Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 5 (1924). Praha: Ministerstvo sociální péče, 620 s.
Authors:

Péče o mládež a osoby odkázané na veřejnou pomoc.


Výnos ministerstva sociální péče ze dne 29. prosince 1923, č. 14010/I., o směrnicích pro provádění akce ošacovací na účet subvence, povolené ministerstvem sociální péče.
I. — Státní podpora na ošacení určena je k opatření potřebného šatstva, obuvi a prádla, potřebným dětem — pravidelně ve věku do 14 let — osob nezaměstnaných, při čemž je možno přihlížeti v případech zvláště naléhavých i k dětem invalidů i jiným dětem, které pomoci té nezbytně potřebují, zvláště k chudým dětem osiřelým a opuštěným. Dětem musí se dostati potřeb těch in natura.
II. — Částka Kč 7000000,—, povolená na ošacení poukáže se České zemské komisi pro péči o mládež v Praze, a to na její zvláštní účet u Zemské banky království českého jako státní podpora, určená k naznačenému účelu. Disposice těmito prostředky vázána je na souhlas delegovaného zástupce ministerstva sociální péče. Peněz těch upotřebí se v jednotlivých zemích se zřetelem na počet dětí této pomoci potřebujících i jiné poměry hospodářské, přibližně dle stejného klíče jako roku loňského.
III. — Pomocnou akci ošacovací na účet těchto prostředků provedou v jednotlivých zemích zemská ústředí pro péči o mládež, a to: v Čechách Česká zemská komise pro péči o mládež v Praze a Německá zemská komise pro ochranu dětí a péči o mládež v Liberci, na Moravě Česká zemská péče o mládež v Brně, a Německá zemská komise pro ochranu dětí a péči o mládež v Brně, ve Slezsku Česká a Německá zemská ústředna pro ochranu dětí a péči o mládež ve Slezsku v Opavě; na Slovensku a v Podkarpatské Rusi divise Československého Červeného kříže v Bratislavě, pokud se týče v Mukačevě.
Korporacím, pověřeným provedením této akce náleží, aby si k snadnějšímu obstarávání úkolu toho zřídily zvláštní pomocné komitéty ošacovací, do nichž přibrati jest zástupce všech význačnějších institucí, zabývajících se péčí o mládež v zemi.
IV. - Provedení akce ošacovací v jednotlivých okresech a obcích stane se v zemích historických za pomoci Okresních péčí o mládež, na Slovensku a v Podkarpatské Rusi za pomoci místních spolků Čs. Červeného kříže a jejich odborů pro péči o mládež. Okresní péče, pokud se týče místní spolky Čs. Červeného kříže, zřídí si rovněž dle potřeby k snadnějšímu
179 obstarávání tohoto úkolu zvláštní pomocné komitéty za účasti všech důležitých místních korporací, pečujících o mládež v okrese. Jejich úkolem bude především vyšetřiti a sepsati na základě podrobného šetření za pomoci škol, obecních úřadů, svých důvěrníků, po případě i jiných činitelů, všechny děti, pro které je pomoc ta určena a které jí skutečně potřebují, a sestaviti na základě toho výkaz o potřebě ošacovací pro celý obvod své působnosti a podati pak příslušnému ústředí zemskému, pověřenému řízením a provedením akce, návrh a žádost za povolení přídělu šatstva na účet vyměřených mu prostředků státních.
V. — Okresním správám politickým (okresním úřadům) bude uloženo, aby věnovaly akci té největší pozornost a aby přihlížely k jejímu správnému a bezvadnému provedení. Za tou příčinou jsou Okresní péče povinny, předkládati jim k nahlédnutí své návrhy, aby se mohly přesvědčiti a vyjádřiti o jejich správnosti. Rovněž jsou Okresní péče povinny aby ustanoveným zástupcům odborových organisací dělnických ve svém sídle poskytly možnost nahlédnouti do těchto žádostí a návrhů a posouditi jejich správnost.
VI. — Zemská ústředí pro péči o mládež, pověřená provedením a řízením akce ošacovací, podrobí předložené jim žádosti a návrhy bedlivému prozkoumání a povolí pak přiměřené příděly šatstva, prádla a obuvi na účet vyměřené jim kvoty z podpory státní.
Při stanovení přídělů je třeba míti zření, jak k počtu dětí, potřebujících této pomoci, tak i k prostředkům, které jsou dány zemským ústředím pro tento účel k disposici.
VII. — Pokud vzhledem k potřebě rychlého provedení celé akce jest nemožno vypsati veřejnou soutěž, zadají se dodávky potřebných součástek oděvních soutěží omezenou. Při tom bude se přihlížeti přiměřeným způsobem především k družstvům dělnickým, dále k družstvům invalidním, legionářským a ku sdružením živnostenským. Vodítkem tu bude, aby zadáváním dodávek čeleno bylo nezaměstnanosti a aby byly pokud možno vyloučeny dodávky hotového zboží skladového.
