Právní prakse, měsíčník československých právníků, 2 (1937-38). Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart , 320 s.
Authors:

Masaryk a právo.


Na zámku v Lánech zemřel 14. září 1937 president Osvoboditel. Masaryk nikdy nebyl jen presidentem, nýbrž vždy též duchovním vůdcem celého národa. Jeho ideologie vyrůstala z ryzích hodnot mravních a proto i pro tvorbu našeho práva zůstává věčnou směrnicí. — O Masarykově vztahu k právu nejobsáhleji, vědecky a při tom velmi zajímavě pojednal univ. prof. Dr. Bohuš Tomsa v knize »Masarykův zápas o právo přirozené«, vydané roku 1928. Upozorňujeme aspoň na jediné místo (str. 67): Pro Masaryka presidenta jest mravnost týmž východiskem politiky a práva právě tak, jako byla pro Masaryka učence a politika. Masaryk sám praví: ... bez všeobecného uznání mravních základů státu a politiky nelze spravovati žádný stát, žádnou organisaci společenskou. Neboť stát a zákon čerpají svou autoritu z všeobecného uznání mravních zásad a ze všeobecného souhlasu občanů v hlavních názorech na život a svět. Základem státu jest spravedlnost a spravedlnost je arithmetikou lásky. Stát rozšiřuje postupně zákonem, zvykovým i psaným, příkaz lásky na všecky praktické poměry společenského soužití a podle potřeby k uskutečnění donucuje mocí. Zákon, právo, toť etické minimum, kterým ve státě prakticky uskutečňuje se etické maximum, ideál. Ale ono minimum se vývojem lidstva přibližuje více ideálu (Svět. revoluce § 127).
Citace:
Masaryk a právo.. Právní prakse, měsíčník československých právníků. Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart , 1937-38, svazek/ročník 2, číslo/sešit 1, s. 39-40.