uplatnily, mohou tak, řídíce se předpisy tohoto výnosu, učiniti do předepsané lhůty jich dědicové, prokáží-li dostatečným způsobem své dědické právo resp. jeho titul, anebo — nebylo-li dědictví dosud odevzdáno — i správcové pozůstalosti.
K podání žádosti doporučuje se použiti formulářů jednotlivými úřadovnami Všeobecného pensijního ústavu, resp. náhradními pensijními ústavy případně vydaných.
Průkazy, jimiž je žádost doložiti, jsou tyto:
I. Průkaz státního občanství.
Při opatřování tohoto' průkazu je postupovati podle vyhlášky ministerstva vnitra ze dne 15. prosince 1926, čís. 225 Sb. z. а n., o průkazu o státním občanství republiky Československé.
II. Průkazy o době vojenské služby za války, jakož i o rovnocenných skutečnostech, zmíněných v oddílu A, odst. 2.
O opatření těchto průkazů platí toto:
1. Dobu skutečné vojenské služby za války, jakož i dobu válečného zajetí potvrdí žadateli vojenská správa.
2. Dobu, odbytou podle zákonů o válečných úkonech, ověří žadateli rovněž vojenská správa, pokud to její záznamy dovolí. V případech, kde o této době nebude moci vojenská správa vydati buď žádné potvrzení vůbec anebo potvrzení neúplné, obraťtež se žadatelé na ten úřad nebo orgán, na nějž vojenská správa ve svém vyřízení žadatele případně odkáže nebo v jehož obvodu osobní válečný úkon konali.
3. Dobu, po kterou nebyl pojištěnec jako válečný poškozenec ze stavu mužstva schopen k výkonu povolání, potvrdí žadatelům příslušné zemské úřady pro péči o válečné poškozence, vyjímajíc osoby, které byly vojensky superarbitrovány a nepřihlásily se jako váleční poškozenci podle zákona ze dne 8. dubna 1919, čís. 199 Sb. z. а n., a o zaopatření podle zákona ze dne 20. února 1920, čís. 142 Sb. z. a n. ve znění zákona ze dne 25. ledna 1922, čís. 39 Sb. z. a n. u těchto zemských úřadů, anebo se sice přihlásily, ale nebyly těmito úřady· za takové uznány.
Těmto osobám, jakož i invalidním vojenským gážistům vydá podle možnosti vojenská správa potvrzení, zda a kdy byly superarbitrovány pro vadu, vzniklou vojenskou službou za války.
4. Ověření doby, po kterou byl pojištěnec internován, ať již na území bývalého Rakousko-Uherska, či mimo ně, provedou okresní úřady, a to zpravidla ten úřad, v jehož obvodu měl žadatel před svým internováním naposled trvalé bydliště.
Žádost za vydání průkazů, pokud přísluší podle toho co bylo řečeno ad 1—3., vojenské správě, nechť řídí oprávněná osoba na vojenské kmenové těleso pojištěncovo, když by je neznala, na domovské doplňovací okresní velitelství, a to podle připojeného vzoru.
Žádost na nositele pensijního pojištění za přiznání státního příspěvku, jakož i veškeré žádosti, řízené jak na okresní, tak na vojenské úřady za účelem opatření průkazů ad I. а II. a konečně i průkazy tyto samy jsou kolku prosty; vydání těchto průkazů není stiženo dávkou za úřední úkony ve věcech správních podle zákona čís. 53/1925 Sb. z. a n. ve znění zákona čís. 253/1926 Sb. z. a n. (výnos ministerstva financí ze dne 9. listopadu 1929, č. j. 98913-29/V/16, uveřejněný ve Věstníku ministerstva financí č. 12 z roku 1929, odd. I., B, č. 152). V žádostech musí býti však výslovně uvedeno, že průkaz je žádán jako doklad k žádosti za přiznání státního příspěvku podle § 176 zákona čís. 26/1929 Sb. z. a n.
213 Vzorec žádosti na vojenskou správu.
v
Kolku prosto!
Průkaz podle § 176, odst. 5., zákona ze dne 21. února 1929, čís. 26. Sb. z. a n.
žádám za vydání průkazu o vojenské službě za války k doložení žádosti podle § 176, odst. 5., zákona ze dne 21. února 1929, čís. 26 Sb. z. а n., o pensijním pojištění soukromých zaměstnanců ve vyšších službách.
1. Jméno, příjmení a rok narození: ,
2. Rok odvodu nebo třídění:
3. Nynější a případná dřívější domovská příslušnost:
4. Vojenský útvar, u něhož nastoupil žadatel vojenskou službu a den tohoto vstupu:
5. Přerušení vojenské služby (kdy, po kterou dobu a z jakého důvodů) : ;
6. Zda a od kterého československého vojenského útvaru obdržel propouštěcí list:
7. Byl zajat, zproštěn, přidělen k válečným úkonům:
Další body vyplní vojenští gážisté a z mužstva jen ti, kteří byli vojensky superarbitrováni a nepřihlásili se jako váleční poškozenci podle zákona ze dne 8. dubna 1919, čís. 199 Sb. z. а n., a o zaopatření podle zákona ze dne 20. února 1920, čís. 142 Sb. z. a n. ve znění zákona ze dne 25. ledna 1922, čís. 39 Sb. z. a n. u zemských úřadů pro péči o válečné poškozence v Praze, v Brně nebo v Bratislavě, nebo u Úřadu pro péči o válečné poškozence pro Podkarpatskou Rus v Užhorodě, anebo se sice přihlásili, ale nebyli těmito úřady za takové uznáni.
8. Kolikrát a kdy byl superarbitrován:
9. Byl-li v důsledku superarbitrace propuštěn z branné moci a kdy:
10. Má-li o tom nějaké doklady a jaké1):
Datum a vlastnoruční podpis.
214
  1. Doklady nechť žadatel připojí!*
Citace:
Sociální pojištění. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1930, svazek/ročník 11, s. 224-226.