Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 1 (1919). Praha: Ministerstvo sociální péče, 623 s.
Authors:

Česko-americký kurs sociální péče.


V místnostech letohrádku v Královské Oboře — tam, kde se ještě před rokem snilo, uvažovalo a jednalo se o něčem docela jiném — uspořádalo tento sociální kurs v době oni 1. srpna do 15. září t. r. americké mezinárodní sdružení Y. W. C. A. (Young Womens Christian Associations), které pozvala presidentka Československého Červeného kříže sl. Dr. Alice Masaryková do Prahy, aby zde povzbudilo, vychovalo a zorganizovalo sociální práci našich žen pο způsobu americkém. Přání tomu ochotně vyhovělo několik členek tohoto sdružení роd vedením mise Ruth Crawiordové a miss Mary E. Hurlbuttové a s opravdovostí, energií i obětavostí jen jim vlastní ujaly se provedení tohoto úkolu.
Vedle zevrubného soupisu a důkladného poznání všech sociálních zřízení v obvodu Velké Prahy, má sloužiti k účelu tomu také tento kurs. Odbornicemi na slovo vzatými dostalo se tu posluchačkám kursu potřebných vědomostí a znalostí teoretických a praktických, a to přednáškami ve formě rozhovoru, seminárních cvičení a praktických prací podle osvědčených method amerických, aby tak vypěstěny byly zvláště zdatné pracovnice sociální, způsobilé pomáhati sivé vlasti v různých u nás dosud zanedbávaných úkolech péče sociální. Potřebný materiál praktický poskytly některé instituce v oboru tom působící, jako policejní ředitelství, zemská komise pro péči o mládež, poradny pro matky a kojence, některá hřiště a j.
Kouzlem důvtipu, dovedností a obětavostí pořadatelek přeměněny a upraveny byly místnosti letohrádku v milý útulek pro tento stánek vědění a práce. Všude snoubí se tu vybraný vkus s jednoduchou účelností, vzornou čistotou a pořádkem. To viděti je v přednáškovém saloně, který jest zároveň místností pro volný pobyt chovanek, dále v čistě upravených ložnicích, v jídelně improvisované prostě a účelně v přízemních chodbách budovy, a rovněž i v kuchyni i jinde. Vše ovanuto je půvabem útulnosti, účelnosti a jednoduchosti.
Kurs, jehož veškeré finanční náklady hradila rovněž Y. W. C. A. sama, navštěvovalo 27 posluchaček, z nichž byly 3 externistky. Povolání byly různého; po většině úřednice, učitelky, vysokoškolské studentky, ošetřovatelky, sokolky, dělnice a j. Velká část z nich vyslána byla k návštěvě kursu jednotlivými úřady, korporacemi a obcemi a p. za tím účelem, aby získaných tu vědomostí a zkušeností použily pak k povznesení jejich vlastní činnosti. Při vyučování rozděleny byly chovanky střídavě na několik skupin podle jednotlivých oborů sociální práce. Byly to skupiny pro péči o mládež, rekreaci, hygienu, péči o matky a kojence a p.
I po stránce tělesné a zdravotní, kterou na starosti měla americká Češka sl. Dr. Olga Šťastná, řízen byl ústav vzorně. Posluchačky konaly pravidelná cvičení tělesná i různé sportovní hry, aby svěžest a ladnost těla podporovala a udržovala zdravou a čilou mysl.
Není pochybnosti, že tento sociální kurs splní skvěle poslání, které si vytknul. Zárukou toho jsou nejen vynikající, odborné vědomosti a zkušenosti pořadatelek a jejich osvědčená methoda práce sociální, ale hlavně také jejich opravdové, hluboce založené cítění sociální a z něho prýštící láska k věci, která strhuje a poutá k účinné spolupráci a ku snaze, zlepšiti naše sociální poměry, všechny, kdo jsou na blízku těmto apoštolkám opravdové lidskosti a práce, a jest také požehnáním jejich neúmorné, ušlechtilé činnosti.
Kurs ten navštívil také ministr sociální péče, Dr. Winter, společně s ministerským radou Drem Tůmou a přesvědčiv se zevrubnou prohlídkou ústavu i rozhovorem s jednotlivými posluchačkami o dosavadních výsledcích jejich výchovy, vyslovil plné uznání všem, kdo přispěly ke zdaru kursu, a projevil zároveň naději, že absolventky jeho stanou se hlasatelkami a šiřitelkami vědomostí a snah, které tu poznaly, a semeništěm pro další výchovu a rozmnožení podobných sociálních pracovnic, které naše republika tak naléhavě potřebuje ku zlepšení svých poměrů sociálních zvláště v nynějších těžkých dobách.
Budova letohrádku v Král. Oboře věnována bude trvaje tomuto významnému účelu a sice tím způsobem, že se jí v době trvání školního roku použije Jako internatu pro posluchačky jednoroční "Ženské školy sociální péče" v Holešovicích a v době prázdnin k pořádání podobných prázdninových kursů sociálních. Dr. Tůma.
Citace:
Česko-americký kurs sociální péče.. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1919, svazek/ročník 1, s. 47-48.