Řízení zadávací provede zvláštní ústřední komise zadávací, zřízená při České zemské komisi pro péči o mládež v Praze, jež zastoupena bude v zasedací komisi 3 členy. Do zadávací komise mohou vyslati své zástupce všechna zemská ústředí pro péči o mládež a Československý Červený kříž, jakož i ministerstvo sociální péče a obchodu. Hledíc k § 19 zadávacího řádu přiberou se do ústřední zadávací komise: 1. jeden zástupce Ústředního svazu československých průmyslníků, 2. zástupce Obchodní a živnostenské komory v Praze, 3. tři zástupci odborových organisací dělnických (odborového sdružení československého a obce dělnické), 4. zástupce Národní Jednoty Pošumavské, 5. zástupce Národní Jednoty Severočeské.
Tato komise zadá s výhradou schválení ministerstva sociální péče veškeré dodávky pro pomocnou akci ošacovací, přihlížejíc k zásadám právě uvedeným, jakož i k těmto bližším směrnicím:
1. Při zadávání bude postupováno podle vládního nařízení ze dne 17. prosince 1920, č. 667 Sb. z. a n., (zadávacího řádu) a podle prováděcích předpisů k zadávacímu řádu (výnos ministerstva veřejných prací č. j. 10/2/69-36375 ex 1923 ze dne 10. června 1923).
2. Jednotlivá zemská ústředí pro péči o mládež jakož i ministerstvo sociální péče a ministerstvo obchodu mají právo sděliti ústřední zadávací komisi při České zemské komisi v Praze seznam firem, jež by měly býti
180 vyzvány k podání nabídek. Na základě toho bude sestaven ústřední zadávací komisí seznam firem, které budou vyzvány k nabídce.
3. Rozhodnutí komise stane se po posudku podaném o jakosti zboží a přiměřenosti ceny, za šetření anonymity vzorků odborným nestranným znalcem.
4. Opis protokolu o jednání zadávací komise a seznam zadaných dodávek s udáním firmy, množství, druhu, ceny jednotkové a ceny úhrnné bude sdělen ministerstvu sociální péče a ministerstvu obchodu.
VIII. — Firmy, u kterých zboží bylo objednáno, dodají je k poukazu příslušného zemského ústředí péče o mládež proti potvrzení přímo jednotlivým Okresním péčím o mládež (místním spolkům Čs. Červeného kříže); jejich úkolem pak bude, aby došlým šatstvem podělily jednotlivé děti správně dle schválených návrhů. Rozdělování šatstva zúčastní se také přednostové okresních správ politických, nebo jejich zástupcové a zástupcové odborových organisací dělnických v sídle Okresní péče o mládež, aby měli možnost kontrolovati správnost jeho provádění. Okresní péče jsou povinny vésti o přídělech přesné záznamy, které po skončení akce zašlou příslušným zemským ústředím.
IX. — Účty dodavateli řádně vystavené, předloží příslušná zemská ústředí upravíce je náležitě dle skutečné dodávky Pomocnému komitétu ošacovacímu, zřízenému při České zemské komisi pro péči o mládež v Praze, která vyúčtované částky poukáže příslušnému zemskému ústředí.
X. — V jednotlivých okresech bude možno se schválením ústřední komise zadávací připustiti odchylky v tom směru, že by se Okresním péčím nepřikazovalo zboží, jehož je v okrese dostatek a které se v okrese vyrábí, a že by se jim namístě toho vyplatila přiměřená částka peněžní, aby samy vhodnějším způsobem opatřily potřebné oděvní součástky pro děti svého okresu.
XI. — Zemská ústředí, pověřená provedením akce, jakož i ministerstvo sociální péče samo přesvědčí se o řádném průběhu akce i o kvalitě dodaných oděvních součástek vhodnou cestou svými orgány.
XII. — O použití povolených peněz státních na akci ošacovací jsou povinny korporace tímto úkolem pověřené, předložiti ministerstvu sociální péče podrobné vyúčtování.

Výnos ministerstva sociální péče ze dne 5. ledna 1924, č. 102/I/2.-1924 o pomocné akci ošacovací pro děti nezaměstnaných.
Na základě usnesení vlády ze dne 14. m. m. byla uvolněna ze státního rozpočtu částka Kč 10000000,— k účelům pomocné akce pro děti nezaměstnaných. Z toho připadá 7000000,— na ošacení potřebných dětí nezaměstnaných rodičů a částka 3000000,— Kč k účelům pomocné akce vyživovací. Akci ošacovací řídí ministerstvo sociální péče, stravování dětí nezaměstnaných rodičů je řízeno ministerstvem pro zásobování lidu. Jako při loňské akci bude i nyní nutno, aby okresní úřady politické správy měly akci v obvodu své působnosti v náležité patrnosti a aby jí poskytly v mezích své úřední pravomoci co nejúčinnější podporu.
