Všehrd. List československých právníků, 8 (1927). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 288 s.
Authors:
Ze Sociálního ústavu československé republiky. V jarním období přednáškovém byly vykonány přednáškové a diskusní schůze dne 24. března, 9., 16., 22. dubna a 6. května t. r. O zdravotně-sociální ochraně mateřství přednášel zdravotní rada Dr. A. Merhaut, jenž ukázal, jak pro zdravotně-sociální ochranu mateřství bylo by lze velmi výhodně spojiti dva činitele: nemocenské pokladny a poradny pro matky a dítky. Úkoly jejich se úzce prostupují. Nemocenské pokladny hmotně podporují těhotné ženy a rodičky, nestarají se však o zdravotní výchovu nastávajících matek, která jest často důležitější, než podpora peněžní. Poradny pro matky a dítky nemají zase prostředků peněžních, pečují však o matky hlavně ve směru zdravotně-výchovném. Kdyby se obé činnosti tyto sloučily, prospělo by to mnoho ochraně mateřství bez velkých· nákladů a obtížných prací. Kdyby nemocenské pokladny vázaly podporu pro těhotné a šestinedělky podmínkou, že ženy musejí se vykázati potvrzením, že navštěvovaly poučné výklady o mateřství a že v době šestitýdenního prázdna před porodem se řádně připravovaly na porod, jak zdravotně řádnou životosprávou, tak i hospodářsky (přípravou dětského prádelka a jiných potřeb), jest nepochybno, že ochrana mateřství učinila by veliký pokrok, uváží-li se, že okruh nemocenského pojištění bude stále rozšiřován a že bude zaujímati většinu žen, počítaje v to rodinné pojištění. Při tom bylo by ovšem třeba také zvýšiti vzdělání porodních asistentek. Nelze zapomenouti, že důležitou oporou pro ochranu mateřství bude správná výchova ženského pohlaví. Není dosud pravé ženské výchovy. Ženy se vychovávají stejně jako muži, nepoznávajíce svého ženství. Přednášející se domnívá, že ženy nutno vychovávati odděleně od mužů, zvláště ve věku pohlavního dospívání. Nauky o pohlavním životě musejí býti mládeži podávány, však jen zkušenými učiteli a způsobem delikátním a nenápadným. V debatě, jež se po přednášce rozvinula, byla bájena zejména koedukace mládeže a oceňován její význam se stanoviska pohlavní mravnosti; pak byly také diskutovány otázky právní ochrany svobodných matek a otázky léčebné péče nemocenských pokladen o těhotné a šestinedělky.
Na schůzích dubnových bylo pokračováno v ústní anketě o skutečné mzdě u nás a v cizině a to rozhovorem o vlivu obchodní a celn politiky na mzdy; rozhovor zahájil ministr m. sl. Dr. Rudolf Hotowecz obsáhlým a velmi zajímavým referátem, v němž stručně rozebral pojem, účel a druhy cel, zejména cla finanční, vyrovnávací, výchovná a prohibiční a pojednal o vlivu cel na mzdu a životní míru. Debaty zúčastnili se prof. Dr. Josef Macek, družstevní pracovník Ferd. Jirásek, doc. Dr. Ant. Basch, odb. tajemník Frant. Mimra, gener. tajemník Dr. В. Živanský, prof. Šlemr, Dr. Fahoun. Podrobný zápis o anketě »Skutečná mzda dělníků u nás a v cizině« byl vydán jako 23. číslo publikací »Sociálního ústavu«.
Přednáškový pořad byl zakončen přednáškou o právním, mravním a sociálním postavení veřejného úřednictva v demokratickém státě a o mezinárodním dosahu této otázky. Přednášku tu proslovil Adéodat Boissard, universitní profesor v Paříži a generální tajemník Mezinárodní asociace pro sociální pokrok v Basileji. O jejím obsahu přinesli jsme referát již v dvojčísle červnovém a červencovém ročníku VII. našeho časopisu na stránce 274.
Citace:
Ze Sociálního ústavu československé republiky.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1927, svazek/ročník 8, číslo/sešit 1, s. 35-36.