Právní prakse, měsíčník československých právníků, 2 (1937-38). Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart , 320 s.
Authors:

Cvičení ve zbrani dle § 22 br. z. a národní hospodářství.


Cvičení ve zbrani (služební) a to ať řádné nebo mimořádné, ke kterému jsou záložníci povinni podle § 22 br. z. č. 193/1920, nesmí ovšem zasahovati rušivě do hospodářského soukolí. Nemá také jeho tíži cítiti záložník, který naopak zaslouží, aby spíše z tohoto důvodu měl výhody.
a) Proto stanoví zák. č. 61/1925 pro případ cvičení dle § 22 br. z., že nesmí zaměstnavatel v období, které počíná u zaměstnanců obstarávajících pracovní výkon vyššího druhu, měsíc, u ostatních zaměstnanců 10 dnů před nastoupením cvičení a končí sedmým dnem po jeho skončení (tak zv. ochranná doba) dáti zaměstnanci, povolanému na cvičení, výpověď. Taková výpověď by byla bezúčinná, a výpověď, která byla dána před početím ochranné doby, může skončiti teprve uplynutím ochranné doby. Tato ochranná doba vztahuje se ovšem jen na zaměstnance, kteří, jde-li o vyšší pracovní výkon, byli zaměstnáni u zaměstnavatele alespoň 3 měsíce nepřetržitě, jde-li o dělníky, alespoň 8 týdnů nepřetržitě.
b) Po dobu cvičení musí zaměstnavatel platiti zaměstnanci, povolanému na cvičení, podléhá-li zaměstnanec zákonu o soukr. zaměst. čís. 154/1934, peněžité požitky po dobu 1 měsíce, trval-li pracovní poměr podle tohoto zákona v témže podniku nepřetržitě alespoň rok (§ 24 zák. č. 154/1934).
c) Jiný zaměstnanec, který nepodléhá zák. č. 154/1934, nemá ovšem nárok na plat a vedlejší požitky peněžité či naturální, zůstane mu však naturální byt (zák. č. 61/1925). Jest ovšem možné, že ve smlouvě služební nebo ve smlouvě kolektivní jest ustanovení pro zaměstnance příznivější. Aby rodinní příslušníci nemajetných záložníků nastoupivších dle § 22 br. z. nebyli ohroženi ve své výživě, mohou se přihlásiti u obecního úřadu svého stálého bydliště o vyživovací příspěvek, o jehož přiznání rozhoduje okresní vyživovací komise s největším urychlením. Okresní vyživovací komisi byly již v tom směru dány pokyny.
d) Rodinní příslušníci samostatných podnikatelů povolaných na cvičení dle § 22 br. z. mohli by žádati rovněž o vyživovací příspěvek, kdyby jejich výživa byla ohrožena nastoupením živitele do vojenské služby.
Citace:
Cvičení ve zbrani dle § 22 br. z. a národní hospodářství. Právní prakse, měsíčník československých právníků. Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart , 1937-38, svazek/ročník 2, číslo/sešit 9, s. 298-298.