Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 68 (1929). Praha: Právnická jednota v Praze, 688 s.
Authors:

Místopisný slovník Československé republiky.

1929. Nákladem Československého Kompasu, tisk. a vyd. akc. spol. v Praze — na Smíchově, Plzeňská 79. Cena Kč 180—. 778 stran formátu velké osmerky.
Právě vydaný Chromcův Místopisný slovník čsl. rep. obsahuje nejdůležitější místopisné, statistické, správní dopravní i hospodářské údaje nejen o 15711 místních obcí ČSR., nýbrž i o osadách, dědinách a samotách, pokud jsou významné buď hospodářsky, historicky, turisticky nebo jinak. Obsáhlý tento material, řaděný přehledně v jediné abecedě pro celou republiku, jest zpracován jednak podle úředních pramenů, zejm. podle Statistického lexikonu obcí v rep. čsl. (Čechy; Morava a Slezsko; Slovensko), Administrativního lexikonu obcí v rep. čsl. (Čechy; Morava, Slezsko, Slovensko a Podkarpatská Rus), Dopravního lexikonu min. železnic a pošt a jiných, jednak z Kotyškova a Sedláčkova Místopisného slovníku král. čes., Práškových Čech a mn. j. Vedle nynějších úředních názvů obcí jsou uvedeny i dřívější názvy a nesprávné a neoprávněné názvy s odkazy na dnešní úřední místní jména. U každého hesla je uvedeno přísl. zkratkami, čím místo je, v které zemi leží, po případě z kterých osad se skládá; dále rozloha v hektarech, počet domů a obyvatelů, statistika národnostní a náboženská, příslušnost obcí k okr. (správnímu) úřadu, okr. soudu, četnické stanici, farnímu úřadu, posl. pošta, telegrafní stanice, telefonní hovorna, nejbližší železniční a autobusové stanice neb zastávky. Správné adresování je zabezpečeno mluvnickými poznámkami (označením rodu neb čísla u pochybných místních názvů). Příslušnost k bernímu úřadu katastrálnímu úřadu měřickému, krajskému soudu, finančnímu (okres.) ředitelství, obch. a živn. komoře, doplňovacímu okr. velitelství a pod. se zjistí snadno z připojených abecedních seznamů okres, soudů a správních okresů ČSR., v nichž jsou vedle statistických dat uvedeny i příslušné úřady. Přehledností, grafickou úpravou, rozmanitostí, obsáhlostí a spolehlivostí zpracovaného místopisného materiálu, jakož i levnou, obecně přístupnou cenou, předčí tento místopisný slovník rep. čsl., jak se lze přesvědčiti srovnáním, všechny dosavadní příručky tohoto druhu a bude vítanou každodenní pomůckou nejen soukromníků, ale i úřadů, ústavů peněžních i dobročinných, obchodů, továren atd.
Citace:
Místopisný slovník československé republiky. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1929, svazek/ročník 68, číslo/sešit 19, s. 623-623.