Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 1 (1919). Praha: Ministerstvo sociální péče, 623 s.
Authors:
Výnos ministerstva sociální péče republiky Československé ze dne 7. dubna 1920 č. j. 3533/В o ohraničeni kompetence ministerstva sociální péče a ministerstva Národní obrany v obor péče o válečné poškozence.
Až do zákonné úpravy pravomoci všech ministerstev stanoví ministerstvo sociální péče v dohodě s ministerstvem Národní obrany toto ohraničení vzájemné pravomoci v oboru péče o válečné poškozence:
Povšechně platí zásada, že v oboru ,péče o válečné poškozence pravomoc ministerstva sociální péče se vztahuje na invalidní mužstvo, vyjímajíc mužstvo z povolání, na příslušníky onoho invalidního mužstva, jakož i na pozůstalé po vojínech (mužstvu), kteří padli neb zemřeli následkem služby válečné neb jsou nezvěstní.
Pravomoc ministerstva sociální péče vztahuje se pouze na válečné poškozence světové války, nikoliv tedy na t. zv. patentální invalidy a invalidy z doby před světovou válkou; ať již invalidita jich vznikla následkem polních, tažení či mírových služeb vojenských.
Při tom se rozumí dobou světové války doba až do provedení všeobecné demobilisace.
V pravomoc ministerstva Národní obrany patří péče o invalidní gážisty a mužstvo z povolání, o příslušníky těchto osob, jakož i o pozůstalé po gážistech a vojínech z povolání, kteří padli neb zemřeli následkem služby válečné, neb jsou nezvěstmi.
Ze zásady právě naznačené stanoví se z důvodu účelnosti v jednotlivých odvětvích péče o válečné poškozence tyto odchylky:
Léčebná péče.
Ministerstvu Národní obrany přísluší pečovati o léčení, vojínů až do právní účinnosti superarbitrace, t. j. až do doby, od které bude invalidovi přiznána vojenská invalidní pense, případně důchod dle zákona o požitcích válečných poškozenců.
Pojem léčení zahrnuje též příděl prvních prothés, jež dlužno tudíž poskytnouti na účet ministerstva Národní obrany bez omezení na počátek účinnosti superarbitrace.
Superarbitrace, o níž vydá ministerstvo Národní obrany v dohodě s ministerstvem sociální péče bližší předpisy, se provede nejdéle do roku — u vojínů tuberkulosních nejdéle do 18 měsíců — od okamžiku, kdy byl vojín zařazen ve stav nemocného mužstva; před uplynutím naznačené doby bude ovšem superarbitrován každý, u něhož léčebný proces byl dříve skončen.
Invalidní mužstvo, jež bude nutno léčiti neb školiti ještě po účinnosti superarbitrace, bande převzato do léčebného stavu vojenských nemocnic neb do zaopatření vojenské správy, ale na účet ministerstva sociální péče.
Na čas přidělení do léčení neb ubytování a stravování ve vojenských nemocnicích podléhají tyto osoby kázni vojenské.
Výroba prothés.
Péče o výrobu prothés soustřeďuje se pod pravomocí ministerstva sociální péče.
Bližší předpisy o tom, na které prothésy a orthopedickou obuv má invalidní mužstvo nárok, budou» vydány v dohodě s ministerstvem Národní obrany.
Péče o válečné slepce.
Ministerstvu sociální péče přísluší podpůrná péče také o válečné poškozence ze stavu gážistů a mužstva z povolání, kdežto zákonná péče o (léčení a poukaz požitků) zůstává ministerstvu Národní obrany. Péče při uvedeni v občanský život hospodářský.
Při školení, hospodářském osamostatnění, zprostředkování práce, opatření prodejů tabáku (tabáčních skladů, trafik), propůjčení koncesí (licencí) kinematografických, zakládání domovin, kolonisací, zřizování družstev si pod., poskytne ministerstvo sociální péče pomoc také invalidním gužistům a pozůstalým por padlých neb následkem služby válečné zemřevších gážistech, jakož i invalidnímu mužstvu z povolání a pozůstalým po mužstvu z povolání; zvláštní výlohy této podpůrné péče budou ministerstvem Národní obrany refundovány.
Proto dlužno takovéto zvláštní výlohy (podpory, zápůjčky a pod.) zvláště účtovati, aby náhrada těchto výloh mohla býti u vojenské správy vyžádána.
Fondy a nadace.
Směrnice pro správu movitého i nemovitého jmění, fondů a nadací, sledujících účely péče o válečné poškozence budou vydány zvláště.
Pravidla tato platí od 1. května 1920 s tím podotčením, že ministerstvo sociální péče a ministerstvo Národní obrany budou se v oboru péče o válečné poškozence vzájemně podporovati a to jak bezprostředně, tak také podřízenými svými úřady a orgány.
Citace:
Výnos ministerstva sociální péče republiky Československé ze dne 7. dubna 1920 č. j. 3533/B …. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1919, svazek/ročník 1, číslo/sešit 11, s. 430-431.