Všehrd. List československých právníků, 8 (1927). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 288 s.
Authors:
JUC. Jan Procházka: Parcelování velkostatků (Raabisace) za Marie Teresie v Čechách. — Praha. 1925. Práce ze sem. čes. práva na Karl. univ. č. 10. vyd. Dr. J. Kapras. 8", str. 67. Kč 10. — Procházkova práce o raabisací je pracována velmi pečlivě na podkladě materiálu archivního i hojné literatury. Při obrovských masách materiálu archivního není ovšem možno požadovati, aby byl prostudován jedincem materiál veškerý a tu jisté správně obrátil se Procházka na základní akta raabisačni v archivu ministerstva vnitra v Praze a pak jako příklad probral ještě archiválie z archivu Českobudějovického. Vlastní pojednání o metodě Raabově je vklíněno do vylíčení vystoupení F. A. Raaba (§ 1.) a zařazení Eaabova systému do tehdejších pokusů za hranicemi (R. —ův systém v rámci Evropy § 7.). Autor výstižně ocenil Raabův pokus jako reformu zemědělské výroby, nikoliv snad reformu sociální směřující k ulehčení poddaným. Jeho vylíčení postupu Raabova i stanoviska císařovny je proti dosavadním pracím mnohem úplnější a zejména je doplněno hojnými novými výtěžky z archivu ministerstva vnitra. Příklad raabisační smlouvy, jež je podrobně rozebrána, aby mohl býto ukázán rozdíl mezi typem českým a moravským, je dobře volen. Jen snad by bylo možno namítnouti, že nadhozená domněnka o recepci římského práva je vlastně pro dobu XVIII. stol. nadbytečná. Konečně i stať o stížnostech proti raabisaci a doplňcích k ní je velmi dobrým osvětlením celé této pozemkové reformy i jejím oceněním. V dodatcích autor podal rozbor raabisačních knih pozemkových a pak seznam některých panství, jež byla raabisováma. Výčet tento není a také nechce býti úplný, avšak postačí k názoru o rozsáhlosti akce Raabovy. Dodatky dobře ucelují Procházkovu prací, jednu z nemnohých, jakých bychom si přáli více. Ča.
Citace:
JUC. Jan Procházka: Parcelování velkostatků (Raabisace) za Marie Teresie v Čechách.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1927, svazek/ročník 8, číslo/sešit 2, s. 73-74.