K tomu cíli připojují se k informaci příslušného úřadu směrnice pro provádění pomocné akce ošacovací, stanovené na základě svrchu uvedeného usnesení vlády ministerstvem sociální péče (v. č. 14010/I. ex 1923).
Podle těchto směrnic jeví se součinnost okresních úřadů politické správy zejména v tom směru, že jim předkládají sdružení Okresní péče o mládež (česká i německá; na Slovensku a v Podkarpatské Rusi pomocné
181 komitéty, ustanovené divisemi Československého Červeného kříže v Bratislavě a v Mukačevě) k nahlédnutí návrhy na příděly potřebných oděvních součástek k ošacení nuzných dětí v okrese, že tyto úřady se dále účastní při přejímání zboží, zasílaného sdružením Okresní péče o mládež (pomocným komitétem) jednotlivými dodavateli a že se zúčastní rozdělování šatstva a obuvi.
Zvláště bude úřadům politické správy přihlížeti k tomu, aby o převzetí zboží, zaslaného dodavateli pro ošacení dětí v okrese, byl učiněn podrobný protokolární záznam, obsahující zjištění, zda zboží došlo v množství, kvalitě i ceně, odpovídající objednávce. Záznam sluší opatřiti podpisy všech členů přejímacího komitétu, t. j.: zástupce Okresní péče o mládež, zástupce okresního úřadu politické správy, znalce a zástupců nezaměstnaných (odborových organisací dělnických). Sdružení Okresní péče o mládež buďte vyzvána, aby záznamy o převzetí zboží spolu s kopiemi objednacích listů vždy bezodkladně byly předány příslušnému zemskému ústředí, pověřenému provedením akce, aby tak byla umožněna urychlená výplata účtů dodavatelům. Při rozdílení samém sluší zástupcům okresních úřadů politické správy zajistiti si potřebný vliv za účelem spravedlivého rozdílení podpor.
Páni přednostové politických úřadů se žádají, aby způsobem právě naznačeným v rámci své působnosti poskytli pomocné akci svoji účinnou podporu, aby i jinak měli akci v náležité patrnosti a přičinili se o její plný úspěch. O průběhu pomocné ošacovací akce budiž sem občasně podána zpráva.

Vládní nařízení ze dne 25. ledna 1924, č. 25, že vysvědčení na odchodnou trojtřídní pokračovací školy pro hluchoněmé při státním ústavě pro hluchoněmé v Kremnici opravňují k nastoupení a samostatnému provozování živnosti obuvnické a živnosti dámského krejčovství na základě průkazu jednoročního zaměstnání pomocnického (tovaryšského), pokud se týče dělnického zaměstnání v továrně.
Vláda republiky Československé nařizuje podle § 5 uh. zák. čl. ze dne 18. května 1884, č. XVII, o živnostenském zákoně:
§ 1. — Vysvědčení o úspěšně odbyté návštěvě trojtřídní pokračovací školy pro hluchoněmé při státním ústavě pro hluchoněmé v Kremnici opravňuje, jsou-li splněny všeobecné zákonné podmínky a je-li prokázáno jednoroční zaměstnání ve vlastnosti pomocníka (tovaryše), pokud se týče továrního dělníka v živnostech shora uvedených, k nastoupení a samostatnému provozování těchto živností.
Vysvědčení buď opatřeno doložkou:
»Toto vysvědčení nahrazuje podle § 5 zák čl. XVII/1884 uh. a podle vládních nařízení ze dne 13. září 1920, čís. 528 Sb. z. a n., a ze dne 25. ledna 1924, čís. 25 Sb. z. a n., průkaz řádně ukončeného učebního poměru (list tovaryšský neb zkoušku tovaryšskou) pro živnost ........ a opravňuje, jsou-li tu všeobecné zákonné náležitosti a je-li zároveň prokázáno jednoroční zaměstnání pomocnické (tovaryšské), pokud se týče dělnické v továrně, k nastoupení a samostatnému provozování této živnosti.«
Výhoda tato platí i pro absolventy této školy ročníku 1922/23.
§ 2. — Provedením tohoto nařízení pověřuje se ministr průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministrem školství a národní osvěty.
(Vyhlášeno v částce 12. Sb. z. a n. dne 1. února 1924.)
182 Vládní nařízení ze dne 31. ledna 1924, č. 30, o započtení zaměstnání v ústavních dílnách zemské vychovatelny v Opatovicích do doby učební.
