Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 1 (1919). Praha: Ministerstvo sociální péče, 623 s.
Authors:

Oběžník ministerstva sociální péče republiky Československé, č. j. 6481 1.-19.


Všem českým okresním komisím a jim na roveň postaveným sdružením na ochranu mládeže v Čechách o dělbě práce mezi Čes. zemskou komisi pro péči o mládež a komisemi okresními.
Různé v Čechách působící instituce na ochranu mládeže mohou dodělati žádoucího úspěchu ve svém snažení jen tehdy, bude-li mezi nimi provedena účelná dělba práce, která by umožňovala soustavnou navzájem se doplňující a podporující činnost dosažení společného cíle. Takovou dělbu práce třeba provésti zejména mezi komisí zemskou jako ústředím péče o mládež a komisemi okresními, jako institucemi místními.
Komise zemská povolána jest dle svého určení hlavně k tomu, a vedle činnosti organisační, evidenční a informační, starala se v praktickém vykonávání péče o mládež hlavně jen o taková zařízení sociální, která svými potřebami převyšují síly a schopnosti komisí okresních, jako jsou ku příkladu výchovy pro mládež zpustlou a jiná podobná zařízení odborné péče sociální; naproti tomu jsou okresní komise určeny k obstarávám takových úkolu, jež dle své povahy jako organisace místní samy řádně a spolehlivě mohou plniti.
K úkolům těm náleží především péče o děti, jež jsouce jinak tělesně i duševně zdrávy, odkázány jsou ve svém vývoji na pomoc a ochranu veřejnou jen pro svou chudobu-osiřelost a opuštěnost. Individuální péče o tyto děti vyžaduje zevrubné znalosti jejich potřeb a poměrů, a tedy přímého a stálého s nimi styku, který okresní komise obstarati mohla svými orgány, důvěrníky a pod. snáze a spolehlivěji než komise zemská. Péče o tyto děti svěřuje se buď řádným rodinám, nebo pokud jich není ústavům (sirotčincům, domovům, ochranovnám a pod.), jež okresní komise za přiměřené pomoci činitelů k tomu povolaných samy mohou a svých obvodech zříditi, vydržovati a spravovati.
Česká zemská komise v Čechách podporovala v jednotlivých okresích dosud velký počet děti takových, svěřených buď péči rodin nebo ústavů. Tím vznikaly ji nejen značné výdaje peněžní, ale i zatěžovala ji zejména rozsáhlá písemná agenda týkající se péče o tyto děti. Tato často bezúčelná a těžkopádná práce odpadne, budou-li děti ty převzaty do přímé péče komisí okresních. Tím zjednodušena zlepší se péče o ně a zemské komisi se uvolní, aby mohlа obstarávati intensivněji své ostatní naléhavé úkoly. Zemská komise opatřovala si dosud peněžní prostředky pro své potřeby jednak sbírkami dobročinnými, jednak subvencemi státu, země a jiných činech veřejných, ze kterých zapravovala také výdaje na tyto děti, které měla dosud v péči své vlastní; bude zajisté účelnějším, když částky připadající na tento úkol poskytnou se k tomu účelu přímo komisím okresním.
Z důvodu těch žádáme, po dohodě s Českou zemskou komisí pro péči o mládež v Praze, aby okresní komise, vzaly na sebe v obvodu svého působení budoucně úkol pečovati za součinnosti poručenských a opatrovnických soudů a okresních výboru o všechny děti osiřelé a opuštěné, které nevyžadují zvláštní péče v odborných ústavech a mohou kdy ponechány býti za jejich dozoru a podpory péči řádných rodin neb místních ústavů, jako jsou sirotčince, domoviny, ochranovny a útulky, jež by okresní komise a tím účelem také zřídily vydržovaly a spravovaly, pokud jich v okresu dosud není.
Ministerstvo sociální péče jest také ochotno posunovati v mzdách svých prostředku jednotlivým okresním komisím podpory k obstarávání tohoto úkolu, a povoliti jim dle potřeby též průměrné subvence na zřízení potřebných ústavů, jichž péči svěřovaly by se děti takové trvale neb dočasně pokud by je v řádných rodinách opatřiti nebylo možno. Žádosti na povolení těchto subvencí třeba způsobem vyznačeným v poučeni, které vydáno bylo výnosem ministerstva sociální péče ze dne 22. III. 1919 čís. 554/1.
Citace:
Oběžník ministerstva sociální péče republiky Československé č. j. 6481-19. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1919, svazek/ročník 1, číslo/sešit 9, s. 326-327.