České právo. Časopis Spolku notářů československých, 5 (1923). Praha: Spolek notářů československých, 86 s.
Authors:

Poskytování právní pomoci.

Presidium vrchního zemského soudu v Praze zaslalo všem notářským komorám následující výnos: Pres. 37.214/13/23.
V poslední době množí se případy, že okrasní soudy odpírají poskytnouti notářům jako soudním komisařům právní pomoci ve věcech pozůstalostních, odvolávajíce se důsledně na čl. IX. zák. ze dne 1. dubna 1921 č. 161. sb. z. a n.
Konaným šetřením. zjistilo, ministerstvo spravedlnosti, že při poskytování mravní pomoci vyžádané od notářů jako soudních komisařů u soudů panuje různý postup. Největší část okresních soudů pozůstalostních, vyřizuje,dožádání notářů bez závady sama, po případě odstupuje dotyčná dožádání k vyřízení okresním soudům, v jejichž obvodu dožadovaný úkon má býti proveden, část okresních soudů zase nepřijímá přímých dožádání notářů, nýbrž jen prostřednictvím pozůstalostních soudů, malá část okresních soudů odstupuje dožádání notářů zase notářům svého obvodu k vyřízení, nějaká část soudů jest pro to, aby se notáři jako soudní komisaři se svými dožádáními o právní pomoc obraceli nikoliv na soud, nýbrž přímo na místního notáře. Aby postup ten byl sjednocen, ustanovilo ministerstvo spravedlnosti po slyšení presidií vrchních zemských soudů v Praze a v Brně, výnosem ze dne 23. srpna 1923 č. 17924/23 toto: Notář jako soudní komisař jest při projednání pozůstalosti referentem pozůstalostního soudu, má tudíž postavení pomocného soudce.
Veškeré úkony notářem, jako'soudním komisařem předsevzaté jest považovali jako úkony předsevzaté soudem samým. Jednotlivé úkony projednání pozůstalosti soudem mu svěřeného nesmí však přenésti na jiného notáře, jenž soudem pro tu kterou pozůstalost nebyl soudním komisařstvím pověřen.
Z toho plyne, že není závady, aby se notáři jako soudní komisaři při projednání pozůstalosti obraceli s dožádáním o právní pomoc na pozůstalostní soud, pokud se týče na onen soud, v jehož obvodu dožadovaný určitý úkon má býti proveden. Nelze při tom přehlížeti, že by dožadování právní pomoci prostřednictvím pozůstalostního soudu nejen tento soud zatěžovalo, ale též projednání pozůstalosti zbytečné protahovalo.
Dožádaný soud má úkon sám provésti a dožadujícímu notáři jako soudnímu komisaři vyřízení přímo zaslati. Při tom jest věcí dožádaného sondu, aby rozhodl o tom, nemusí-li dožádání o právní pomoc býti jim postoupeno, dokud platí čl. IX. zák. ze dne 1. dubna 1921, č. 161. sb. z. а n., příslušnému notáři jako soudnímu komisaři ku provedení.
Pokud se týče pak otázky náhrady útrat notáři, jemuž okresním soudem žádost o právní pomoc byla postoupena, buďtež tyto útraty pozůstalostním soudem při skončení pozůstalosti stanoveny a notáři po jich složení zaslány.
Naprosto není připustím, aby notáři jako soudní komisaři se obraceli se svými dožádáními o právní pomoc přímo na notáře příslušného obvodu v němž úkon jest provésti.
O tom dávám věděti presidiím všech soudů sborových (vyjímaje zem. soud trestní), a všem notářským komorám.
Presidia žádám, aby vyrozuměla podřízené, soudy.
V Praze, 4. září 1923.
O tom zpravují se všichni pp. členové spolku.
Citace:
Poskytování právní pomoci. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1923, svazek/ročník 5, číslo/sešit 5, s. 52-52.