Všehrd. List československých právníků, 8 (1927). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 288 s.
Authors:
Prof. Dr. V. Bušek: Církev a stát ve starověku. Církev a stát ve středověku I. Bratislava 1926, nákladem Spolku čs. posluchačů práv »Právník«. Stran 75 a 167. — Nová historie poměru mezi státem a církví vznikla, jak už u nás není snad jinak ani možno, jako učebnice pro akademický dorost. Autorovi však podařilo se velmi šťastným způsobem překlenouti rozpor, který obyčejně bývá mezi povšechnými pracemi vyloženě vědeckých ambicí a mezi školskými učebnicemi. Výkladům autorovým nic nechybí na vědecké kvalitě, přece však není to na úkor přehlednosti a jasnosti kontextu, jak je vyžaduje charakter akademické učebné pomůcky. Hojná citace v textu, která však se nestává obtížnou, především však početné poznámky připojené ku konci svazku dávají aspoň částečně nahlédnouti do literární zbrojnice autorovy a prozrazují jeho znalost pramenů. Autorovo stanovisko k různým otázkám (jen namátkou vybírám z prvního dílu: Význam sporu mezi židokřesťany a křesťany z pohanstva, učení Augustinovo a j. v.) bude jistě živě komentováno odborníky. Svůj úkol sleduje autor na širší basi sociálních poměrů té které doby, ovšem drží se přesně úseku, který si zvolil. Pochopitelno, že si všímá podrobně poměrů českých, též v nejstarší době. Autorovo působiště je patrno i z toho, že sleduje bedlivě vývoj historie poměru mezi církví a mocí státní na území slovenském. Chronologické líčení dovedeno jest v předmětných dvou svazcích do počátku 14. stol., k epoše úpadku církevní moci. Dosavadní díly plně opravňují očekávání a živý zájem na brzkém pokračování v díle, jež autor slibuje dovésti až do doby nejnovější.
—lk.—
Citace:
Prof. Dr. V. Bušek: Církev a stát ve starověku. Církev a stát ve středověku I. . Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1927, svazek/ročník 8, číslo/sešit 7, s. 228-228.