Vláda republiky Československé nařizuje podle § 14 b), odst. 2., zákona ze dne 5. února 1907, čís. 26 ř. z., kterým byl změněn a doplněn řád živnostenský:
§ 1. — Zaměstnání v dílnách zemské vychovatelny v Opatovicích při řemeslných výkonech, vypočtených v § 2, budiž pokládáno za rovnocenné zaměstnání učňovskému v příslušných řemeslných živnostech.
§ 2. — Ve smyslu § 1 jsou to řemeslné výkony v těchto živnostech: a) zámečnické, — b) truhlářské, — c) košíkářské, — d) kartáčnické, — e) krejčovské, — f) obuvnické, — g) knihařské, — h) natěračské a lakýrnické.
§ 3. — Zaměstnání v § 1 uvedené pokládá se však toliko tenkráte za zaměstnání rovnocenné učňovskému v příslušných řemeslných živnostech, když děje se za návodu osob, které mají průkaz způsobilosti pro příslušnou živnost nebo jinak dostatečné vzdělání odborné, a zaměstnání školnímu a dílenskému věnováno jest nejméně 48 hodin týdně.
§ 4.(1) Na vysvědčeních o tomto zaměstnání budiž poznamenáno, že zaměstnání dálo se za návodu dozorčího orgánu, opatřeného průkazem způsobilosti pro příslušnou živnost, nebo některého jiného dozorčího orgánu s dostatečným vzděláním odborným.
(2) Kromě toho budiž vysvědčení opatřeno doložkou:
Toto vysvědčení nahrazuje podle § 14 b), odst. 2., zákona ze dne 5. února 1907, čís. 26 ř. z., a podle vládního nařízení ze dne 31. ledna 1924, čís. 30 Sb. z. a n., jsou-li tu zákonné předpoklady, průkaz řádně ukončeného učebního poměru pro živnost ..........
§ 5. — Provedením tohoto nařízení pověřuje se ministr průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministrem vnitra.
(Vyhlášeno v částce 16. Sb. z. a n. dne 15. února 1924.)

Výnos ministerstva sociální péče ze dne 18. února 1924, č. 1505/I-2-1924 o pomocné akci ošacovací pro děti nezaměstnaných.
Dodatkem k svému výnosu ze dne 5. m. m. č. j. 102/I-2-1924 vyrozumívá ministerstvo úřady politické správy, že za příčinou jednoduššího řízení a úspory režijních výloh stanoví se poněkud odchylný postup při kontrole zboží, určeného k ošacení dětí nezaměstnaných.
Změna spočívá v tom, že zkoumání jakosti objednaného zboží bude provedeno na místě výroby, takže při přejímání zboží v jednotlivých okresech bude kontrolováno jen množství a druh (velikost (čísla) obuvi a pod.) nikoliv již kvalita.
K tomu cíli budou vzorky oděvních součástek zasílány do míst, kde bude zboží zhotoveno. Příslušné okresní úřady politické správy zjistí svým zástupcem za účasti přibraných zástupců místní Okresní péče o mládež (na Slovensku a v Podkarpatské Rusi místních spolků Čsl. Červeného kříže, pokud působí v místě), zda vyrobené zboží odpovídá kvalitě vzorku. Vzorek bude zaslán do místa výroby náležitě označen a v zapečetěném obalu. Po vykonané kontrole bude zboží označiti signaturou politické správy, případně i Okresní péče o mládež a bude třeba učiniti podle potřeby i jiná opatření, aby nemohla nastati záměna zboží.
Pokud v místě bude více výrobců oděvních součástí, jimž byla dodávka
183 zadána, provede se kontrola dodávky najednou pro všechny oděvní součástky týmiž orgány za účelem úspory režie.
V okresích, kam bude zboží zasláno k podělení nuzných dětí, budou přejímací komitéty, o nichž se mluví ve zdejším svrchu uvedeném výnosu, zkoumati již jen, zda množství a druh zboží (čísla obuvi a pod.) odpovídá objednávce.
Hledíc k tomu, že tyto přejímací komitéty nebudou již zkoumati kvality zboží, netřeba, aby se při přejímání účastnil odborný znalec.
Jinak zůstávají v platnosti ustanovení zdejšího výnosu ze dne 5. m. m. č. j. 102/I/2.-1924.
Okresní úřady politické správy, v jejichž obvodu budou firmy, které dodají oděvní součástky pro pomocnou akci ošacovací a jimž tudíž bude příslušeti, aby prozkoumaly jakost dodávaného zboží, budou vyrozuměny dodatečně, jakmile bude skončeno zadávací řízení.
184
Citace:
Péče o mládež a osoby odkázané na veřejnou pomoc.. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1924, svazek/ročník 5, s. 195-200.